13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
Česká pošta vydala známku věnovanou plzeňskému rodákovi Ladislavu Sutnarovi
Česká pošta vydala dvě nové příležitostné poštovní známky z edice Umělecká díla na známkách. Jedna z nich je věnovaná plzeňskému rodákovi Ladislavu Sutnarovi.
Venuše s kloboukem od uznávaného výtvarníka a designéra Ladislava Sutnara a obraz Po představení od Toyen. To jsou náměty dvou nových příležitostných poštovních známek z edice Umělecká díla na známkách, které Česká pošta uvedla v listopadu do prodeje.
Ladislav Sutnar, jedna z nejvýznamnějších postav české meziválečné moderny a významná osobnost amerického a světového užitého umění a designu, se narodil 9. listopadu 1897 v Plzni a zemřel 13. listopadu 1976 v New Yorku.
V roce 2012 bylo Ladislavu Sutnarovi in memoriam uděleno čestné občanství města Plzně. Čestné občanství získal za jeho celosvětově významný přínos v oblasti grafického designu a vizuální komunikace a za podporu československého protinacistického i protikomunistického odboje.
V roce 2014 po něm byla pojmenována Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.
Na známce, kterou Česká pošta vydala, nalezneme jeho obraz ze slavného cyklu Venuše.
“Autor grafické úpravy emise, Kamil Knotek, pro motiv známky v nominální hodnotě 34 Kč vybral obraz z cyklu Venuše, zobrazující portrét dívky v kovbojském klobouku,” uvádí Česká pošta.
Druhá ze známek je věnována dílu česko-francouzské malířky Toyen, vlastním jménem Marie Čermínové. Jedná se o jednu z představitelek evropského surrealismu je významnou postavou české kultury, ačkoli většinu života prožila v Paříži.
Součástí obou emisí jsou i obálky prvního dne vydání (FDC). Ke známce s obrazem Venuše s kloboukem od Ladislava Sutnara náleží motiv jeho obrazu z cyklu Strip Street se striptérkou s odhalenými ňadry a ke známce s Toyeniným obrazem Po představení vybral autor grafické úpravy dílo Fata Morgana.
Foto Česká pošta