12.12.2024 13:38
12.12.2024 12:11
V objektu v ulici Pod Všemi svatými v Plzni na Roudné vznikne evakuační středisko
12.12.2024 11:12
Čtrnáctiletí chlapci utekli při vycházce. Pátrá po nich policie
Volnočasový areál Podhájí u Horšovského Týna může opět ožít
Kdysi vyhlášený rekreační areál s koupalištěm Podhájí nedaleko Horšovského Týna léta chátrá. Areál je ale možné ještě zachránit. Jak? Přinášíme podrobnosti.
V roce 2003 to na Podhájí žilo. Koupaliště bylo plné dětí, které tu trávily prázdniny, dospělých, kteří se přišli osvěžit a rodičů s malými dětmi, jež tu hledali zábavu pro své ratolesti. Takový obrázek tu už ale mnoho let nikdo nenajde. Koupaliště zpustlo, voda není ke koupání a zábavu obstará jednou za čas motorkářský sraz nebo koncert v restauraci, která se na Podhájí ještě stále drží. Tohle by se ale mohlo změnit. Cesta k tomu, aby se Podhájí stalo opět vyhledávaným místem, existuje. S řešením přicházejí kandidáti za hnutí ANO a nezávislí Horšovský Týn.
„Pro řadu lidí z Horšovského Týna je areál Podhájí srdeční záležitostí. V létě zde trávili mnoho volného času koupáním ve vyhlášeném koupališti. Bohužel několik předchozích let vedení obce rezignovalo na údržbu areálu a nyní jen slýcháme, jak je udržení slušné kvality vody na Podhájí nemožné. Areál dál chátrá a návštěvníci se rekrutují jen z pamětníků starých dobrých časů. Rozhodli jsme se, že se pokusíme prověřit, jak to je doopravdy,“ vysvětluje Václav Holý, kandidát na starostu Horšovského Týna. Ten se spolu s kolegy z hnutí ANO a nezávislí Horšovský Týn pustil do podrobného prozkoumání stavu vody a případných zdrojů znečištění.
Voda na přítoku je čistá
„Odebrali jsme vzorky vody jak na přítoku, tak z rybníka. Voda na přítoku rozhodně splašky neobsahuje a přitéká v zásadě čistá,“ říká Holý. Podle výsledků z laboratoře je hodnota CHSK je na čísle 15,3 mg O2/l. Voda se kazí až v rybníce a u výpusti má pak hodnotu CHSK 64,2 mg O2/l. „Je zřejmé, že je potřeba rybník pečlivě odbahnit a vyčistit, pak bude voda na Podhájí čistá,“ pokračuje a dodává, že vodě rozhodně neprospívá, když se do ní hází posekaná tráva nebo když v ní zůstávají uhynulé ryby, což se také děje.
Nutná je pravidelná údržba
V každé nádrži dochází posupně k sedimentaci jemných částic (tzv. zazemňování) a je nutná údržba. „Podhájí má tu výhodu, že v údolní nivě nad rybníkem je vybudována sedimentační nádrž, která má za úkol zpomalovat zazemňování hlavního rybníka, tuto nádrž je ovšem potřeba také pravidelně odbahňovat. Tedy splav zeminy není zásadní problém. Bylo by dobré navíc vybudovat litorální pásma z porostů, které napomohou k čistotě vody, tato pásma by vznikla u přítoku,“ vysvětluje Václav Holý.
Přítok do Podhájí je dostatečný
V současné době chybí v rybníce cca 35 cm vody do plné hladiny, mohlo by se proto zdát, že v panujícím suchém období rybník vysychá. „Nedalo nám to a vypravili jsme se k rybníkům nad Podhájím, ze kterých sem voda přitéká. Zjistili jsme, že rybníky jsou většinou plné a relativně čisté,“ říká Jan Řeboun, který osobně všechny přítoky objel a zjistil stav. „Vody by měl být tedy dostatek, nicméně po celý červenec byl výrazně vyšší odtok oproti přítoku a vodní hladina celý měsíc našeho sledování pomalu klesala. Otázkou je, zda důvodem pro vypouštění většího množství vody není to, aby se pod hrází ředila voda spolu se splašky, které jsou bohužel do potoka vypouštěny.“
S rybáři je potřeba spolupracovat
Další ze spekulací, které se v souvislosti s Podhájím objevovaly, bylo tvrzení, že problémy s kvalitou vody by mohli způsobovat rybáři. „Ani to není tak úplně pravda, s rybáři je potřeba spolupracovat a udržovat rybí osádku na stanovené úrovni, provádět pravidelný odlov odrostlých ryb, omezit kaprovité ryby, které čeří dno a ničí podvodní rostliny, které začnou hnít. Dále je potřeba odstraňovat pravidelně uhynulé ryby,“ vysvětluje Václav Holý.
Záchrana Podhájí je možná
Záchranou rybníka ale vše začíná. Celý areál by měl být využíván jako volnočasový, jako tomu bylo dříve. „Nápadů, jak přilákat do areálu návštěvníky, je mnoho, může tu být naučná stezka okolo rybníka s lavičkami a posezením, šlapadla a loďky, dětská hřiště, hřiště na beachvoleyball a mnoho dalšího. Samozřejmostí musí být pravidelná údržba pláží, obnova sociálního zařízení a šaten. Dalším krokem může být vybudování kvalitního autokempu se zázemím pro karavany,“ doplňuje Holý.
A kde na to vzít?
„Na obnovy rybníků je možné využít dotace až do výše 90 % nákladů, další dotace lze čerpat z programů rozvoje turistiky a podpory cestovního ruchu,“ vysvětluje dotační specialista Alexandr Fedorov. Údržba by byla poté financována z příjmů v areálu a služeb pro návštěvníky.
„Ano, vše, o čem píšeme je spousta práce a řada starostí. Chuť do práce máme, a pokud nás podpoříte hlasem v zářiových volbách, tak se do toho můžeme pustit. Věřím, že areál Podhájí může opět sloužit k rekreaci našich občanů a návštěvníků Horšovského Týna, tak proč nevrátit areálu jeho slávu a kouzlo,“ uzavírá Václav Holý.
foto zadavatel