13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
Předškoláci v Plzni prochází fyzickým testováním - FOTKY
V Plzeňském kraji pokračuje projekt Pohyb P1, který má za cíl zejména monitorovat úroveň pohybových dovedností předškoláků. Dalším z cílů je mimo jiné motivovat děti ke sportu.
Do projektu Pohyb P1, který běží už od roku 2008, se v letošním roce v Plzni a Plzeňském kraji zapojily na tři desítky mateřských školek. V tomto týdnu proběhlo testování ve školce v Zelenohorské ulici na Slovanech v Plzni.
Testování probíhá pro děti zábavnou formou a je rozdělené na dvě části. Samotnému cvičení jednotlivých disciplín předchází debata. Do školky v Zelenohorské ulici za předškoláky dorazil Přemysl Švarc, český olympionik a reprezentant v triatlonu, a Jana Havrdová, dvojnásobná mistryně světa ve step fitness. Následně děti projdou testy v disciplínách formou hry, připomínat mají pohybové schopnosti zvířat.
"Cílem je zjistit, jak jsou na tom děti s pohybovými dovednostmi před vstupem do základní školy. Tam by měly vstupovat už s nějakou pohybovou přípravou tak, aby byly schopné pokračovat. Zjišťování, které provádíme, je jakýmsi monitoringem toho, jak na tom děti jsou. Na druhé straně se snažíme ovlivnit rodiče, ti dostanou z testování výsledky svého dítěte," vysvětluje František Berka, předseda správní rady Nadace sportující mládeže, která projekt rozjela.
"Jsme přesvědčeni, že rodiče by se měli ještě před vstupem dítěte do základní školy dozvědět o úrovni pohybových dovedností a nutnosti kvalitního tělesného rozvoje. Nejlépe prostřednictvím sportu. Zároveň považujeme za nutné upozornit na možná zdravotní ohrožení včetně zákeřného dopadu nadváhy či obezity,“ dodává František Berka.
Na projektu se podílí zároveň také Západočeská univerzita v Plzni, která poskytuje především lektory na jednotlivá testovací kola. Krom jiného výsledky monitorování pohybových dovedností předškoláků budou sloužit jako podklady pro nejrůznější statistiky, případně metodiky do budoucna.
FOTO: QAP.CZ