15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Jaké výstavy se uskuteční v květnu v Západočeském muzeu v Plzni?
Západočeské muzeum v Plzni vás zve na nejnovější výstavy, jako jsou například „Ozdoby dávné doby“ a „Od daguerrotypie k digitálu. Příběhy plzeňských fotografů“. Těšit se můžete i na stálé expozice.
Západočeské muzeum v Plzni zve návštěvníky na své nejnovější výstavy - „Ozdoby dávné doby“ a „Od daguerrotypie k digitálu. Příběhy plzeňských fotografů“. Dále se lidé mohou přijít podívat na stálou expozici i doprovodný program.
NOVÉ VÝSTAVY:
Ozdoby dávné doby - 29. 1. – 28. 9. 2021, otevřeno út-ne: 10.00 – 18.00 hodin, výstavní sál 1
Znáte píseň „Když se načančám“? Chcete vědět, jak a čím se čančali naši pravěcí předci? A dalo se to zvládnout i bez kovu? Jak vlastně takové ozdoby vyráběli? Odpovědi na všechny tyto otázky najdete na výstavě OZDOBY DÁVNÉ DOBY, aneb šlo to i bez kovu.
Vydejte se společně se Západočeským muzeem na poutavou procházku tisíce let starými ozdobami a jejich výrobními technologiemi (od paleolitu po dobu římskou). Vstupte do dávných časů, vyrobte si vlastní pravěký šperk a sami tím inspirujte ostatní návštěvníky. A pokud vyluštíte krátký kvíz, odnesete si odměnu, kterou jsme pro vás ručně vyrobili. Tak neváhejte a přijďte s celou rodinou. Ženy se pokochají krásou nádherných ozdob, muži řemeslným uměním předků získávat suroviny, opracovávat je a tvořit z nich úžasné předměty. A děti se nejen něčemu přiučí, ale i pobaví v interaktivní části výstavy.
Od daguerrotypie k digitálu. Příběhy plzeňských fotografů - 27. 2. – 20. 6. 2021, otevřeno út-ne: 10.00 – 18.00 hodin, výstavní sál 2
Výstava „Od daguerrotypie k digitálu. Příběhy plzeňských fotografů” je uspořádána v rámci 41. ročníku festivalu Smetanovské dny. Na základě tématu festivalu: „Výpravy k já. Individualismus v české kultuře 19. století“ se výstava zaměřuje na individualitu fotografa 19. století prostřednictvím jeho vidění společnosti a jeho následovníků. Věnuje se tématu vzniku fenoménu fotografie a jejích předchůdců v návaznosti na fotografické ateliéry v Plzni v 19. století. Výstava je výjimečná tím, že se oproti minulým ročníkům festivalu posunula i do 20. století; představuje stručný vývoj fotografických přístrojů a výsledky práce fotografů v podmínkách dějinných reálií a zastaví se až v 90. letech 20. století. Na své si přijdou jak milovníci fotografií s plzeňskou tématikou, tak i nadšenci fotografických přístrojů 19. a 20. století.
DOPROVODNÉ PROGRAMY:
MUZEUM LOUTEK, nám. Republiky 23
Lazebnický dvorek
Unikátní nález lázeňského topeniště je přístupný na dvorku muzea. Každou středu se návštěvníci mohou seznámit s detaily lazebnického řemesla a dokonce si mohou prohlédnout živou pijavici!
Loutkářská dílna profesora Skupy
Každou středu je otevřena Loutkářská dílna profesora Skupy, kde si děti mohou vyrobit drobné loutky.
Jiří Trnka – dioráma Svatba u Broučků
Muzeum loutek v Plzni rozšíří během května 2021 stávající expozici a část věnovanou světoznámému výtvarníkovi a loutkáři Jiřímu Trnkovi. Hlavním exponátem bude dioráma Svatba u Broučků, které Jiří Trnka vytvořil na zakázku pro Výstavní výbor, který byl ustanoven pro účast Československa na Světové výstavě v New Yorku v roce 1939. J
STÁLÉ EXPOZICE:
Hlavní budova (HB ZČM)
- Plzeňská městská zbrojnice
- Pohledy do minulosti Plzeňského kraje – expozice Archeologie a Historie
- Umělecké řemeslo / Užité umění
Muzeum loutek (ML)
- Příběh na niti
- Ivan Nesveda: NIKDY V KLIDU!
Muzeum církevního umění plzeňské diecéze (MCU)
- Po stopách víry františkánským klášterem
Foto: oficiální stránky Západočeského muzea v Plzni