Novinka v solárních studiích, opalte se a zhubněte!

18.11.2011 14:22

Opalování v soláriích je stále populární, proto nás zajímalo, jak funguje novinka, která k opalování přidá i hubnutí. Zjišťovali jsme také pár rad k opalování a něco víc o trubicích v soláriích samotných.

Nevíte, jak správně o sebe pečovat v soláriu? Jak je to s výměnou trubic v solárních studiích?. QAP se vydal za spolumajitelem solária ve Studiu Oáza v Plzni Rostislavem Bojko, kde nám přímo masér a šéf studia zodpověděl zmíněné otázky a seznámil nás s novinkou při opalování. Dá se při něm totiž i zhubnout!

Novinka v oblasti opalování v soláriích
Pokud si myslíte, že se jen jdete opalovat do solárka, jste na omylu. V soláriu se totiž dá cvičit i zhubnout! I sem už dorazila novinka zvaná Vibraplate neboli vibrační plošina. A právě tu jsme vyzkoušeli ve studiu Oáza. Ve vertikálním soláriu se současně s opalováním dá spustit právě zmíněná plošina, která po celou dobu opalování nutí Vaše svaly pracovat. Plošina pracuje na principu přenášení vibrací do svalů. V různých pozicích např. ve stoje na špičkách nebo podřepu nutí Vaše svaly se stahovat a vyrovnávat právě vibrace desky. Svaly pracují, zahřejí se, prokrví a nastaruje se spalování tuku. A u toho se ještě opalujete, no není to ideální 2 v 1?

Pravidla v soláriích
"V současné době je pro provoz studia nutné mít vybavené solárium trubicemi dle nařízení EU tedy normy 03. To znamená, že trubice vyzařují 0,3 watu na m². A to je naprosto srovnatelné s hodnotou, kterou vyzařuje slunce,v pravé poledne při bezmračné obloze na rovníku," popisuje základní nařízení Rostislav Bojko. "Tyto trubice vyzařují bezpečné záření, pokud ovšem nějak zásadně nepřesáhnete počet minut opalování doporučených výrobcem."
Trubice mají vyzařovat UVA a UVB záření a to v určitém poměru. Velmi rozšířená turbo solária do roku 2009 vyzařovala UVB zařeni až ve výši 3,6%, bohužel tento výkon se ukázal jako škodlivý pokožce s rizikem nastartování řady změn na pokožce. Mezi ty patří například vysušení pokožky, stárnutí pleti, nadměrná tvorba znamínek a pigmentových skvrn. "Tyto trubice bezpečně poznáte díky tomu, že opaluji značně rychle, řádově za 8 až 12 min," varuje spolumajitel studia Oáza, kde najdete kromě solárka i kadeřnictví a nehtové studio. Trubice doporučená normou EU prodlužuje opalovani zhruba o 20%. Jeho výhodou je ale trvalejší a rovnoměrnější opálení bez zdravotnich rizik.

Výměna trubic v soláriích
"Výměnu trubic si musí hlídat vždy každé studio samo a to na základě počítadla, které by mělo být umístěno na každém soláriu. Každá trubice má výrobcem danou životnost a při jejím překročení musí přijet specializovaná forma a trubice vyměnit," popisuje Bojko s tím, že životnost bývá zhruba kolem 500 – 800 minut dle výrobce.
Pozitivni účinky solária

Aktivuje tvorbu vitaminu D, ten má velký význam při léčbě osteoporózy, léčí lupenku, neurodermitidy, akné, napomáhá při projevech syndromů jarní či podzimní únavy. Pak také dodává energii, zlepšuje náladu, vytváří přirozenou ochranu kůže před zářením. Velmi doporučované je před cestou na dovolenou do tropických destinací. Pro mnohé je důležité, že propůjčuje zdravý a zrekreovaný vzhled a tím pádem i zvyšuje sebevědomí.

Ochrana do solárka
Ideální je používat speciální krémy do solárka, které především pokožku hydratují, prokrvují a posilují opalovací učinek tím, že stimulují kůži k vytváření většího množství pigmentu. Poslední dobou jsou velmi vyžadovány specialní krémy určené k ošetřeni celulitidy. "Kombinace účinných latek a UV-záření pomáhají projevy celulitidy účinně redukovat," popisuje Rostislav Bojko. "Ochranné krémy proti slunci jsou pro použití v soláriu nevhodne," upozorňuje odborník.
Péče o pleť tady krémem ale nekončí. Například je velmi důležité pravidelně provádět peeling celého těla. Je logické, že stará kůže se nebude dobře opalovat, vlastně Vám jen překáží na té nové, kterou chcete opálit. Pokud odstraníte odumřelou pokožku, kýžené UV B záření lépe proniká ke kůži a vytahuje pigment. Nezapomeňte na pořádnou hydrataci kůže!

Jdete poprvé do solárka?
Jednoznačně by Vám měla poradit obsluha a nejen Vám načasovat solárko a hotovo. Musí znát fototyp Vaš pleti, měla by se zajímat o to, kdy jste naposled byli na opalovačce a hlavně by vám měl profík udělat plán opalování na míru. Zavést si Vaši kartu, aby obsluha měla přehled o Vašem opalování. Neměli byste totiž překročit určitou míru, minimum je 48 hodin mezi každým opalováním.
Tak vzhůru do zimního opalování a k tomu ještě malému cvičení přímo v solárku!

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT