11.12.2024 13:01
11.12.2024 8:45
Na D5 havaroval kamion, skončil mimo vozovku - FOTKY
10.12.2024 13:41
V Plzni se pokračuje v opravách radnice – FOTKY
Krmit labutě na Boleváku se nevyplácí, v létě nás opět může trápit vyrážka. FOTKY!!!
Lidé nosí k největšímu plzeňskému rybníky doslova igelitky zbytků rohlíků a vek, na Nový rok se na Bolevák slétlo 60 labutí! To bude mít možná těžký dopad na kvalitu vody.
Máte rádi procházky kolem plzeňského Boleváku a vždy přibalíte i nějaký ten rohlík pro labutě a kachny? Potom děláte velkou chybu a mohlo by to mít za následek, že se kvalita vody v největším plzeňském rybníku zhorší v létě natolik, že se v ní nebude možné koupat. Před pár dny na to plakáty upozornili také otužilci při koupání v Boleváku na Nový rok (zde).
,,Samozřejmě záleží na tom, kolik labutí na Boleváku bude. Labutě jsou vodní ptáci a vždycky tam byly. Pokud je ale lidé budou krmit, což mimochodem zakazují cedule umístěné podél rybníka, bude jich tam hodně a jejich trus může mít za následek, že kvalita vody se výrazně zhorší. Pokud jim lidé nabídnou potravu, potom se labutě stahnou i z dalších lokalit, to je jasné," potvrdil QAPU Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně.
Na Nový rok 60 labutí a desítky kachen, lidé se vyzbrojili igelitkami rohlíků a vek! Přestože na Nový rok se otužilci pokusili na Boleváku při svém novoročním plavání o jakousi osvětu a na problém s krmením labutí upozorňovali velkými nápisy a vtipnými cedulemi, lidé se odradit nenechali, přešli o kousek dál a labutě a kachny krmili o sto šest.
,,Nebudu se k tomu raději vyjadřovat, lidem je jedno, jak to tady bude vypadat v létě. Syn před chvilkou napočítal 59 labutí. Podívejte ta tlustá paní, sype jim už třetí igelitku s vekou a chlebem a má z toho bžundu. Já k tomu mám odpor, dokonce jsem jí to i řekla. Bydlíme na Lochotíně a kluk měl v červenci z vody vyrážku," prozradila nám Jana Šrámková, kterou 1. ledna přilákalo na Bolevák novoroční koupání otužilců.
Právě z trusů ptáků se líhnou larvy, ty se zavrtávají do vodních plžů a ve vodě cerkárie můžou proniknout do kůže, kde ale nejsou schopny přežívat a po několika dnech v kůži člověka hynou. Následkem je tvorba skvrn, puchýřů a zarudnutí kůže doprovázené intenzivním svěděním. Podrobnosti zde
,,Krmení vodních ptáků je rozhodně špatně, podél rybníka jsem umístili i cedule, ale některé lidi to stejně neodradí a potom v létě nedávají, že chtějí čistou vodu ke koupání," dodává Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně.
FOTO:QAP.CZ