13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
Pozor na klíšťata! Zájem o očkování proti encefalitidě opět narůstá
Vycházky do přírody už se mohou znovu stát nepříjemnou zkušeností. Aktivita klíšťat na jaře začíná tradičně stoupat stejně jako zájem o očkování. ČHMÚ začíná od dubna vydávat předpověď aktivity klíšťat!
Tradičně s prvními jarními týdny stoupá zájem v regionu o očkování proti klíšťové encefalitidě. Výjimkou není ani letošní rok. Tématu se navíc bude věnovat i Den světového zdraví, který připadá na 7. dubna. Od 1. dubna navíc Odbor klimatologie ČHMÚ začíná s vydáváním předpovědi aktivity klíšťat.
Procházky v přírodě, parcích a jarní výlety se mohou změnit v nepříjemnou zkušenost. Každý rok se v Plzeňském kraji řeší případy lidí nakažených encefalitidou nebo lymskou boreliozou kvůli klíšťatům. Zájem o očkování přitom roste vždy s příchodem jara. "Proti klíšťové encefalitidě očkujeme celoročně, ale na jaře je zájem vždy větší," potvrdila QAPu Daniela Fránová ze Státního zdravotního ústavu v Plzni. "Problematice ochrany se bude věnovat také letošní Světový den zdraví, který připadá na 7. dubna. Od tohoto data budeme poskytovat po dobu dvou týdnů slevu sto korun na první dávku," dodává s tím, že běžně stojí jedna dávka 750 korun.
ČHMÚ začíná od dubna vydávat předpověď aktivity klíšťat. Zatím je riziko nakažení nemocemi mírné...
Klíšťata začínají být aktivní zhruba v období, kdy se teploty pohybují nad 10 stupňů. Od dubna také Odbor klimatologie ČHMÚ začíná vydávat takzvanou předpověď aktivity klíšťat. Odborníci ji aktualitzují dvakrát v týdnu. V úterý vychází výhled na celý týden a ve čtvrtek pak upřesnění pro víkend.
"Termín "aktivita klíštěte" lze zjednodušeně popsat jako podíl klíšťat, která jsou připravena k napadení hostitele, na celkové populaci klíštěte v dané lokalitě. To znamená, že čím větší je počet takto "aktivních" klíšťat, tím vyšší je i prezentovaný stupeň rizika," informuje ČHMÚ. "Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, dále porosty na okrajích vodních toků. Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích, hlavně jsou-li bez podrostu, a v kamenitém prostředí s minimem porostu. V zemědělských kulturách se nevyskytují. Vzhledem ke specifickým nárokům na vlhkost prostředí nejsou klíšťata na otevřených, osluněných suchých místech a také na rašeliništích a v trvale podmáčeném terénu. S nadmořskou výškou sice velikost populace klíštěte klesá, nicméně na našem území byl jeho výskyt v posledních desetiletích zaznamenán i v horských polohách až na horní hranici lesa."
Stupnice rizika nebo-li aktivity je rozvržená od 1 do 10, přičemž hodnota 9 a 10 je nejvyšší riziko. V současné době zatím platí jen mírné riziko.
Ordinační hodiny Státního zdravotního ústavu v Plzni, Purkyňův pavilon, 17. listopadu 1:
Po 8:00 - 12:00 , 13:00 - 15:00
Út 8:00 - 12:00
St 10:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
Čt 8:00 - 12:00, 13:00 - 15:00
FOTO: ilustrační