04.07.2025 14:17
04.07.2025 10:10
Policejní pátrání: Z Psychiatrické nemocnice v Dobřanech utekl nesvéprávný pacient
04.07.2025 9:29
V Rokycanech vyroste nová výjezdová základna záchranářů
Pozor na tuňáka v konzervě, některé obsahují amoniak
Máte rádi tuňáka v konzervě a máte také pocit, že ryby jsou zdravé? Tak zpozorněte, v testu se našel v některých konzervách amoniak popřípadě nevhodný olej.
Máte rádi tuňáka v konzervě? Než si na této lahůdce pochutnáte, seznamte se s nedostatky, které některé konzervy mají. Časopis dtest provedl testy některých konzerv běžně přístupných na trhu.
Testování bylo podrobeno 25 výrobků. Vybrány byly konzervy s označením kousky, filety, steaky i drť. Důležitým zjištěním je, že ne ve všech konzervách naleznete pravého tuňáka, tj pocházejícího z rodu Thunnus. Tuňáci jsou totiž i tzv. nepraví, pocházející z rodů Sarda a Euthynnus, a zdaleka ne všichni výrobci vás s touto skutečností seznámí, zejména pak ti, kteří se pravým tuňákem chlubit nemohou.
Pozor na olej, v němž je tuňák naložen. Nejlepší výrobky jsou s přírodním olejem či ve vlastní šťávě. U tuňáka v oleji se dejte pozor, o jaký olej se jedná. Často může jít o nekvalitní směsku. Stává se také, že olej deklarovaný na obalu neodpovídá skutečnosti.
U tří výrobků značek Kaiser Franz Josef, Interspar Despar a John West byly naměřeny mírně zvýšené hodnoty amoniaku. Pokud amoniak, česky zvaný čpavek, přesáhne hranici 300 mg/kg, signalizuje nedostatky při výrobě – od nevhodného zacházení s rybou před zpracováním až po neodpovídající skladování konzerv.
Šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová k výsledkům dodává: "Dobrou zprávou pro spotřebitele je, že i přes řadu zjištěných nedostatků je na trhu kvalitních tuňáků dostatek. Také mezi drcenými tuňáky lze nalézt dobré výrobky, ačkoliv obecně platí, že se kvalitou pohybují o třídu níž."
foto: dTest