Správa šumavského parku řeší nárůst počtu elektrokol. Kam mohou vjíždět?

03.05.2019 11:57

Národní park Šumava řeší nárůst počtu cyklistů, zejména pak těch, kteří používají elektrokola. Jaká elektrokola a elektrokoloběžky mohou na cyklostezky a účelové komunikace?

DSC03635

Rozvoj elektromobility a tudíž i elektrokol a elektrokoloběžek je velmi překotný a začíná zásadně ovlivňovat také turistický ruch na Šumavě.

Jenže ne s každým elektrokolem, či elektrokoloběžkou je možné se pohybovat po cyklostezkách nebo po účelových komunikacích Národního parku Šumava. Některá jsou totiž zákonem považována za motorová vozidla.

"Elektrokola jsou skvělá v tom, že dávají možnost starším návštěvníkům nebo těm, kteří mají nějaké pohybové problémy, více objevovat krásy Šumavy, ovšem přináší to i negativa a to v podobě větší zahuštěnosti turistického ruchu na celém území Národního parku i CHKO Šumava,“ říká vedoucí Informační a strážní služby Správy NP Šumava Adam Diviš.

Nárůst elektrovozidel, tedy konkrétně elektrokol a elektrokoloběžek, je na Šumavě v posledních pěti letech obrovský. Jenže ne každé elektrovozidlo může jezdit po cyklostezkách nebo účelových komunikacích Národního parku Šumava, tedy po silnicích kam je motorovým vozidlům vjezd povolen pouze na základě výjimky ze zákona č. 114 o ochraně přírody a krajiny.

"Problematiku elektrokol, respektive bicyklů s pomocnými motorky, zohledňuje zákon o provozu na pozemních komunikacích. Ne každý majitel elektrokola nebo elektrokoloběžky jej zná a stává se nám, že ho někteří uživatelé zpochybňují,“ vysvětluje vedoucí odboru státní správy NP Šumava Jiří Dolejší. "Jenže výklad zákona je jasný: za kolo, které může vjíždět na vyhrazené cyklotrasy a cyklostezky, je považováno vozidlo, k jehož pohybu vpřed je nutné vynaložení lidské síly. Současně může být kolo vybaveno  pomocným elektromotorem, jenž má mimo jiné tyto parametry: do 1kW výkonu motoru a konstrukční rychlost nepřesahující rychlost 25 km/h. Stále ale platí, že k pohybu elektrokola či elektrokoloběžky je nutná lidská síla, tedy průběžné šlapání či odrážení.“

Pokud se tedy elektrokola nebo elektrokoloběžky, které sice splňují některé technické parametry, ale dokáží jet bez nutnosti použití lidské síly, budou v terénu pohybovat na vyhrazené cyklotrase či cyklostezce, je na takové dopravní prostředky pohlíženo jako na motocykl. A to se všemi důsledky.

"S tím, jak jsou elektrokola a elektrokoloběžky více dostupnější, neúměrně se zahušťuje pohyb na turistických cestách a cyklostezkách a to hlavně v těch nejvytíženějších místech Šumavy. Tím vznikají i velmi nebezpečné situace, při kterých hrozí i vážná zranění,“ říká Adam Diviš.

"Velmi často vidíme na elektrokoloběžkách jezdit děti, navíc bez přileb. Jsou běžné situace, kdy na takovém vozidle jedou i tři osoby najednou. Navíc na elektrokola nezřídka sedají lidé bez jakýchkoli zkušeností s jízdou na kole a dochází tak i ke zbytečným pádům v relativně vysokých rychlostech. Také roste počet kolizních situací mezi jezdci na kolech, elektrokolech a pěšími. Prostě a jednoduše řečeno – ze společnosti se v tomto ohledu vytrácí slušnost a ohleduplnost,“ dodává.

"Bohužel stále více uživatelů, především elektrokoloběžek, nereaguje na výzvu našich strážců na zastavení. Kvůli tomu dochází k dalším nebezpečným situacím, při objíždění našich zaměstnanců, či dokonce najíždění na ně. To nás vede k tomu, že budeme žádat o součinnost policii, a to i proto, že řidiči vozidel nesplňující parametry kola musejí mít k jízdě příslušné řidičské oprávnění a také povinnou výbavu,“ upozorňuje mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák "Žádáme všechny návštěvníky Národního parku a CHKO Šumava, aby při svých výletech dodržovali předpisy a zákony a byli ohleduplní k sobě i k přírodě.“

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT