Lidé si přejí zachovat všechny nemocnice v kraji

19.09.2011 10:37

Zdravotní pojišťovny nutí ´kraj´ k omezování péče, rušení kapacit a možná celých nemocnic. Zdravotnický holding Plzeňského kraje proto zjišťoval, co si přejí obyvatelé a vzkazuje: "Rozsah ani dostupnost zdravotní péče snižovat nehodláme!"

Jiří Fojtík, ředitel Zdravotnického holdingu PK

Více jak polovina obyvatel Plzeňského kraje si není ochotna připlatit za nadstandardní péči. Téměř 90 % lidí si pak nepřeje omezovat rozsah zdravotní péče! To jsou výsledky průzkumu, který si objednal Zdravotnický holding Plzeňského kraje - koordinátor krajských nemocnic.

"Výsledky odhalily naše kvality i slabiny. Ihned s nimi začneme pracovat, abychom šli kvalitou péče nahoru a slabiny eliminovali," vysvětlil účel průzkumu ředitel Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje Jiří Fojtík s tím, že průzkum se zaměřoval na názor lidí na služby pohotovosti, na problémy a přednosti lékařské péče, dále na zkušenosti s péčí v nemocnicích včetně Fakultní nemocnice Plzeň, na pověst nemocnic a v neposlední řadě také na možné řešení současného problematického financování zdravotní péče.

Lidem v Plzeňském kraji pak nejvíce vadí výše poplatků za ošetření a ceny léků. Jako největší problém to označilo 33 % z nich respondentů. Naopak největší předností zdravotní péče v Plzeňském kraji je podle veřejnosti kvalita práce lékařů a zdravotnického personálu, druhou největší předností zdravotnictví je pak označována technická vybavenost nemocnic přístroji.

Průzkum také zjišťoval, jak veřejnost hodnotí péči v jednotlivých nemocnicích. Respondenti se měli rozhodovat na základě vlastních zkušeností nebo i reputace. Nejlepší výsledek měla Fakultní nemocnice, kde označilo péči jako dobrou 93 % dotázaných, kteří se ze svých zkušeností či doslechu mohli k otázce vyjádřit. U krajských nemocnic se toto číslo pohybuje mezi 63 a 77 procenty.

"Tento výsledek odráží dlouhodobě známou věc, že veřejnost lépe vnímá velké nemocnice, které dělají specializované zákroky, než menší nemocnice poskytující základní péči. A to i přesto, že v této péči máme dobré výsledky, což dokládají i externí audity kvality," řekl zástupce ředitele ZHPK a ředitel Nemocnice následné péče Svatá Anna Petr Dostál a dodal: "Ukazatele průzkumu plně využijeme v zahájeném procesu akreditace s cílem zlepšovat kvalitu péče a tím i zvyšovat prestiž a kladné hodnocení."

Veřejnost měla v průzkumu také možnost doporučit, jak řešit nelichotivou ekonomickou situaci krajských nemocnic způsobenou krizí ve financování zdravotnictví. Z devíti navržených možností ale u respondentů nezvítězila žádná, všechny návrhy zamítli. Nejrazantněji se vyhranili vůči omezení rozsahu zdravotní péče, které by si nepřálo 88 % dotázaných. Dále odmítli snížení počtu zdravotnického personálu (87 %) a zrušení jakékoli z krajských nemocnic (77 %).

"To je důležitý vzkaz pro zdravotní pojišťovny, které naopak kraj nutí ke krokům vedoucím k omezování péče, rušení kapacit a možná celých nemocnic. Měly by vědět, že jejich klienti si to nepřejí a že záměry redukce zdravotní péče jsou proti vůli pojištěnců. My v tomto stojíme za přáním veřejnosti. Rozsah ani dostupnost zdravotní péče snižovat nehodláme," dodal Jiří Fojtík.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT