Na Šumavě se natáčel dokument o osudech židovského obyvatelstva

07.05.2012 14:27

Koncem dubna se v Národním parku Šumava natáčela část dokumentu "Vyvoleni k utrpení - osudy židovského obyvatelstva na Šumavě a v bavorském lese". Natáčení bude pokračovat ve Vídni.

Natáčení dokumentu v NP

Na Šumavě vznikla část dokumentu o osudech židovského obyvatelstva nazvaného "Vyvoleni k utrpení - osudy židovského obyvatelstva na Šumavě a v bavorském lese".

První dokument svého druhu, který zaznamenává životy a osudy jihočeských a bavorských Židů, kteří žili na Šumavě, vznikal v koprodukci České televize, Centra divadelní, dramatické a hudební tvorby také v Národním parku Šumava.

Scénáristou, režisérem a producentem za ZF Film je Mgr. Zdeněk Flídr, který se štábem České televize natáčel v NP Šumava koncem dubna dvoudílný dokument s názvem "Vyvoleni k utrpení - osudy židovského obyvatelstva na Šumavě a v bavorském lese". Vzpomínkami pamětníků a vyprávěním historiků tak vzniká jedinečný příběh, který divákům přiblíží osudy jednotlivců i židovských rodin, žijících na Šumavě. Linie příběhů sahá až do 10. století a končí rokem 1945. "Tímto dokumentem bych chtěl seznámit širokou veřejnost s tradicemi a životem židovských obyvatel jak na Šumavě, tak v Bavorském lese a přiblížit jejich vzájemné soužití s Čechy a Němci. Při této příležitosti bych podotknul, že to jsou první dokumenty, které zpracovávají téma osudů jihočeských židů na Šumavě," řekl režisér a scénárista Mgr. Zdeněk Flídr.

Filmaři se pokusili zmapovat některý z pogromů ve středověku, například masakr v září 1338 ve Straubingu a o pár let později v Pasově. "Mgr. Václav Diviš z Horské synagogy v Hartmanicích nás seznámil s dalšími smutnými událostmi z března 1866 v Sušici a vyprávění PhDr. Simony Kotlárové nás zavedlo ke dni 19. ledna 1919, kdy ve Strakonicích hladové bouře přerostly v drancování židovských obchodníků. Další vypravěčkou byla Dr.Dorit Krenn, která nás seznámila s případy individuálního teroru včetně vražd ve třicátých letech v Bavorsku," upřesnil Zdeněk Flídr s tím, že jednou z nejsilnějších sekvencí II. dílu je putování po trase takzvaného "Volarského pochodu smrti", který vyšel 13.dubna 1945 z koncentračního tábora Helmsbrecht a skončil 5. května ve Volarech a 6. května v Husinci u Prachatic. "Na 1 300 převážně židovských žen z Polska, Ukrajiny, Haliče a Německa vyšlo za doprovodu ozbrojených dozorců SS na trasu Hemlbrechts - Svatava - Domažlice - a dále přes Hartmanice, Kvildu do Volar. Ve Svatavě se pochod rozdělil a dále pokračovalo až 900 žen. Po strastiplné cestě jich do Volar a Husince dorazilo ani ne 150! Ve Volarech je pochováno 94 z nich," sdělil Zdeněk Flídr a dodal: "Chtěl bych, aby se v životech lidí, o nichž dokument hovoří, poznal každý divák, aby pochopil, co znamená opuštění rodného domu, drobností ke kterým lnul, přátel, upření vzdělání, ztrátu veškerého majetku, absolutní ponížení a nakonec i ztrátu života."

Na natáčení filmu spolupracovala také Správa NP a CHKO Šumava. "Krajina se za více než 65 let od 2. světové války značně změnila. Přesto je řada míst, kde je od pamětníků a z archívu doloženo, že tudy smutný pochod na konci války procházel," řekl Josef Štemberk, vedoucí oddělení vztahů s veřejností. V národním parku se natáčelo na Polce u Horní Vltavice, v Kvildě, Horské Kvildě, Rejštejně a Svojších, kde se například dle svědectví paní Marie Malé ze Sušice, pokusila její maminka podat zuboženým ženám alespoň vodu. "Premiéru filmů plánuje Česká televize zřejmě na listopad tohoto roku. Ještě předtím budeme jednat o možné předpremiéře v regionu, aby si tuto sice smutnou, ale nezapomenutelnou kapitolu dějin Šumavy připomněli důstojně i všichni obyvatelé Šumavy," doplnil Josef Štemberk.

Oba díly dokumentů: "Vyvoleni k utrpení - osudy židovského obyvatelstva na Šumavě a v bavorském lese" budou premiérově uvedeny na ČT 2 během druhé poloviny roku 2012.

Kameramanem uvedeného dokumentu je Mgr. Andrej Barla, zvukovým mistrem Ing. Jan Štěpánek a technikem René Sládek, střihačem Miloš Málek , producentem za ZF FILM Zdeněk Flídr, ml. Překlady dokumentů a výpovědí dělala PhDr. Hana Tomsa - Hladík a tlumočil Mgr. Lubomír Ďurožko.

Natáčení se z Německé strany zúčastnilo a vypovídá v obraze 23 historiků a pamětníků a na 100 členů Jüdischen Gemeinde ve Straubingu. Z české strany pak 18 historiků a odborníků a 5 pamětníků.

Při navazování četných kontaktů na české a německé straně situaci zjednodušovala skutečnost, že se na projektu podílí Program přeshraniční spolupráce CÍL 3 ČR - Svobodný stát Bavorsko, Česko-německý fond budoucnosti, Jihočeský kraj a Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

V období od 17. do 21.května 2012 bude štáb natáčet ve Vídni setkání příslušníků rodu Getreuer ze Šumavy, Libochovic a Vídně, včetně jejich potomků, kteří dnes žijí v Izraeli, USA, Kanadě, Austrálii, Holandsku, Německu a ve Vídni. Reportáže budou součástí uvedených dokumentů.

Zdroj: www.npsumava.cz

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT