ZÁZVOR - koření i lék

14.01.2010 22:52

Zázvor je nejen koření, ale i lék. Dokonce bývá označován jako všelék. Od nepaměti je využíván v asijské kuchyni jako přisada pro různá jídla a cukroví. Pokrmům dodává citronovou pikantní chuť. Jeho účinky oceníte hlavně v mrazivém zimním počasí. Proti chřipce a nachlazení vám pomůže zázvorový čaj nebo zázvorová koupel.

zazvor2

Zázvor  - rostlina se žlutými květy pochází z Asie. Pěstuje se pro hlízovité oddenky. Obsahuje zázvorovou silici, éterické oleje a gingerol – štiplavě ostrou látku.  

Zázvor se používá už více než tři tisíce let v asijské kuchyni. Už staří Řekové zázvor míchali i do chleba. V poslední době se ale dostává ve větší míře i do Evropy. U nás ho zakoupíte v každém supermarketu a nechybí na žádném pultu asijských obchodníků. Koupit můžete oddenky nebo zázvor sušený a mletý. Čerstvý je samozřejmě  nejaromatičtější. Pozor si dejte, abyste nekupovali zázvor seschlý. Zázvor se používá v malém množství, takže se rozhodně nezalekněte vysoké ceny.

Účinky zázvoru

Zázvor bývá označován jako všelék

je antibakteriální a protizánětlivý

podporuje trávení

působí jako prevence proti chřipce a rýmě

pomáhá odbourávat tuk

působí proti nadýmání a plynatosti

má protizánětlivé účinky a pozitivní vliv na krevní oběh

snižuje hladinu cholesterolu

pomáhá při bolestech hlavy a cestovní nevolnosti

Jak se zázvor používá?

Používají se oddenky rostliny a to čerstvé jemně nastrouhané nebo sušené. Zázvor se také může kandovat nebo se z něj připravují esence a olej. Jeho nejčastější používání je v kuchyni (hlavně v asijské). Používá se jako koření do různých jídel nebo z něj můžete uvařit zázvorový čaj, limonádu nebo pivo. Zázvor se používá i při pečení.  

Při chřipce a nachlazení vám pomůže zázvorový čaj – můžete jej připravit z mletého zázvoru (1/2 lžičky na ¼ vody) nebo z čerstvého zázvoru (1 lžička nastrouhaného zázvoru do 1 litru vody ). Čaj má štiplavou chuť, která nemusí každému chutnat. Tuto chuť zmírníte medem a šťávou z citrónu.

Jste-li promrzlí a potřebujete se pořádně zahřát nebo vám hrozí rýma, udělejte si preventivně zázvorovou  koupel. Můžete si buď napařit nohy a pak je zabalit do tepla nebo dopřát koupel celému tělu.  

Při cestovatelských nevolnostech můžete buď cucat kandovaný zázvor nebo zázvor užívat v tobolkách, které zakoupíte v lékárně.

Zázvor pomáhá i při svalových bolestech. Při těchto obtížích se používá zázvorový olej, který se vmasíruje do bolestivých míst. Pro tyto účely smíchejte několik kapek zázvorového oleje se lžičkou mandlového oleje.  

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT