10.05.2025 9:44
09.05.2025 12:04 09.05.2025 12:26
Složky IZS likvidují ve Starém Sedlišti následky dopravní nehody
09.05.2025 9:30
Víkend nabídne plno akcí po celém Plzeňském kraji
Vše o kávě!
Patříte k totálním závislákům na kávě nebo si jen dopřejete šálek kávy po ránu nebo ve chvílích únavy? Ať patříte do jakékoliv skupiny, QAP.CZ má pro Vás několik zajímavých informací o tomto výborném nápoji.
Nejznámější ze sloučenin obsažených v kávě je kofein. Kofein kromě stimulace centrálního nervového systému způsobuje zvýšení srdeční činnosti i krevního tlaku. V každém případě odvodňuje organismus. Na druhou stranu přispívá k tomu, abychom měli více energie, protože díky němu svaly, které jsou v činnosti, využívají tělesný tuk jako energetický zdroj. Myslím, že není třeba zdůrazňovat, jak se tato skutečnost dá využít při hubnutí.
Kofein ale působí na každého člověka jinak. Kávy s vyšším obsahem kofeinu bývají vesměs horší kvality. Pití takové kávy může u citlivějších osob způsobit takzvaný kofeinový šok, při kterém se projeví bolest hlavy, silné bušení srdce a třes rukou. Přestože pití kávy je velmi rozšířeným zvykem, je dost pravděpodobné, že při její konzumaci nepřemýšlíme o tom, jaké účinky vlastně káva má. Podstatnou roli sehrává také příprava kávy a nutno říci, že náš klasický "český turek" bývá asi tou nejhorší variantou. Přesto platí, že lidé s vysokým krevním tlakem nebo s poruchami zažívání by měli být opatrní a kávu si raději nedopřávat. Také lidem s gastritidou by káva mohla způsobit nemalý problém a to z toho důvodu, že aktivuje žaludeční šťávy.
Někteří lidé také mohou začít být na kávě závislí. Kvalitní a jemné kávy nezatěžují organismus, zatímco silné kávy s vyšším obsahem kofeinu mohou být pro naše tělo značně zátěžové. Mylná je také představa, že mléko v kávě tlumí následky kofeinu, je tomu právě naopak.
Je tedy mnohem rozumnější pít kvalitní kávy s nižším obsahem kofeinu bez mléka, než se snažit si levnou kávu nevalné chuti mlékem vylepšovat.