Jak zatočit s povánočními kily navíc?

28.12.2012 11:50

K vánočním svátkům patří bezesporu také nepřeberné množství kalorických dobrůtek. Jak se po vánočním obžerství dostaneme opět do formy a jak zatočíme s kily navíc?

Počínaje smaženým kaprem, přes vánoční cukroví, vánočku, čokoládové kolekce ze stromečku až po chlebíčky, zapíjené různými druhy alkoholu. Takto pravěpodobně vypadá jídelníček během vánočních svátků u většiny z nás.

Spousta lidí si proto dává vzápětí novoroční předsevzetí: žít zdravěji, začít sportovat a shodit nějakéto kilíčko navíc... Jak tento nelehký úkol ale co nejlépe zvládnout?

Každý z nás moc dobře ví, že žádné zázraky v oblasti hubnutí se většinou nedějí a práce na sobě vyžaduje velmi silnou vůli a trpělivost. K tomu přikyvuje také trenérka a instruktorka fitness Gábina: "Aby člověk udělal něco se svojí figurou, není třeba pouze cvičit, ale také zdravě jíst. Ze 70% se na naší postavě podepisuje naše strava, zbylými 30% ovlivníme svoji postavu cvičením," vysvětluje. Vždy bychom měli ale spojit zdravou stravu s pravidelným cvičením, jedině tak podle instruktorky můžeme dosáhnout viditelného výsledku.

"Trpělivost a pravidelné cvičení. Bez toho vaše cvičení nebude efektivní. Sportovat jednou týdně je málo a téměř bezvýsledné. Ideální je zacvičit si minimálně 3 - 4x týdně a zaručuji, že výsledky se dostaví. Nejlepší je sporty střídat a nezůstávat stereotypně u fitness nebo aerobiku, pak je účinek cvičení ještě efektivnější," radí zkušená sportovkyně.

Je třeba si uvědomit, že dieta a nárazové cvičení na pár týdnů je k ničemu. Každý by si měl najít vlastní cestu, věnovat se cvičení, které mu vyhovuje nejvíc a svůj jídelníček si třeba nechat upravit od výživového poradce. Jedině celkové změna životního stylu má dlouhodobé výsledky.

Kdo nemá rád rychlé cvičení typu "zumba", může zkusit například pilates, power jógu, bosu či jiné staticky posilovací cvičení. Kdo se naopak rád vyřádí, jistě uvítá například cvičení na trampolínách. Ve sportovních studiích si můžete vybrat z nepřeberného množství různých sportů.

Co ale prospěje každému, bez rozdílu věku a pohlaví, je svižná procházka přírodou. Hodina až dvě hodiny rychlejší chůze jsou zdravější než jakýkoliv jiný sport. Chůze je pro člověka ten nejpřirozenější pohyb. Chůzi si můžete navíc zpestřit například hůlkami pro nordic walking nebo vyražte ven se psem a určitě se skvěle odreagujete. Navíc uděláte něco pro své zdraví a spálíte kalorie tím nejlepším způsobem.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT