V plzeňských Černicích pomáhají neplodným párům

17.01.2014 10:19

Problémy s otěhotněním má v České republice zhruba čtvrtina párů. Většině z nich pomohou základní metody léčby, které ženám navrhne ošetřující gynekolog. Pro ostatní slouží centrum v Plzni-Černicích.

tehotenstvi_ilustrace_QAP (1)
kryo 1kryo 2lůžkamikroskop 1mikroskop 2spermie

Otěhnotnět nemusí být vždy snadné. V Čechách má problém zhruba čtvrtina párů. Přibývá i neplodných mužů a s přibývajícím věkem se už žen objevují i problémy s otěhotněním.

V sídle Genetiky Plzeň v Plzni-Černicích začalo působit ve čtvrtek 16. ledna centrum asistované reprodukce NatalArt, které nabízí párům, jimž se nedaří mít děti, léčbu metodou IVF (in vitro fertilizace) neboli umělého oplodnění.

Genetika se od svého založení v roce 2002 soustředila především na odhalování vrozených vad u dětí v raném stadiu těhotenství. V listopadu 2012 rozšířila své kompetence o zjišťování příčin a také medikamentózní či hormonální léčbu snížené plodnosti, když do svého týmu přivedla odborníky na imunologii reprodukce v čele se světově uznávanou vědeckou pracovnicí a lékařkou profesorkou Zdenkou Ulčovou-Gallovou. Ta svoji první poradnu otevřela v Plzni už v roce 1985.

„Odhalujeme a léčíme například komplikace způsobené výskytem protilátek proti spermiím nebo řešíme, proč se z kvalitní spermie i vajíčka nevytvoří embryo, anebo když už ke vzniku embrya dojde, proč jej nepřijme děloha pacientky,“ popisuje některé léčebné metody Genetiky výkonný ředitel Petr Lošan. Pomáhá i ženám, u nichž nedojde ke graviditě ani po umělém oplodnění. Dosud ale Genetice chyběly právě metody umělého oplodnění. Teď je získala pod jednu střechu. Ze spolupráce budou těžit neplodné páry. „Budeme snadněji a efektivněji kombinovat vyšetření i metody léčby, což povede ke zkrácení doby léčby i její vyšší úspěšnosti,“ doplňuje Petr Lošan.

NatalArt vznikl v roce 2003. Založili jej specialisté, kteří se věnovali metodám IVF už od poloviny 90. let. Mezi nimi i Pavel Rokyta. „Nezabýváme se jen samotným umělým oplodněním. Prvotně zjišťujeme příčinu neplodnosti, a jestli lze tuto příčinu vůbec řešit pomocí IVF nebo zda neexistuje i jiná vhodnější metoda,“ popisuje Pavel Rokyta. Příkladem je třeba přímá aplikace vybraných nejlepších spermií do dutiny děložní – tzv. inseminace.

Samotná léčba metodou IVF začíná u ženy hormonální podporou vaječníků s odběrem vajíček. Poté následuje jejich oplodnění partnerovými spermiemi v laboratorním prostředí a přenosem embryí do dělohy. Metoda IVF existuje ve světě už 30 let. Neustále se vyvíjí se a zdokonaluje.

Bez ohledu na věk přibývá neplodných mužů a se stoupajícím průměrným věkem rodiček se zvyšují i jejich problémy s otěhotněním. „S věkem klesá počet i kvalita vajíček. Zatímco tedy v 35 letech nemá správnou genetickou výbavu 50 procent embryí, tak po čtyřicítce je to už 70 procent,“ říká Pavel Rokyta.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT