13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
Krevní barometr Klatovské nemocnice informuje dárce o potřebě krve
Klatovská nemocnice se rozhodla efektivně informovat dárce o potřebě krve, proto vytvořila na svém webu krevní barometr, podle něhož se mohou dárci rozhodnout, kdy je vhodné jít na odběr, nebo zda je lepší jej odložit.
Kvůli zlepšení informovanosti dárců krve o potřebě jednotlivých krevních skupin vytvořilo transfuzní oddělení Klatovské nemocnice na svém webu krevní barometr.
Krevní barometr Klatovské nemocnice informuje, jakých krevních skupin je v klatovském krevním skladu málo nebo jakých jsou dostatečné zásoby a je tak lepší odběr odložit. Barometr je aktualizován každý pracovní den v ranních hodinách. Doplňuje bezplatnou telefonní linku, kde dárci zjistí informaci na dotaz.
Informovat dárce o potřebě krve a ovlivňovat tím odběry je pro nemocnici důležité. Spotřeba jednotlivých skupin není konstantní, ale kolísá. Rozličná je tak i potřeba odběrů. Když je nějaké krevní skupiny nedostatek, vyzve nemocnice pomocí barometru nositele této skupiny, aby přišli co nejdříve. Když jsou naopak u krevní skupiny dostatečné zásoby, informuje barometr, aby její nositelé odběr odložili.
"Spousta pravidelných dárců má internet doma nebo v práci a je pro ně rychlejší a jednodušší si najít informaci tam, než k nám volat," vysvětluje vznik krevního barometru vedoucí lékařka transfuzního oddělení Jana Zítková.
Informaci o potřebě krevních skupin v Klatovské nemocnici mohli dárci před návštěvou oddělení dosud zjistit dotazem na lince 800 292 700. To je možné i nadále. Ne každý toho ale využívá. Někdy přijdou dárci „na slepo“ ale někdy i na výzvu v médiích, že je nedostatek všech krevních skupin. To se ale zpravidla netýká krevního skladu Klatovské nemocnice, ale plzeňského.
"Expirační doba odebrané krve je šest týdnů. A my nechceme brát krev, když je pravděpodobné, že by nestihla být užita v expirační lhůtě a přišla by vniveč. Odběrem se dočasně oslabuje organismus a bylo by nezodpovědné mrhat každou možností odběru vzhledem k tomu, že darovat krev lze nejvýše čtyři- až pětkrát do roka. Pak se může, že dárci, jejichž krev prošla zbytečně expirační lhůtou, nemohou akutně pomoci," pokračuje Zítková.
"Drtivá většina dárců poskytuje krev nezištně, chce tím pomoci druhým a často přichází ve svém volném čase. Každého si vážíme. Je proto těžké dárce žádat, aby přišel jindy, i když je to pro dobro věci," doplňuje vedoucí lékařka. Barometr má tyto případy ještě více minimalizovat.
FOTO: ilustrační