12.12.2024 21:30
12.12.2024 18:57
Víkend je opět tady! Kam vyrazit za zábavou v Plzni a Plzeňském kraji?
12.12.2024 13:38
Na Čtyřce jsou nová parkovací stání. Obvod do nich investoval více než 1 milion korun
Pořiďte si kartu na klíšťata a dejte je pak vyšetřit, doporučují odborníci
Malý a nenápadný parazit klíště útočí víc a víc. V Plzeňském kraji je jejich výskyt obrovský. Víte, jak ho správně odstranit, proč ho dát vyšetřit a jaké způsobuje nemoci? QAP pro vás zjišťoval více.
Přijde vám neustálé strašení klíšťaty zbytečné? Mýlíte se. Na Plzeňsku i Klatovsku je výskyt nakažených klíšťat obrovský. Nepodceňujte tohoto parazita, může vám způsobit rozsáhlé zdravotní komplikace s trvalými následky. QAP vám poradí s odstraněním klíštěte, s jeho vyšetřením i kde se nechat oočkovat a kdy.
Výskyt klíšťat v Plzeňském kraji
Nejvíce infikovaných klíšťat najdete na Klatovsku a na jižním Plzeňsku. Tam je ze všech vyšetřených klíšťat 20% nakažených boreliozou. Naopak méně než několik procent jich je nakaženo encefalitidou a ehrlichií. Zda je to důvod k jásotu, že máme málo encefalitidy, není jasné. Proti té se totiž dá očkovat.
Nemoci způsobené klíšťaty
klíšťová encefalitida
Jde o zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan, které způsobuje virus patřící do čeledi Flaviviridae. Tímto virem se klíště infikuje při sání krve živočichů. K nákaze člověka dochází nejčastěji napadením infikovaného klíštěte, ale jsou známy i případy nákazy požitím tepelně nezpracovaného mléka nebo mléčných výrobků. Inkubační doba je 7-14 dní. Onemocnění začíná netypickými chřipkovými příznaky, časté projevy jsou malátnost, bolest svalů a kloubů, pobolívání hlavy, lehká teplota. Tyto potíže trvají několik dní, později ustoupí a člověk se cítí zdráv. Pozor, u mnohých se další příznaky neobjeví a vytvoří se imunita stejně jako u prodělané choroby. Velmi vážné je, když virus napadne spodní centra mozku, kdy může dojít k selhání srdce či jiných životních funkcí. Nebo napadne také svaltvo pažního pletence a dojde k jakési obrně. Je nutno zdůraznit, že pro léčbu tohoto virového onemocnění doposud neexistují účinné léky tzv. virostatika.
Lymeská borelioza
Lymeská nemoc, neboli lymeská borelióza, je onemocnění odvozující svůj název od amerického městečka Old Lyme, kde byl poprvé pozorován zvýšený výskyt onemocnění kloubů u dětí, které vzniklo v důsledku tehdy ještě neznámé choroby. od poloviny 19. století už se dala prokázat spojitost nemoci klobů s klíštětem. Roku 1982 byl odhalen původce nemoci, bakterie Borrelia burgdorferi. Onemocnění samo probíhá ve třech fázích.
První se objevuje několik dnů až týdnů po infekci klasická a známá červená skvrna s bílým středem v místě přisátí klíštěte, která může být provázena horečkou, únavou, malátností nebo zvracením. Tato červená skvrna se postupně rozšiřuje a může dosahovat velikosti až několika desítek centimetrů.
Bohužel u 20-30% nemocných se tento přáznak neobjeví a nemoc postupuje do fáze druhé. Ta je provázena těžko léčitelnými chronickými formami onemocnění. Začíná přibližně po dvou až dvanácti týdnech od přisátí klíštěte, nejpozději po třech měsících pak odeznívá. Typické jsou pro ní bolesti kloubů a vznik otoků a to hlavně kolenního kloubu, bolesti svalů, výjimečným příznakem není ani periferní obrna nervů, nejčastěji je postižen nerv lícní.
Fáze třetí začíná až za rok i déle a projevuje se zánětlivým postižením kůže a její následnou atrofií. Také ji mohou provázet zánětlivá onemocnění míchy, srdce, kloubů. Nejdůležitějším faktorem u boreliozy je čas. Včasná diagnoza vám naordinuje antibiotika jste brzy v pohodě a baz následků.
Ehrlichióza
Jde o infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Anaplasma phagocytophila, dříve nazývaná Ehrlichia p. a odtud název nemoci. Ta napadá bílé krvinky, proniká do nich, čímž snižuje jejich obrannou funkci a způsobuje horečnaté onemocnění nazývané lidská granulocytární ehrlichióza. Nemoc je těžké diagnostikovat jen podle klinických příznaků. Projevuje se horečnatým stavem po kousnutí klíštětem, trvajícím 3-7 dní, často ale mnohem déle. Doprovázena bývá bolestí hlavy a svalů, jen ve 20% se vyskytuje vyrážka. Zvětšeny jsou uzliny, někdy játra a slezina, objevují se bolesti svalů, břicha, horečka, malátnost, zvracení a častá bývají i různá ochrnutí. Je to onemocnění především akutní, některé těžší případy, neléčené včas přechází do stavu chronického a mohou ohrožovat i život pacienta. Muži onemocní touto chorobou častěji než ženy a to v poměru 4:1.Jako léčba se ukazují nejvhodnější antibiotika jako je doxycyklin nebo rifampin.
Proč nechat klíště vyšetřit a jak?
Pro včasnou léčbu všech nemocí od klíšťat je důležitá včasná diagnoza. Tu vám nejlépe zajistí vyšetření odstraněného klíštěte. Po vyjmutí z kůže vložte klíště do igelitového sáčku, neprodyšně uzavřete a odešlete do laboratoře, jejíž adresu se dozvíte na Krajské hygieně. Je úplně jedno jestli je klíště živé či mrtvé. Nejdůležitější pro vyšetření je tělo, zadeček, klíštěte. V laboratoři následuje izolace DNA a stanovení přítomnosti původců onemocnění. Informace o infekčnosti Vámi zaslaného klíštěte Vám bude doručena zhruba do šesti pracovních dní od obdržení vzorku. Při pozitivním výsledku pak urychleně konzultujte další postup s lékařem. Státní veterinární ústav vyšetří vaše klíště za cenu od 610 do 750 korun. Více na protean.cz/clanek/2/stanoveni_infekcnosti_klistat.
Znáte kartu na klíšťata?
Pořiďte si kartu na bezpečné ostranění klíšťat. V té je integrovaná lupa pro snadnou lokalizaci i malých larev klíšťat. Je to jednoduchý, ale velice účinný prostředek pro snadné vytažení i hluboko zakousnutého klíštěte. Na rozdíl od pinzety je při použití karty vyloučeno zmáčknutí klíštěte, čímž se snižuje riziko přenosu infekce do rány.
Odstranění
Klíště neduste nějakými krémy a nemačkejte ho. Může vyvrhnout obsah střev do rány a riziko nákazy se tak zvyšuje. Nejlepší je, pokud nemáte kartu na odstranění klíšťat, vyviklat je pomocí speciální pinzety na klíšťat. Ta stojí kolem 50 korun a usnadní vám uchopení klíštěte při viklání. nezapomeňte ránu vydesinfikovat!
Pokud v ráně zůstanou kusadla, nepanikařte. Nákaza z nich nehrozí. je to jako s třískou, vydrolí se nebo takzvaně vyhnijí. Jen ránu hlídejte.
Repelenty
Že se klíšťata vyskytují jen v lese a vysoké trávě je už dávno minulostí. V posledních letech sestupují z vyšších míst k nám do měst a běžně na něj narazíte i v parku ve městě nebo před panelákem. Mohou za to mimo jiné i mírné zimy posledních let. Nezapomeňte v ohrožených oblastech používat repelenty a pečlivě se prohlížejte každý den. Investice se opravdu vyplatí. QAP vám přeje krásné léto bez klíšťat!