QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

01.05.2025 19:13

Složky IZS zachraňovaly odpoledne tonoucího muže

Muž se topil v Berounce v Plzni u sv. Jiří

01.05.2025 10:00

Filipojakubská noc byla v Plzeňském kraji klidná

Hasiči neměli žádný výjezd související s pálením čarodějnic

Valentýn, čokoláda a diabetici. Sladká radost, nebo zdravotní riziko?

13.02.2025 11:49

Valentýn je svátkem lásky, romantiky…a také čokolády. Sladké bonboniéry patří k nejčastějším dárkům, ale co když je vaše drahá polovička diabetik? Mohou si diabetici dovolit sladkou radost, nebo by měli hledat jiné alternativy? A co dělat, pokud diabetikovi náhle klesne hladina cukru v krvi? Přinášíme praktické rady první pomoci od Lady Brožové z plzeňského Českého červeného kříže.

čokoláda_0125_pixabay

Dříve než darujete své drahé polovičce bonboniéru nebo tabulku čokolády pamatujte na to, že klasická mléčná nebo hořká čokoláda obsahuje velké množství cukru, což může diabetikům způsobit výrazné výkyvy hladiny krevního cukru.

Diabetici by si měli dávat pozor na množství zkonzumované čokolády a vybírat raději varianty s vyšším obsahem kakaa nebo speciální diabetické čokolády, které mají snížený obsah sacharidů a jsou slazené například stévií nebo erythritolem.

Pokud chcete obdarovat diabetika něčím sladkým a máte chuť být kreativní, zkuste připravit domácí dezert z kvalitních surovin s menším množstvím cukru, případně s použitím výše zmíněných sladidel vhodných pro diabetiky. Místo běžné čokolády lze sáhnout po oříšcích.

Protože opravdová láska znamená nejen sdílení sladkých chvil, ale i péči ve chvílích, kdy je to nejvíc potřeba, řekneme si, co je to hypoglykemie a hyperglykemie a jak poskytnout diabetikovi první pomoc. Ještě důležitější, než vědět jak vybrat dezert, je totiž umět reagovat v případě krize.

Pokud diabetik sní velké množství cukru, a to nejen ve sladkých pokrmech, může to díky obsahu sacharidů přispět k hyperglykemii, což je jednoduše řečeno vysoká hladina cukru v krvi. 

Hypoglykemie je naopak stav, kdy hladina cukru v krvi klesne příliš nízko. To může způsobit slabost, třes, pocení, zmatenost nebo dokonce bezvědomí. Nejčastěji se to stává diabetikům, když si dají moc inzulínu, málo jedí nebo se hodně fyzicky namáhají. Vzácně při extrémní zátěži může vzniknout i u člověka, který diabetes nemá. 

Měření hladiny cukru v krvi. Foto ČČK

V obou případech je třeba jednat rychle. Mnoho lidí si myslí, že při náhlém poklesu cukru v krvi je vhodná čokoláda – jenže to není tak jednoduché. Čokoláda obsahuje tuky, které zpomalují vstřebávání cukru, takže při hypoglykemii není ideální volbou.

Stejně tak, to může být u některých druhů ovoce, které obsahuje převážně fruktózu. Fruktóza se v těle zpracovává odlišně něž glukóza, a to v játrech. Její vstřebání trvá delší dobu než tomu je u glukózy a proto nemusí být pro použití při hypoglykemii vhodná. 

Co tedy dělat, když diabetik začne být zmatený, nadměrně se potit nebo mu začne rychle bušit srdce? Zeptali jsme se Lady Brožové z Oblastního spolku Českého červeného kříže Plzeň.

Lado, jak poznám, že má člověk nízkou hladinu cukru v krvi (hypoglykémii)?

Hypoglykémie se projevuje změnami v chování a problémy s udržením pozornosti či vědomí. Mezi hlavní příznaky patří bledost, závratě, slabost, pocení, třes, zmatenost, podrážděnost nebo stav připomínající opilost. V těžších případech může dojít až ke ztrátě vědomí. Pokud člověk reaguje a je schopný polykat, dá se situace snadno řešit.

Co tedy dělat, když má někdo hypoglykémii?

Pokud postižený komunikuje a může polykat, dejte mu vypít něco sladkého – například několik kostek nebo lžiček cukru rozpuštěných ve vodě či čaji, džus nebo jiný nápoj s cukrem. Počkejte 5-10 minut a pokud se nezlepší, dejte mu další cukr. Jakmile se jeho stav zlepší, měl by sníst něco s dlouhodobějším účinkem, například chléb nebo jinou svačinu. Pokud upadne do bezvědomí nebo se jeho stav nezlepšuje, volejte záchranku. Doporučuji použít aplikaci Záchranka.

Jak poznám vysokou hladinu cukru v krvi (hyperglykémii) a co s tím?

Při hyperglykémii je člověk hodně unavený, má velkou žízeň, častěji močí a může mít rozmazané vidění. Pokud je hladina cukru v krvi dlouho vysoká, může se objevit nevolnost, zmatenost nebo dokonce ztráta vědomí. Pokud postiženého znáte a víte, že má u sebe inzulin a glukometr, může si ho aplikovat podle doporučení lékaře. Pokud jej neznáte nebo nemá inzulin k dispozici, co nejdříve volejte záchrannou službu a postupujte podle pokynů operátora.

Co dělat, když diabetik upadne do bezvědomí?

Nepokoušejte se mu nic podávat ústy, mohlo by to vést k dušení. Zajistěte mu dýchací cesty záklonem hlavy, kontrolujte dýchání a ihned zavolejte záchrannou službu (155). U hypoglykémie je možné použít glukagonovou injekci. Pokud je k dispozici a víte, jak ji použít, aplikujte ji do svalu.

Valentýn je svátkem lásky – a ta znamená nejen sladké dárky, ale i starost o blízké. Pokud máte v okolí diabetika, je dobré nejen vědět, jakou čokoládu mu darovat, ale také jak mu pomoci v případě nebezpečného výkyvu cukru v krvi. Správná reakce může zachránit život.

Přejeme sladkého Valentýna všem…

Foto ilustrační Pixabay

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Čištění klima