Oční vady u dětí

15.12.2010 14:33

I u dětí se mohou vyskytovat kromě klasických očních vad také takové, které byste u malých nečekali. Mohou dostat třeba zelený či šedý zákal. Jak vadu poznat a jaké mohou být?

Také malé děti se často potýkají s očními vadami. Mnou si oči, slzí jim, bojí je hlava a jsou nesoustředěné, to by vás mělo varovat. Tady je jasné, že může jít o oční vadu. Neléčené vady mohou zhoršovat zrak a také mít fatální důsledky v dospělosti. Mezi dětmi se může objevit i šedý či zelený zákal.

šedý zákal

Pokud je vrozený, projeví se zkalením čočky v optické ose oka a bývá odhaleno v rámci poporodního vyšetření, které podstupuje každé narozené dítě u nás. Podle zkalení se pak stanoví léčebný postup. Při jednostranném sytém zkalení je operace nutná co nejdříve, tedy několik měsíců po narození. U oboustranného nebo mírnějšího zkalení je operaci možné i odložit na později.

zelený zákal

Také ten může být vrozený a nebo při změnách v anatomii oka dochází postupně k hromadění tekutiny. To vede ke zvýšení nitroočního tlaku, který se přenáší na nitrooční struktury a dochází k útlaku nervových vláken v místě odstupu zrakového nervu na zadním pólu oka. Vzniklé postižení by mohlo mít trvalé následky a je proto potřeba ho včas rozpoznat. Ihned musí nastoupit léčba ať už medikamenty či operací.

dioptrická refrakční vada

Ta je nejčastější vadou u dětí. Vzniknout může už v raném dětství. Projevuje se narážením do věcí, neodhadem vzdálensti a problémy při hrách jako rozlišení hračky nebo neschopnost uchopit předměty. Tato vada může být krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus. Všechny zmíněné mohou, pokud jsou neléčené, přerůst v tupozrakost. Tupozrakost je funkční porucha zrakové ostrosti, která vzniká v dětství nejčastěji v důsledku šilhání, vysoké refrakční vady, anisometropie, tedy vyššího dioptrického rozdílu mezi očima, nebo jiných očních onemocnění jako vrozený šedý zákal apod. Pokud k ní dojde, nelze ji vyléčit a ani optickými pomůckami oku pomoci.

šilhavost

Šilhání  je porucha paralelního postavení očí. Vzniká nejčastěji v důsledku vrozené nebo získané poruchy vidění oka, nebo funkce okohybných svalů. V některých případech může šilhání i souviset s refrakční vadou.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT