Záchranáři mohou dostat nový "lidský trenažér"

25.01.2012 17:19

Trenažér pro zdravotnické záchranáře, tedy model člověka, který dokáže nasimulovat různé akutní stavy,by mohli dostat i záchranáři v Plzeňském kraji. Model byl představen záchranářům i médiím.

P1254087
P1254088P1254083P1254085P1254086P1254087

Model člověka, který dokáže nasimulovat až 50 různých akutních stavů, by mohli dosat také záchranáři Plzeňského kraje. Tzv trenažér byl představen zdravotnímu personálu i médiím a teď už se jen doufá, že na jeho pořízení budou peníze.
Model představila firma, který jej distribuuje u nás. Tento lidský trenažér je vyroben v Miami a stojí zhruba 1,5 milionu korun.
"Figurína je modelem muže, je plastová a slouží k výchově a vzdělávání našich lékařských i nelékařských pacientů,“ popisuje simulátor ředitel zdravotnické záchranné služby pro Plzeňský kraj Roman Sviták. "Na této figuríně lze nacvičit základní postupy vitálních funkcí nemocného tedy zajištění dýchání a oběhu,“ dodal Sviták s tím, že lze také cvičit vstup do dýchacích cest a stejně tak i do krevního oběhu.
Jistě mnozí z vás pamatují klasickou a nyní už zastaralou "andulu“, na níž se ve školách a v autoškolách cvičilo umělé dýchání a masáž srdce. Tento simulátor je zcela novou a bezkonkurenční metodou a dosud tento "trenažér člověka“ nemají nikde. "Tento simulátor má tu obrovskou výhodu, že u něj lze nastavit až 50 různých možností akutních stavů jako například otok jazyka, otok vstupu do dýchacích cest, kdy si lékaři nebo záchranáři mohou tak nacvičit inkubaci,“ popisuje ředitel ZZS. Simulátor umí nasimulovat také třeba infarkt myokardu, který je v současné stárnoucí populaci častým jevem.
Záchranáři si zkrátka na figuríně, který dýchá, funí a mrká nebo umí dokonce i modrat, nacvičí padesátku důležitých akutních stavů. Zkušení záchranáři mohou takto sledovat chyby, které mohou méně zkušení kolegové udělat v terénu. "Velmi zaímavé je to, že figurína dokáže nasimulovat reakce očí, zorniček, což je velmi důležité pro rozpoznání některých poruch,“ upozorňuje Roman Sviták.

Zatím ale simulátor Hall nikde nemají a dokonce ani v Plzni, kde Halla ve středu 25. ledna představili, na něj teprve čekají. Jelikož v rozpočtu ZZS nejsou na Halla peníze,musí se čekat, zda přispěje Plzeňský kraj coby zřizovatel ZZS.
Záchranáři už mají simulátor porodnický, který dokáže nasimulovat porod například koncem pánevním. Těchto „trenažérů“ čeká ZZS Plzeňského kraje 20 a jeden vyšel na 20 000 korun.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT