01.05.2025 19:13
Složky IZS zachraňovaly odpoledne tonoucího muže
Muž se topil v Berounce v Plzni u sv. Jiří
01.05.2025 19:13
Muž se topil v Berounce v Plzni u sv. Jiří
01.05.2025 14:30
01.05.2025 10:00
Hasiči neměli žádný výjezd související s pálením čarodějnic
S příchodem jara přichází i čas na jarní úklid. Ten nám přináší pocit čistoty a nového začátku, zároveň však může skrývat různá rizika. Jaká je první pomoc při úrazech, které při jarním úklidu hrozí? Víte, proč je dobré mít doma balení aktivního (černého) uhlí? To a mnohem více nám prozradila v rozhovoru Lada Brožová z plzeňského Českého červeného kříže, kde pravidelně probíhají kurzy první pomoci.
Jaro je tu. Příroda se probouzí, dny se prodlužují a my máme chuť dát vše do pořádku. V honbě za lesklými okny a perfektně uklizeným domovem občas zapomeneme na bezpečnost. Nejen při úklidu venku, ale i uvnitř, je dobré mít na paměti, že může dojít k různým nehodám, a proto je nezbytné vědět, jak správně reagovat, pokud by se nějaká stala.
Jak v těchto případech postupovat? Jak poskytnout první pomoc, pokud dojde k zasažení očí chemikálií nebo k jiné situaci? Na to jsme se ptali Lady Brožové z plzeňského Českého červeného kříže, která nám poskytla několik cenných rad a informací.
Lado, jaká rizika přináší jarní úklid, tedy manipulace s čisticími prostředky?
Největší nebezpečí hrozí při používání silných chemikálií, jako je například hydroxid sodný, známý třeba pod názvem Krtek. Při kontaktu s kůží může způsobit poleptání, u očí hrozí i trvalé poškození. Zrádné je, že poleptání nemusí okamžitě bolet, takže si člověk nemusí hned všimnout, že se něco děje. Problém může nastat i při zalití horkou vodou – chemická reakce způsobuje výpary a občas i prudké vystříknutí tekutiny. Proto je důležité nenaklánět se i půl hodiny po použití přípravku nad odpad a zajistit, aby se k němu nedostali děti ani domácí mazlíčci. Odpad je nutné pořádně propláchnout tekoucí vodou, až pak je možné ho považovat za bezpečný. Důležité je i v místnosti pořádně vyvětrat.
Co dělat v případě, kdy dojde k potřísnění nebo zasažení očí silnou chemikálií?
V případě zasažení očí je v první řadě nutné vypláchnout je čistou vodou a co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Pokud dojde k potřísnění kůže chemikálií, je ve většině případů důležité co nejrychleji postižené místo opláchnout velkým množstvím vlažné tekoucí vody. Pokud se dostanete do takové situace, je dobré znát telefonní číslo 224 919 293. Jedná se o Toxikologické informační středisko, kde vám poradí, co dělat dál.
Foto ilustrační z kurzu v Oblastním spolku Českého červeného kříže Plzeň. Simulace první pomoci poleptání chemickou látkou.
Do Toxikologického informačního střediska se dá zavolat i v případě, když dojde k vypití nějakého chemického přípravku?
Ano, TIS poskytuje rady pro konkrétní situaci a pro konkrétního postiženého člověka nebo zvíře. První pomoc je různorodá, i proto je důležité vždy používat v domácnosti čistící prostředky, které jsou v původních obalech. V případě pozření nebo potřísnění je totiž důležité vědět, o jakou látku se jedná. TIS vám poradí, jak postupovat, a v závažnějších případech může doporučit kontaktování záchranné služby, která s nimi může situaci konzultovat.
Je pravda, že bychom neměli po vypití chemikálie vyvolávat zvracení?
Záleží na tom, jaká látka byla vypita. U některých látek, hlavně těch leptavých, se zvracení nevyvolává, aby nedošlo k dalšímu poškození jícnu. Nebezpečné jsou i čisticí prostředky jako je jar, které hodně pění – při zvracení hrozí riziko vdechnutí pěny. Pokud někdo omylem požije menší množství například mýdla nebo sprchového gelu, lze situaci obvykle zvládnout podáním živočišného uhlí. Největší problém nastává v žaludku, kde se mohou tvořit bubliny, což může pomoci zmírnit právě uhlí nebo běžný lék na nadýmání.
Jak těmto nehodám předejít?
Základem je samozřejmě prevence – skladovat čisticí prostředky mimo dosah dětí a domácích mazlíčků, používat je vždy v originálních obalech a pracovat s nimi v dobře větraných prostorech. Při práci s chemikáliemi je dobré nosit rukavice a ochranné brýle, aby se předešlo případným nehodám. Pozor i na gelové kapsle do myčky nebo pračky – při kontaktu se slinami se mohou začít rozpouštět a hrozí riziko udušení. Proto je dobré je uchovávat mimo dosah dětí.
Foto Pixabay a ČČK Plzeň