14.07.2025 17:37
14.07.2025 13:08
Barevné kroje, tanec i tradice. Klatovy žily folklorem – FOTKY
14.07.2025 8:46
Plzeň zaplavily Corvetty. Podívejte se na FOTKY z mezinárodního srazu
Zákeřný pneumokok si v Plzeňském kraji vyžádal 9 obětí!
V kraji evidují epidemiologové za uplynulý rok hned 32 případů onemocnění vyvolaných touto nebezpečnou bakterií. Nejrizikovější skupinou jsou senioři, tedy osoby nad 65 let.
Zrádný pneumokok opět zaútočil na Plzeňský kraj. Za loňský rok evidují epidemiologové v kraji 32 případů onemocnění vyvolaných touto nebezpečnou bakterií, jednalo se o 14 mužů a 18 žen. Vůbec nejrizikovější skupinou z pohledu výskytu invazivních pneumokokových infekcí byli lidé nad 65 let. V Plzeňském kraji si pneumokok vyžádal 9 obětí...
Podle předběžných dat českých hygieniků bylo v roce 2013 hlášeno celkem přes 300 případů invazivního pneumokokového onemocnění. „V uplynulém roce monitoruje Krajská hygienická stanice Plzeňského kraje celkem 32 těchto případů. Ve většině z nich se jedná o osoby ve věkové kategorii nad 65 let," říká Jitka Skálová z Krajské hygienické stanice Plzeň. „V devíti případech mělo bohužel onemocnění tak závažný průběh, že došlo k úmrtí pacienta," dodává.
Onemocnění má více podob. „Závažnost a průběh onemocnění se odvíjí od konkrétního sérotypu, kterým byl pacient nakažen. Pneumokok způsobuje nejčastěji záněty středouší, mezi invazivní onemocnění také patří pneumokokové záněty mozkových blan (meningitidy), závažné pneumonie a septické stavy, které mohou v nejkrajnějších případech skončit až smrtí," doplňuje Jitka Skálová.
A jak se bránit? Nejspolehlivější ochranou je očkování. Onemocnění pneumokokovou infekcí je možné předejít očkováním. Pro malé děti jsou na trhu k dostání dvě vakcíny. První očkovací látka pokrývá základní spektrum deseti sérotypů a je plně hrazena státem. Druhá z nich zahrnuje rozšířené spektrum třinácti sérotypů a je nutné si na ni doplatit. Možnost nechat se očkovat mají také senioři, ovšem plošná vakcinace s výjimkou zařízení sociální péče zatím zavedena není.
Prvotní stádium onemocnění pneumokokem přitom připomíná běžnou chřipku. Je doprovázeno zvýšenými teplotami, únavou, bolestí svalů i kloubů, nadměrnou spavostí či nechutenstvím. Zákeřná nemoc však kulminuje velmi rychle a záhy začíná napadat jednotlivé orgány. Nejnáchylnějšími věkovými skupinami jsou v rámci populace malé děti a senioři nad 60 let, a to z důvodu oslabené imunity. U nejmenších se obranyschopnost formuje, u starších ročníků naopak ztrácí na intenzitě.
FOTO:Ilustrační