15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Nemocnice v Rokycanech a Stodu se mají rušit. Naznačuje to seznam VZP
Budou se zavírat nemocnice v Plzeňském kraji? Damoklův meč podle seznamu VZP visí nad nemocnicí v Rokycanech, částí Stodské i Domažlické nemocnice. Zřizovatel se ale zavírání brání.
Obyvatelé některých částí Plzeňského kraje mohou mít již brzy velmi daleko k lékaři. Naznačuje to materiál Všeobecné zdravotní pojišťovny, podle kterého visí Damoklův meč nad všemi odděleními Rokycanské nemocnice, většinu oddělení Stodské nemocnice a nepočítá se ani s dětským oddělením v Domažlické nemocnici. Tyto nemocnice zřizuje Plzeňský kraj. Ten ale omezení odmítá.
„Seznam nemocnic a ohrožených oddělení jsme na webu VZP samozřejmě viděli. Ale vůbec netušíme, co to znamená. Nikdo nám to nevysvětlil. Poslední společné jednání se konalo v červnu a tam jsme byli ujištěni, že jediné oddělení, které chtějí utlumit je rokycanská porodnice,“ uvedl mluvčí Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje Jiří Kokoška. „Seznam z webu ale v tomto duchu nehovoří, tak uvidíme, až dostaneme od pojišťoven konkrétnější informace,“ doplňuje.
Těch se nemocnice dočkají příští týden, kdy se mají řešit smlouvy na zajištění zdravotní péče na další období. Současné smlouvy končí k 31. prosinci. „S nemocnicemi, které jsou vlastněny Krajským úřadem Plzeňského kraje, proběhnou jednání ve středu 14. listopadu,“ sdělila médiím VZP s tím, že na těchto jednáních budou s návrhy smluv a tedy rozsahem péče obeznámeni smluvní partneři a následně i média.
Zástupci holdingu věří, že seznam je míněn pouze jako výčet oddělení, kde dojde k optimalizaci lůžek, kterou nemocnice pojišťovnám nabídly už letos v lednu. Jednalo se o snížení akutních lůžek o 15 procent, tedy o více než plošně požadovalo ministerstvo zdravotnictví. „Ta optimalizace byla vypracována tak, aby se nedotkla pacienta. Nabídli jsme tedy lůžka, která lze ušetřit v rámci sloučení lůžkového fondu více oddělení, a lůžka, která jsou zbytná například kvůli zkracování hospitalizací,“ uvedl Kokoška.
Utlumení péče v regionálních nemocnicích holding odmítá. Nikomu by to prý nepřineslo nic výhodného. Naopak. Lidé z regionů by přišli o dostupnost lékařské péče, neboť by museli jezdit do plzeňských nemocnic. Z některých oblastí je to přitom prodloužení cesty veřejnou dopravou až o dvě hodiny. Osobní je zase problematická kvůli průjezdu Plzní a zejména kvůli parkování u nemocnic. „My říkáme, že by se z obyvatel regionů stali pojištěnci druhé kategorie. Platí stejné zdravotní pojištění jako lidi v Praze, Brně či Plzni, ale k doktoru se dostanou jen velmi těžko,“ říká Kokoška.
Doplatili by ale i Plzeňané. Zhoršila by se takzvaná dostupnost časová. Do jejich nemocnic by nově jezdili pacienti z oblastí, kde žije téměř 150 tisíc lidí. To by prodloužilo čekací doby v ambulancích i na plánované operace.
Dále by zdravotní pojišťovny musely přesunem péče do Plzně sáhnout hlouběji do svých pokladen. „Tím, že se zavřou nemocnice, neubytou pacienti. Jen budou muset jet jinam - do nemocnic, kde je léčba dražší. Například za nekomplikovaný porod v Rokycanské nemocnici platí pojišťovny zhruba 10 tisíc korun. Průměr v ČR je ale téměř 13 tisíc a nejlépe placené nemocnice, což jsou zpravidla zřizované státem mají úhradu až 17,4 tisíce korun,“ popisuje ředitel ZHPK Jiří Fojtík.
Komplikace by nastala i pro kraj, města i stát. „V nemocnici pracují zhruba tři stovky lidí a mnoho z nich by skončila na úřadě práce a musela by stát žádat o podporu. Vzrostla by nezaměstnanost. To není pro rozvoj města dobré. A také bychom měli společně s krajem vyšší výdaje na dopravní obslužnost, abychom objednali víc spojů mezi Plzní a Rokycany,“ říká starosta Rokycan Vladimír Šmolík.