Mýty o melanomu

04.05.2011 14:01

Za posledních 40 let šestinásobně vzrostl počet rakovin kůže tedy melanomů. Může za to nejen ztenčená ozonová vrstav ale i nedostatečná informovanost lidí. QAP vám vyvrátí některé mýty o melanomu.

S přicházejícím slunečným počasím přichází opět na přetřes téma melanom - rakovina kůže. QAP vám vyvrátí mýty o této nemoci a jejím léčení.

Za posledních 40 let se šestinásobně zvýšil výskyt melanomů. Odborníci to připisují jednak ztenčené ozónové vrstvě ale také neopatrnosti lidí, která souvisí s nedostatečnou informovaností o melanomech.

Mýty o melanomu či léčbě jsou mezi lidmi velmi rozšířené a mnohdy se tak vžijí, že jim lidé věří na 100%. Pojďme si některé vyvrátit.

Je to dobré, mateřské znaménko se začíná odbarvovat, ztrácí svoji původní barvu a mizí před očima, můj obranný systém se s ním pravděpodobně již vyrovnal...

Tak zvaně regredující maligní melanom není vůbec příznivým znamením. Takovouto proměnou mateřského znaménka bychom se neměli nechat ukolébat. Měl by to být pro nás stejný signál k rychlé návštěvě kožního lékaře, jako když nám mateřské znaménko začíná měnit barvu a tvar a přitom si zachovává pigmentaci.

Z mateřského znaménka mi vyrůstají chlupy, takže se nějakého zhoubného zvrhnutí nemusím obávat. Jedná se asi o něco, jako je bradavice...

Ovlasená mateřská znaménka především větší velikosti mají přinejmenším stejný sklon ke zhoubné přeměně jako jiné pigmentové névy.

Plochým znaménkům nemusím věnovat velkou pozornost, mnohem nebezpečnější jsou ta, která vyrůstají nad okolní kůži..

Při pravidelných kontrolách u kožního lékař je potřeba věnovat pozornost všem mateřským znaménkům. Dokonce tzv. intradermální névy vyrůstají nad kožní povrch, jsou nápadnější a kosmeticky rušivé, přitom však téměř nikdy nejsou příčinou vzniku melanomu. Na druhou stranu zcela ploché dysplastické névy jsou z hlediska svého buněčného složení mnohem živější a maligní melanom z nich může vzniknout snadněji. Takovéto rozdíly ale nejlépe posoudí zkušené oko kožního lékaře, vyzbrojeného navíc speciálními optickými vyšetřovacími přístroji.

Strhl jsem si mateřské znaménko. Krvácelo to, tak asi už mám rakovinu..

Stržení klidného mateřského znaménka není žádná tragédie. Pokud s takovým problémem přijdeme ke kožnímu lékaři, pravděpodobně nám šetrně odstraní i zbývající část mateřského znaménka, aby při následném hojení nevznikly na poškozených buňkách nějaké změny, ale je to spíše postup z opatrnosti než z nezbytné nutnosti. Jiná věc je, když mateřské znaménko začne samo od sebe krvácet, svědit nebo být jinak podrážděné. V tomto případě je situace vážnější, ale nejlépe ji posoudí stejně až kožní lékař, s jehož návštěvou v takovém případě neotálíme.

zdroj:melanom.cz

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT