Z milionové dotace od města Domažlice koupila nemocnice zdravotnické přístroje

02.03.2014 14:00

Díky změně pravidel pro rozdělování části výtěžku z loterií a podobných her mělo město Domažlice volné finanční prostředky, z nichž poskytlo milionovou dotaci Domažlické nemocnici. Za tu nemocnice v uplynulých týdnech pořídila hned několik zdravotnických přístrojů.

Domažlická nemocnice

Plicní ventilátor, přístroj k transplantaci kůže, analyzátor krevních plynů a přístroj k vyšetření selhání srdce. Všechna tato zařízení začala postupně v uplynulých týdnech používat Domažlická nemocnice. Pořídila je na konci loňského roku díky dotaci od města Domažlice.

Financování zdravotní péče ze systému zdravotního pojištění v posledních letech sotva pokrývá běžné náklady na chod nemocnice. "Proto si nesmírně vážíme každé pomoci ať už firem, fyzických osob či měst a obcí, neboť jejich dary používáme právě k obnově drobného přístrojového vybavení. Všem dárcům děkujeme a zvláště těm, kteří pomáhají pravidelně," říká ředitelka Domažlické nemocnice Alena Vyrutová.

Dva z přístrojů zakoupených z dotace města používá anesteziologicko-resuscitační oddělení a jednotka intenzivní péče.

"Plicní ventilátor slouží k podpoře dýchacích funkcí u pacientů s dechovými problémy. Analyzátor GEM používáme k okamžitému zjištění hladiny krevních plynů, hladiny laktátu a cukru v krvi. Jedná se o jeden ze základních diagnostických přístrojů, umožňující zjistit například zda pacient dostatečně dýchá. Opakovaným vyšetřením krevního vzorku lze pak sledovat i postupný vývoj jeho stavu," popisuje primář ARO-JIP Vojtěch Hynek.

Téměř 150 tisíc korun stál analyzér pro oddělení klinické biochemie, který pomáhá ke stanovení diagnózy srdečního selhávání pacienta a dále i septického stavu pacienta. Chirurgické oddělení si díky dotaci mohlo pořídit takzvaný dermatom meshovač, který umožňuje transplantaci kůže. Tu zatím prováděli domažličtí chirurgové při operacích ručně.

Domažlice poskytly dotaci formou mimořádného příspěvku z loterií. Došlo totiž ke změně pravidel pro rozdělování části výtěžku z loterií a podobných her. Namísto loterijních společností dostaly tuto možnost radnice.

"Měli jsme k dispozici volné prostředky, které bylo možné poskytnout na veřejně prospěšné účely. Nemocnice byla pravidelným žadatelem o příspěvek od loterijních společností, a protože pečuje o zdraví našich občanů, vyčlenili jsme část peněz z výtěžku loterií i pro ni. Konkrétně na nákup přístrojů pro účelné využití k léčbě občanů nejen našeho města," uvedl starosta Miroslav Mach.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT