15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Za zboží z internetu neplaťte předem! Policie řeší další případy podvodných inzerátů
Případů, kdy si lidé objednají zboží přes internet, zaplatí ho a následně nic nedostanou, opět přibývá. Rekordním důvěřivcem je muž z Domažlicka, který dokonce předem zaplatil za čtyřkolku desítky tisíc.
Nakupovat přes inzeráty na internetu nebo na nejrůznějších prodejních portálech je čím dál oblíbenější. I když se stále dokola objevují podvody, kdy po zaplacení lidé nic nedostanou, jsou nejspíš nepoučitelní. Rekordmanem je aktuálně muž z Domažlicka, který zaplatil desetitisíce za čtyřkolku. Ta ovšem stále nedorazila.
Policie v celém regfionu aktuálně řeší nové případy podovodů s internetovými nákupy. A scénář i zásadní chyba následně podvedených lidí jsou vždy stejné. Prodejci si nechají zaplatit předem, pak zboží nedodají. Nejspíš na první pohled dost neuvěřitelný případ mají teď na stole policisté v Poběžovicích. Obrátil se na ně muž, který předem zaplatil za čtyřkolku víc jak 70 tisíc, na tu ale stále marně čeká.
"Policisté obvodního oddělení Poběžovice přijali oznámení, na jehož základě zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod, kterého se dopustil dosud neznámý pachatel. Na internetovém inzertním serveru nabízel k prodeji čtyřkolku. Muž z Poběžovicka počátkem ledna uhradil kupní cenu, daň i dopravu této čtyřkolky, ale prodávající dosud nic nedodal. Poškozenému muži tak byla způsobena škoda ve výši 72 444 korun," popisuje hodně naivní počínání důvěřivce mluvčí polici Dagmar Brožová.
"Zboží předem neplaťte nikdy!" varují experti na ochranu spotřebitelů i policisté.
Platit za zboží z internetu předem je pokaždé riskantní. Shodují se na tom jak specialisté na ochranu spotřebitelů, tak policisté.
Podvodníci používají stále také tradiční fígle jako například zaslání naprosto bezcenné věci za zboží v hodnotě tisíců. Týká se to především rozměrově menšího sortimentu jako jsou mobilní telefony, iPhony, tablety a podobně.
Příklad za vešechny je aktuálně nejspíš poslední ohlášený případ, který řeší policisté na Tachovsku. Místomobilu přišla mladíkovi jedna brambora. "Na internetových stránkách jedné sociální sítě si 18letý mladík vyhlédl mobilní telefon. Balík, za který zaplatil 5 100 korun, také obdržel. Po jeho otevření na něj však čekalo nemilé překvapení, místo telefonu v něm měl totiž zabalenou bramboru. Plánští policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, případem se nyní zabývají," popisuje mluvčí policie Dagmar Jiroušková.
FOTO: ilustrační