S podzimem přichází i rýma, jak vzniká a co s ní?

16.10.2011 9:19

Se sychravým podzimem přichází ruku v ruce stará a známá rýma. Není ale radno ji podcenit. Kde vzniká, jaké druhy máme a jak na ni? To vám poradí QAP.

To by nebyl snad ani podzim, aby se studeným počasím nedorazila také rýma. QAP se pídil po jejím původu, druzích a také jak na ni.
Zánět nosu, případně hltanu či vedlejších nosních dutin to je rýma nebo-li rinitida. Pro většinu lidí je to banalita takže i s rýmou dál chodí do práce. Nadopují se léky a boj s rýmou podcení.

Formy rýmy
Forem rýmy je několik. Alergická rýma není přenosná a je obvykle reakcí na nějakou dráždivou látku, projevuje se jako vodnatá a ucpávající rýma. To rýma akutní už je přenosná a to obyvkle kapénkovou infekcí. A pokud se dostatečně neléčí, přerůstá v rýmu chronickou. Ta je v podstatě stejná jako akutní, jen se častěji vrací se stejnými původci, proti nimž se imunitní systém nedokáže bránit.
Jak na akutní rýmu a kde vzniká
Akutní rýma je ve většině způsobena viry, bakteriemi, plísněmi. Je vysoce infekční a to smrkáním, kašláním i obyčejným mluvením. Trvá zhruba týden. Nástup nemoci je rychlý, před propuknutím rýmy a ostatních příznaků se zpravidla objeví pocity chladu, zimnice (třesavka). Kromě zvýšené sekrece z nosu přichází také škrábání v krku, zvýšená teplota a bolesti hlavy. Nemoc bývá často zaměňována s nachlazením. Nejjednodušší je klid na lůžku, zvýšit příjem tekutin a hlavně používejte nosní kapky na sliznici nosu, která při rýmě trpí. Při kašli přidejet sirup a teplotu sražte Paralenem či jiným lékem, který máte vyzkoušený.
Ne nadarmo říkaly naše babičky, že neléčená rýma trvá sedm dní a léčená týden! Ale nepodceňujte ´obyčejnou´ rýmu!

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Čištění klima