Nové přístroje zvýší šanci na přežití! Záchranka představila novinky

06.01.2014 18:17

Boj o minuty a v důsledku o životy lidí svádí záchranka v kraji každý den. Teď jí v každodenním závodu pomohou nové přístroje. Problémem ale dál zůstává vozový park a dosluhující sanitky.

Sonografický přístroj SonoSite.
Sonografický přístroj SonoSite.ZZS představila nové přístroje pro vyšetřování pacientů v přednemocniční péči.Ředitel ZZS Plzeňského kraje Roman Sviták.ZZS představila nové přístroje pro vyšetřování pacientů v přednemocniční péči.ZZS představila nové přístroje pro vyšetřování pacientů v přednemocniční péči.ZZS představila nové přístroje pro vyšetřování pacientů v přednemocniční péči.ZZS představila nové přístroje pro vyšetřování pacientů v přednemocniční péči.

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje se na začátku nového roku může pochlubit novými přístroji, které mohou v mnoha případech skutečně zachránit lidský život. Také záchranka v kraji ale čerpá z financí z loňského roku, letošní rozpočet je totiž už v mnohém zkrácený. Problémem je navíc dál vozový park záchranky.

Unikátní přístroj, který může lidem zachránit život například při úrazech po nehodách, ale i při dalších potížích má nově k dispozici záchranka v Plzeňském kraji. "Jedná se o sonografický přístroj pro urgentní péči SonoSite, který umožňuje vyšetření plic, hrudníku, srdce a břicha pacienta. Odhaluje závažná krvácení v té přednemocniční péči. Zatím jsme ho ještě nikdy neměli. Ke konci loňského roku jsme ho obdrželi. Objednaný byl ještě v loňském roce, kdy na tom byl rozpočet záchranky dobře. Jeden ten přístroj se sondou stojí 460 tisíc korun. V České republice je to novinka, nikde zatím není," řekl QAPu ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Roman Sviták.

"V současné době máme dva tyto přístroje. Jeden je na tomto pracovišti Plzeň - město , druhý je v Tachově s tím, že cílem je, aby na všech výjezdových pracovištích se s tím lékaři naučili pracovat a postupně ho po stanovištích budeme střídat. To znamená, že ho dáme i do Rokycan, na Plzeň - sever, do Domažlic, do Klatov a na Plzeň - jih," dodává Roman Sviták.

Použití přístroje dokáže rozpoznat vnitřní krvácení už v jeho počátcích. "V podstatě do pěti minut je vyšetření s tímto přístrojem hotové. S tímto přístrojem nechceme stanovovat nějakou komplikovanou diagnózu, jestli má například pacient cirhózu nebo zánět, ale my chceme jasnou odpověď na jasnou otázku: krvácí, nekrvácí? "vysvětluje šéf záchranářů.

V praxi to může znamenat zásadní rozdíl v čase a tedy v závodu o život pacienta. Zatímco s jasným výsledkem vyšetření z přístroje poputuje pacient rovnou například na trauma centrum do Plzně, bez přístroje by absolvoval například vyšetření v jiné nemocnici, kde trauma centrum chybí a teprve potom by byl transportován do Plzně. V důsledku by to mohlo znamenat například ztrátu čtyř litrů krve namísto jednoho.  "Starší pacient by to nepřežil, mladý možná. A úrazy přibývají. Konkrétně v Plzni nejde ve velké míře přímo o těžké dopravní nehody, ale například pády z výšek a podobně. Jedná se ale také o případy dušnost, kdy přístroj rozezná, zda dochází k dušnosti z plic nebo od srdce. Jsou to neúrazoví pacienti, kardiaci a tak dále," dodává ředitel ZZS. 

Záchranka má zároveň k dispozici nové přístroje pro externí laboratorní vyšetření z krve. Pomohou například při plicních emboliích nebo cévních mozkových příhodách. "Je řada například mladých žen ve věku mezi 30 a 40 lety, u kterých náhle dojde k plicní embolii z různých důvodů. Kouření, hormonální léčba, antikoncepce, úraz. Tím přístrojem jsme schopni rozpoznat, že ta hodnota je zvýšená a jsme schopni dát účinnou léčbu, aby ten tromubus nerostl," říká Roman Sviták.  

Vozový park ZZS? "Některé sanitní vozy jsou na pokraji životnosti," potvrdil ředitel Zdravotnické záchranné služby.

5 let. Taková je ideální doba, po kterou by měly vozy ve službách záchranky strávit v plné pohotovosti. "Některé naše vozy jsou staré i šest let a jsou v normálním provozu. Výběrové řízení na nové sanitní vozy, které proběhlo, skončilo u Úřadu pro hospodářskou soutěž," vysvětluje ředitel záchranky s tím, že celou věc by nejraději sám takzvaně popohnal.

Problém je klasický. Jeden z neúspěšných účastníků výběrového řízení se odvolal a nové sanitky jsou tak zatím v nedohlednu. I tak má záchranka alespoň jednu novinku v rámci vozového parku a tou je sanitka pro nadměrné pacienty. Také to je klasický problém, se kterým se záchranáři potýkají každý den.

FOTO: QAP.CZ

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT