Nový projekt PERAMOST bude pro lidi se syndromem vyhoření

15.03.2012 16:25

Syndrom vyhoření není lecjaká obyčejná diagnóza. Trpí jím mnoho lidí, kteří pracují právě s lidmi. A tímto syndromem se zabývá projekt PERAMOST, jehož autorkou je Eva Suttnerová. QAP o projektu zjišťoval více právě u autorky.

Automatická kresba pomáhá syndromu vyhoření (1)
Automatická kresba pomáhá syndromu vyhoření (5)Automatická kresba pomáhá syndromu vyhořeníAutomatická kresba pomáhá syndromu vyhoření (1)Automatická kresba pomáhá syndromu vyhoření (2)Automatická kresba pomáhá syndromu vyhoření (3)Automatická kresba pomáhá syndromu vyhoření (4)

Mnozí hasiči, zdravotní sestry či speciální pedagogové mohou po letech v oboru trpět syndromem vyhoření. A právě pro ně rozjela Eva Suttnerová projekt PERAMOST. Ten totiž bude pomáhat právě těmto lidem.
Co je to syndrom vyhoření
Syndrom vyhoření zvaný také burnout je vlastně stavem, do kterého se dostávají především ti, kteří dlouhodobě pracují pod stresem právě s jinými lidmi. Často se projevuje především citovým a mentálním vyčerpáním. Od deprese nebo prosté únavy se syndrom vyhoření liší hlavně tím, že se vztahuje výhradně na onu krizovou oblast a jeho součástí jsou pochybnosti o smyslu své práce.
Jaké jsou jeho příznaky?
Patří sem tedy celá řada projevů třeba z oblasti emocí, jako je sklíčenost, popudlivost, bezmocnost. Pak také nemálo postojů jako nechuť, cynismus, zapomínání, nesoustředěnost, a mezilidských vztahů nevyjímaje jako snížená ochota pracovat s lidmi, stažení se, soukromé konflikty apod. Svou daň si syndrom vyhoření vybírá také v tělesné rovině, časté jsou potíže se spánkem, jídlem, člověk se snadno unaví, může mít vysoký krevní tlak.
Kdo trpí syndromem vyhoření?
Nejčastěji trpí syndromem vyhoření lékaři, zdravotní sestry, učitelé, psychologové, právníci, policisté, telefonní operátoři a další. Nevýhodou je přílišné počáteční nadšení do práce, perfekcionismus, workoholismus, málo přátel, neschopnost odmítat další a další úkoly a špatná organizace času.

Projekt PERAMOST
"Syndromem vyhoření jsem se začala zabývat už před lety. Našla jsem si k němu informace a došlo mi, že je třeba se tomuto problému věnovat blíže," vysvětluje Eva Suttnerová. "Syndrom vyhoření byl poprvé oficiálně zaznamenán v 70. letech minulého století u zdravotních sester,"doplňuje Suttnerová s tím, že v USA je syndrom vyhoření uznáván jako nemoc z povolání. A právě proto, že u nás se jím nikdo moc nezabývá, rozhodla se Eva Suttnerová rozjet projekt, který by zřídil střediska pro lidi postižené syndromem vyhoření.
Představu má Eva Suttnerová takovou, že do centra či střediska by docházeli jak specialisté na syndrom vyhoření tak právě postižení zaměstnanci, kteří by zde čerpali novou energii a prostřednictvím různých aktivit by se realizovali jinou činností. "Fyzioterapie, rehabilitace, koupele, relaxační techniky podle individuálních potřeb návštěvníka střediska. Poté si každý vybere oblast, která mu je blízká a v níž si přeje dosáhnout svých cílů. Tvůrčí dílny pomohou zkvalitnit schopnosti a dodají potřebnou motivaci pro nové projekty. Užitek přinesou celé společnosti. Pestrá paleta humanitních i technických směrů zde najde plnohodnotné uplatnění. Velký přínos vidím v oblasti vědecko-výzkumné, která rovněž bude součástí areálu,," vysvětluje rozsah činnosti centra Eva Suttnerová. Díky takovému centru by pak mohly vzniknout i podklady ve formě knih a výukových materiálů.
"Bylo by v budoucnu dobré, aby některé služby centra byly hrazeny pro postižené ze zdravotního pojištění," myslí si Eva Suttnerová. V současné době ale pojišťovny šetří, budou je zajímat lidé se syndromem vyhoření, když je nezajímají ostatní pacienti?
Projekt je zatím v začátku, syndrom vyhoření je u nás stále velkým tabu. Lidí ale tímto postižených není málo. Držme Evě Suttnerové a všem, kteří syndromem vyhoření trpí, palce!

foto: archiv Evy Suttnerové - automatická kresba

O automatické kresbě čtěte více v článku Automatická kresba – k čemu slouží a co to je?

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT