Klatovská nemocnice přesouvá od úterý 26. ledna ve spolupráci s městem své očkovací místo z areálu nemocnice do kulturního domu Družba.
Zájemcům o očkování tím nabídne větší komfort a lepší dostupnost, do budoucna se tím zajistí větší kapacita místa a hlavně se oddělí tok očkovaných lidí od pacientů nemocnice. S nabídkou využití kulturního domu přišla sama radnice. Nemocnice tuto nabídku vítá. „Není vhodné, aby se takové množství lidí mísilo v areálu nemocnice s pacienty. Navíc pro zájemce o očkování potřebujeme prostor, kde si v klidu přečtou a vyplní informovaný souhlas, místo pro evidenci příchozích a krátký pohovor s lékařem, dále prostor pro očkovací boxy a také vhodné zázemí, kde budou lidé po aplikaci vakcíny odpočívat alespoň 30 minut, než budou moci odejít,“ říká koordinátorka očkování Klatovské nemocnice Vladislava Veselá. Toto vše Družba nabízí.
A je to také důvod, proč město prostory poskytlo. „Kulturní dům má velké a velmi dobře hygienicky zajištěné prostory, které kvůli současným opatřením nemohou být využívány. Zároveň je dům v těsné v blízkosti centra města, velmi dobře dostupný pro obyvatele Klatov i pro lidi z širšího okolí, s vlastním parkovištěm,“ odůvodňuje nabídku starosta Klatov Rudolf Salvetr.
Do očkovacího místa v kulturním domě je přístup hlavním vchodem od Domažlické ulice, kde bude pro příchozí vyhrazeno parkoviště. Pro imobilní osoby nebo osoby s pohybovým hendikepem je umožněn i vstup z druhé strany budovy od Aretinovy ulice. Tam je k dispozici výtah. „V současné době jsou připraveny tři očkovací boxy, které se budou využívat podle frekvence pozvaných lidí v daném dni. Nyní ta frekvence záleží i na počtu vakcín. Až bude vakcín dostatek a očkování bude možné zintenzivnit, lze případně vytvořit ještě další boxy,“ doplňuje Vladislava Veselá.
Foto: fcb Klatovská nemocnice
Typicky zimní počasí bude v nadcházející dny na Šumavě. Připadnout má nová sněhová nadílka. Už teď leží na Šumavě od 30 do 50 cm sněhu.
Teploty se na Šumavě budou v týdnu pohybovat pod nulou, oteplí se až na konci týdne. Až do čtvrtka se budou teploty pohybovat pod bodem mrazu, nejvyšší teploty kolem 3 stupňů pod nulou.
V noci teploty klesnou k -10 stupňům Celsia. Až do pátku má na Šumavě sněžit, na konci týdne se ale oteplí a přijít mohou i dešťové přeháňky. O nadcházejícím víkendu bude na Šumavě až 5 stupňů nad nulou.
Aktuálně na Šumavě leží kolem 30 - 50 cm sněhu. Na Modravě je to kolem 35 cm, na Železnorudsku 30 - 45 cm sněhu, na Kvildě kolem 30 cm a na hřebenech půl metru. Na většině míst ale fouká. Se silnějším větrem musíme počítat také v úterý a ve středu.
ilustrační foto
Německo zařazuje od neděle Českou republiku na seznam vysoce rizikových zemí. Pendleři cestující do Bavorska se budou muset prokázat negativními testy na covid-19 každých 48 hodin.
Německo považuje Česko za velmi rizikovou zemi. To je důvod podle mluvčího okresu Regen, proč v Bavorsku byli nuceni v pátek večer jednat. Pendleři cestující do Bavorska tak musí mít test každých 48 hodin. Okres Regen nabídne testování pendlerů v Bayerisch Eisenstein, zatím jen v pondělí.
"Od půlnoci dne 24. ledna 2021 bude Česká republika zařazena mezi tzv. vysoce rizikové země. Budou tedy platit zpřísněná pravidla pro cestu do SRN," informuje ministerstvo zahraničních věcí České republiky.
"Poté, co se musí od neděle každý přeshraniční pracovník dojíždějící z oblasti s vysokým rizikem prokázat negativním 48hodinovým testem SARS-CoV-2, zřídí okres Regen ve spolupráci s okresním sdružením BRK v pondělí pro pendlery stanici rychlého testování v Arberlandhalle v Bayerisch Eisenstein," informuje Landkreis Regen.
„V pondělí od 6:00 se tam mohou přeshraniční pracovníci testovat bez předchozího upozornění,“ říká mluvčí okresu Regen Heiko Langer.
Testovací stanice v Bayerisch Eisenstein bude zatím v provozu pouze v pondělí. Po zbytek týdne se mohou pendleři podle mluvčího okresu Regen objednávat na testování v testovacích stanicích v Regenu a Viechtachu.
Testovací stanice zřizuje na hranicích také Chamský okres, a to na hraničních přechodech Folmava/ Furth im Wald a Lísková/ Höll. V provozu budou v pracovní dny od 5 do 8 a od 13 do 16 hodin.
Adresy testovacích míst:
• Höll 23, 93449 Waldmünchen
• Böhmerstraße 70, 93437 Furth im Wald
Registrace je možná na odkazu:
https://21dx.medicus.ai
Každý člověk, který z Česka přijíždí do Německa, musí mít test s sebou při příjezdu. Pokud jede hromadnou dopravou, musí test předložit již dopravci. Výjimky mají lidé, kteří Českem pouze projeli bez zastávky, dále ti, kteří Německem jen projíždějí a zaměstnanci pracující v dopravě pro pobyt, který nepřekročí 72 hodin.
ilustrační foto
Na Šumavě je v sobotu ráno většinou zataženo, místy sněží. Teploty se pohybovaly pod nulou. Většina běžkařských tras byla před víkendem upravená. Podívejte se na přehled.
Na Modravě bylo v sobotu 23. ledna dopoledne zataženo a větrno, kolem -3°C a drobně sněžilo. Výška sněhu je na Modravě 35 cm, nová nadílka se očekává. Na některých trasách se objevuje ledovka.
Upravené trasy:
Modrava – Březník – 7,5 km
Ptačí nádrž – Černá hora – Pramen Vltavy – 5 km
Na Ztraceném – Ptačí nádrž – Černohorská nádrž – Filipova Huť – 9 km
Rybárna – Javoří pila – Tříjezerní slať – Modrava – 12 km
Na Horské Kvildě bylo v sobotu ráno zataženo a sněžilo, teploty se pohybovaly kolem -2°C. Na Horské Kvildě leží cca 25 cm sněhu
Upravené trasy:
Horská Kvilda- Kvilda
Horská Kvilda -Filipka
Okruhy na loukách kolem Horské Kvildy
Horská Kvilda po Danielově cestě – Zhůří je stále sjízdná, ale místy s nižší sněhovou pokrývkou.
Na Kvildě je také zataženo a sněží, v sobotu ráno se pohybovaly teploty kolem -1°C. Leží zde kolem 30 cm. Stopy jsou zledovatělé a zaváté novým sněhem.
Ve středu byly upraveny trasy:
Kvilda – Prameny Vltavy – Bučina a zpět
Spojka pod Jezerní slatí – Tetřeví cesta
Na Hartmanicku je místy nedostatek sněhu, upraven byl úsek Rovina - Vysoký hřbet. Není možné projet přes most na Křemelné u Stodůlek, od jara je zcela uzavřen
Rovina – Vysoký hřbet – Skelná – Nová Hůrka – Zhůří – Starý Brunst a zpět na Zhůří – Stará Huť – Vysoký hřbet. Stopy projíždějte s velkou opatrností i vzhledem k měnícím se podmínkám.
Trasy byly před víkendem upravovány i na Železnorudsku.
Belveder => Hofmanky => Prameniště Řezné => Nový Brunst => Gerlova Huť – upraveno 20. 1. 2021
Nad Brunstem => U Obrázku => Jedlová => Můstek– upraveno 20. 1. 2021
Pod Pancířem => Pancíř => Tomandlův kříž => Pod Habrem => Pod Můstkem rozcestí => Nad silnicí rozcestí – upraveno 21. 1. 2021
Nad silnicí rozcestí => Na sjezdovce => Můstek rozcestí => Můstek – upraveno 15. 1. 2021
Špičácké sedlo => Pod Pancířskou sjezdovkou => Nad silnicí rozcestí => Hojsova Stráž – upraveno 21. 1. 2021
Zámecký les => Nad Samotami => Pod Sklářským vrchem/ Šumavská magistrála/ Hůrecká silnice/ Gerlova Huť/ => Nad Pošťákem => Horní Grádelská => Grádl => Spodní Grádelská => – upraveno 20. 1. 2021
Debrník => Zámecký les => Pod Polomem => V zátočině => Rudská křižovatka => Popelní domky /Ašerlák/=> Hůrka => Nová Hůrka => Hůrecká silnice => Gerlova Huť – upraveno 20.1. 2021
Dále je upraven cca 1 km dlouhý okruh na louce u Belvederu-upraveno 20.1.2021
Zdroj: www.bilastopa.cz
foto: ilustrační
Šestatřicetiletý operátor zvedacího zařízení byl opilý. Provedená dechová zkouška ukázala 3,24 promile. Případem se dále zabývají policisté Dopravního inspektorátu v Klatovech.
Ve čtvrtek 21. ledna ve 12:30 hodin jela šestatřicetiletý řidička s osobním automobilem Renault Megane po silnici v obci Chudenice, právě vyjížděla stoupání ve směru na obec Chlumská. V tu chvíli netušila, co ji při projíždění kolem popelářského auta čeká. "Ze stupačky vlevo, ke středu vozovky, seskočil šestatřicetiletý operátor zvedacího zařízení, který se dostatečně nepřesvědčil o situaci na komunikaci a dopadl přímo na čelní sklo vozidla řidičky," uvedla mluvčí policie Dagmar Brožová s tím, že na vozidle vznikla škoda v celkové výši 20 tisíc korun.
Operátor utrpěl naraženiny a byl převezen k ošetření do Klatovské nemocnice. Na místě se ještě oba podrobili dechové zkoušce. "Policisté vyzvali řidičku k dechové zkoušce, ta byla s výsledkem negativním. Pak se dechové zkoušce podrobil i popelář. U něj byl výsledek pozitivní, a to 3,24 promile alkoholu v krvi," dodala mluvčí policie.
Foto: PČR
Nejzasaženejší obcí Plzeňského kraje koronavirem je Modrava. V posledních dnech zažívala velký nápor turistů. Nyní se oteplilo, sluníčko svítí a starosta očekává další davy turistů.
Starosta Modravy Antonín Schubert chce proti dalšímu přívalu potencionálně nakažených turistů bojovat, moc možností ale nemá. "Vláda vyzývá lidi, ať si jdou odpočinout do přírody, nadýchat se čerstvého vzduchu. S tím já souhlasím,ale my tady potom zažíváme velký nápor turistů, kteří nevědí, kam mají jít, neznají to tu," uvedl starosta, který je sám v karanténě, protože se také nakazil koronavirem.
Vzhledem k vládním nařízením je uzavřeno infocentrum, i přesto chodíme mezi lidi a radíme jim. "Ptají se, kde jsou stopy na běžky, kam se dá jít na procházku. Nemůžeme je nechat bloudit a nevědět," pokračuje starosta Modravy.
Modrava je o víkendu přeplněná turisty. "Jsme rádi, že mají zájem o Modravu a okolí, jen je prosíme o dodržování pravidel. Setkáváme se často s turisty, kteří nemají roušky. Další problém vidím v pohazování odpadků. Koše jsou přeplněné, lidé netřídí odpad," řekl starosta.
Nadšení turisté na Modravě často o víkendu přespávají v bivaku. "Veškerý odpad potom pohodí kamkoliv. Péče o životní prostředí by měla být životním stylem. Vzhledem k tomu, že vláda uzavřela veřejné provozovny, lidé si nemají kam dojít ani na záchod. Do roka budou pro turisty k dispozici veřejná wc. Ty ale naší obec budou stát miliony," uvedl Antonín Schubert.
Velkým problémem je parkování. "Lidé nechávají zaparkované své automobily kdekoliv. Máme tu ale dostatek parkovacích míst," dodal Starosta.„Nemocní jsou ti, kteří přicházejí do styku s veřejností, tedy lidé z návštěvnického centra dřevařství, informačního centra. Manželka dělá v obchodě, já se stýkám s veřejností, zkrátka na radnici a v oblasti služeb se na Modravě covid dotkl téměř všech.“
Foto: ilustrační
Vnímáte sochu také jako to správné gesto k uctění památky Jana Palacha nebo jste spíše příznivci druhé strany, která zaujímá odmítavý postoj a socha jim přijde jako kýč?
Na žulovém prostranství na Rybníčkách v Klatovech byla vztyčena ocelová věž. "Dne 19. ledna 2021 si připomínáme 52 let od smrti Jana Palacha, který se sebeobětoval na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po začátku okupace Československa armádami států Varšavské smlouvy. V souvislosti s tím jsme v Klatovech dočasně umístili dílo s názvem „Věž pro Jana Palacha“ od klatovského sochaře Václava Fialy," uvedlo město Klatovy.
Proč bylo zvoleno prostranství na Rybníčkách pro umístění věže? Jedná se o místo, kde stávala socha komunistického prezidenta A. Zápotockého.
Sedmimetrovou abstraktní sochu na počest Jana Palacha začal tvořit místní sochař symbolicky před dvěma lety, v den 30. výročí upálení Jana Palacha. Hotová socha nejdříve putovala na výstavu „Celebrating 30 years of freedom“ do australského Sydney. Po skončení se ji organizátoři rozhodli převézt o 4000 km západněji na pláž Cottesloe u Perthu a teď se vrátila do Klatov.
Obyvatelům Klatov se socha ale nelíbí, na internetu se rozmohla vášnivá debata s odmítavou reakcí na instalaci sochy. "Vypadá to jako průlezka pro děti. Ani v nejdivočejším snu nenajdu spojitost s událostí J.Palacha," komentovala obyvatelka Klatov. Další obyvatel se bojí toho, že věž bude sloužit jako prolejzačka pro děti. Najdou se ale také pozitivní reakce. "Za mě je to krásné gesto spolu s moderním designem. Světlý, jednoduchý, moderní.. Krásná tvorba a poklona autorovi."
Foto: fcb města Klatovy
Kamion převážející dřevěné palety začal hořet ve středu 20. ledna před 18. hodinou večer na Klatovsku mezi Číhaní a Zdebořicemi nedaleko křížení silnic I/22 a 1871.
Při požáru naštěstí nedošlo ke zranění řidiče, škody jsou ale vysoké.
"Řidič, ročník narození 1980, nákladního vozidla MAN s návěsem a přívěsem jel z Regensburgu na Strakonicko. Za jízdy zpozoroval dým z motoru, došlo k požáru. Shořel tahač, návěs kompletně, přívěs ne. Byly převáženy dřevěné palety, ty také shořely," uvedla mluvčí policie Dagmar Brožová.
Známá už je příčina požáru. "Celková škoda je vyčíslena na 1 050 000 korun. Příčinou je technická závada," uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Petr Poncar.
foto: HZS Plzeňského kraje
Policie vyhlásila pátrání po 32letém muži z Klatovska. Rodina se obávala o zdraví a život muže, který odešel z domova i bez svého mobilního telefonu a brýlí. Pátrání má šťastný konec!
32letý muž odešel z domova bez brýlí, mobilního telefonu. Policie po něm vyhlásila pátrání v neděli 17. ledna. "Pohřešovaný odešel kolem 11:00 hod. z místa bydliště - Bezděkov - Koryta 61, okr. Klatovy. Na sobě měl černou pletenou čepici, modro-červeno-zelenou sportovní bundu, modré tepláky, pracovní boty. Odešel bez brýlí a mobilního telefonu. Rodina má obavy o jeho zdraví a život," uvedla k pohřešovanému policie.
Muž byl nakonec vypátrán ještě během neděle, pátrání je odvoláno. "Muž byl na základě poznatků od všímavého občana nalezen v pořádku a bez zranění v obci Rohozno," potvrdila mluvčí policie Dagmar Jitoušková.
foto: ilustrační
Na Špičáku stále zasněžují. "Doufáme v brzké otevření lyžařských areálů, máme připraveno více než 90 % sjezdovek," zní z lyžařského areálu Špičák.
V loňské sezoně marně čekali na sníh, teď čekají netrpělivě na rozhodnutí vlády. Sněhu je dostatek, sjezdovky jsou připravené, podmínky ideální. To, kdy se ale areály otevřou, zatím není jasné.
Prozatím je provoz na Špičáku přerušen tak jako v jiných yžařských střediscích do 22. ledna. "S napětím sledujeme lepšící se skóre epidemiologického indexu PES a doufáme v brzké otevření lyžařských areálů. Počasí nám po celou dobu nuceného uzavření dovolilo zasněžovat a také připadl přírodní sníh. Většina sjezdovek je připravena a to velice kvalitně," informuje vedení lyžařského areálu Špičák.
Návštěvníky zatím zve Špičák na Sirotek. Tento svah mohou využívat děti k sáňkování a bobování. Funguje tady také výdejní okénko.
Lyžaři a snowboardisté si zatím musí počkat. A vyvarovat by se měi i vstupu na upravované špičácké sjezdovky. Na uzavřených svazích totiž hrozí lyžařům nebezpečí.
foto: www.spicak.cz
Co se děje na velhartickém hradu přes zimu? Hrad Velhartice je v těchto dnech zasypán spoustou sněhu, pro návštěvníky je uzavřen. Za hradními zdmi ale panuje čilý pracovní ruch.
"Intenzivně připravujeme novou interaktivní expozici pro rodiny s dětmi v bývalém hradním pivovaru. Výstava má název Krajina míru, pole války a pojednává o 30leté válce v jihozápadních Čechách se speciálním zaměřením na život a působení Martina Huerty, který si nechal na Velharticích postavit renesanční zámek. Plánované otevření výstavy pro veřejnost je 1. 5. 2021. Výstava už začíná nabírat reálných obrysů. Údržba hradu zatím pilně vyklízí původní výstavy, abychom nejdéle v únoru mohli začít s instalací nové," informuje vedení hradu Velhratice.
V příštích měsících se pracovníci hradu dále chystají na úpravu a obnovu hradního lesoparku. V současné době proto probíhají základní projekční práce na tom, jak by měla vypadat zeleň v okolí hradu v příštích desetiletích.
"S tím souvisí i praktická práce přímo na místě. Letos se nám také po mnoha letech snažení podařilo získat od Lesů ČR celou východní stráň pod hradem až k řece. Máme z toho velikou radost, zároveň je ale celý pozemek ve velmi zanedbaném stavu, takže postupně pracujeme na jeho čištění od popadaných a suchých stromů," informuje dále vedení.
Velhartice také čeká celková rekonstrukce podpěrného systému příjezdového mostu do hradu. "Vzhledem ke konstrukci to bude poměrně náročná operace pravděpodobně včetně zapojení jeřábu a zvednutí hlavního padacího mostu do hradu. V prvních lednových týdnech jsme proto pokáceli několik našich „hradních“ modřínů, které jsou v současné chvíli na pile, aby se z nich nechaly nařezat jednotlivé nové komponenty," informují z hradu.
A hrad se chystá i na další návštěvnickou sezonu, na kterou se už teď připravují nové programy. Návštěvníky čekají ale i klasické akce například jarní a podzimní dny Šumavského trojhradí. Na jaře bude tematem těchto dnů obrana a dobývání hradu a na podzim odvívání a textil ve středověku. Ve Velharticích mají v plánu také uspořádat odložené Štíty stříbrného lva.
foto: Milan Janoch
Na Šumavě připadl před víkendem nový sníh, drobně sněžilo na některých místech i během soboty. Další sněhovou nadílku meteorologové slibují už po víkendu.
Na Šumavě leží v těchto dnech od 30 do 50 cm sněhu, na hřebenech kolem 55 cm, na některých místech to vypadá jako v pohádce. A podle nejnovější předpovědi má sněžit i po víkendu, a to konkrétně v pondělí 18. ledna. V úterý už bude sněžení jen drobné.
V noci z pátku na sobotu připadlo na Šumavě ještě několik cm sněhu. V sobotu 16. ledna bylo na většině šumavských míst zataženo, místy sněžilo a teploty se pohybovaly pod nulou.
Během středy a čtvtka slibuje předpověď slunečnou oblohu a teploty vystoupají nad nulu. Podle dlouhodobější předpovědi by na Šumavě mělo znovu více sněžit o následujícím víkendu, tedy 23. - 24. ledna. Také teploty by o víkendu měly klesnout pod nulu, bude až - 9 0C.
foto: QAP.cz
Nejen Šumava znovu očekává milovníky bílé stopy. Před víkendem byla upravena většina běžkařských stop na Šumavě. Upravené trasy najdete i v Českém lese. Podívejte se na přehled.
V pátek 15. ledna byly upraveny trasy:
Belveder - Hofmanky - Prameniště Řezné - Nový Brunst - Gerlova Huť
Rudská křižovatka - Hůrka - Nová Hůrka - Popelní domky /Ašerlák/ - Hůrecká silnice - Gerlova Huť - Nad Pošťákem - Pod Sklářským vrchem - Gerlova Huť/ Šumavská magistrála
Debrník - Zámecký les - Nad Samotami
Dále je upraven cca 1 km dlouhý okruh na louce u Belvederu
Trasa Gerlova Huť- Nový Brunst - Nad Brunstem - U Obrázku - Jedlová - Můstek - Habr-rozc. - Tomandlův Křížek - Pancíř - Pod Pancířem byla upravena 9. ledna.
Hamerský okruh byl upraven stopovačem. Okruh: Hamry – Bílý potok – Černé jezero – Stateček – Hamry – 14,0 km
"Dnes byly upraveny všechny naše trasy. Prosíme, nevstupujte do stop bez lyží, nevoďte do stopy psy a nebruslete v ní, děkujeme za ohleduplnost," informuje vedení obce Modrava.
Na Modravě jsou upravené trasy:
Modrava – Březník – 7,5 km
Ptačí nádrž – Černá hora – Pramen Vltavy – 5 km
Na Ztraceném – Ptačí nádrž – Černohorská nádrž – Filipova Huť – Modrava – 11 km
Rybárna – Javoří pila – Tříjezerní slať – Modrava – 12 km
Trasa Velký Bor - Srní (Mechov) byla upraven sněžným skutrem v pátek 15. ledna.
Rolbou byly upraveny trasy kolem Srní.
Srní /nástupní místo u hasičské zbrojnice/ - plavební kanál - Hakešická cesta - Pod Oblíkem - Rybárna - Modrava z Siklubu - Vychynice Tetov - Rechle - Rokyta - skluz Kanál (úsek mezi Rokytou a Plavebním kanálem pod skluzem je udržovaný pluhováním.
Srní – okruh Na Vrchách je upravený pro techniku bruslení
V pátek 15. ledna byly opět strojově upraveny okruhy v okolí Kašperských Hor. Jde o okruh pro klasické běžky okolo Ždánova s nástupním místem nedaleko autobusové zastávky Kašperské Hory – Žlíbek rozcestí.
Dále okruh u Vodárny s nástupním místem na konci Karlovy ulice, upravený je pro klasické běžky i bruslení.
Lze projet i upravený okruh pro klasické běžky a bruslení pod hradem (cestou po zelené turistické na hrad Kašperk, na louce po pravé straně). Nástupní místo je na placeném parkovišti pod hradem.
Na Kvildě leží kolem 30 cm sněhu. Najdtete tu zatím ale jen prošlápnuté stopy, úprava se plánuje na sobotu ráno.
Trasy se upravovaly i v okolí Prášil. V nabídce je několik tras.
Okruh Poledník: Prášily – Slunečná – Liščí díry – Předěl – Poledník – Bavorská cesta (plus Javoří Pila) – Nová Studnice – Velký Bor – Prášily
Okruh Laka: Prášily – Formberg – Hůrka – jezero Laka – Zlatý Stoleček – Gsenget – Frantův most – Prášily
Okruh Gsenget: Prášily – Frantův most – Gsenget – Prášily
Prášilský okruh: cca 3 km okruh mezi Prášily a Slunečnou, začátek 100 m za cedulí Prášily směrem na Srní
Úsek Prášily – Skelná
Upravené jsou dva okruhy v Caparticích (2,5 a 5 km) a dále Čerchovský okruh a dále Signálka + na Tři znaky a zpět
ilustrační foto QAP.cz / Zdoj: Bilastopa.cz
Tato doba je komplikovaná, zdravotníci zažívají velké přetížení v nemocnicích, učitelé se zase musí vypořádat s distanční výukou. Nápor pociťují ale i další profese.
Znáte učitele, kteří skvěle zvládají tuto aktuální obtížnou situaci s distanční výukou a dokonce by si zasloužili být oceněni? Využít můžete ceny Global Teacher Prize Czech Republic 2021. Tam přihlásíte učitele, který by si zasloužil toto ocenění. Nominovat učitele lze až do 28. února zde.
Cena se uděluje každoročně, letos bude mít ale ještě vyšší hodnotu vzhledem ke všem nařízením a omezením. "Global Teacher Prize Czech Republic je odborná cena pro pedagogy působící na základních a středních školách v České republice. Sleduje odbornost pedagogů, individuální přístup k žákům, vytváření a používání inovativních učebních metod a zapojení učitelů do mimoškolních aktivit a odborné komunity," píše se na webových stránkách udělování cen.
Nominovat učitele na cenu Global Teacher Prize Czech Republic může v termínu do 28. února prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách ceny. Každý může nominovat více učitelů, ti jsou následně informováni o svoji nominaci a pokud ji přijmou, přihlašují se do ceny sami v termínu do 14. března. Přihlásit do ceny se lze i bez předchozí nominace.
Foto: ilustrační
Další požár, ke kterému vyjížděli hasiči ve středu 13. ledna, byl ve Strašíně na Klatovsku. Majitel odhadl škody na majetku v rámci několika milionů.
Požár vypukl ve středu odpoledne, zasáhl střechu i půdu rodinného domu. Hasiči vedli zásah vnitřkem budovy.
"Požár byl hasiči lokalizován velmi brzy, následně začali vyhledávat skrytá ohniska," uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar a dodal, že majitel domu odhadl výši škody na 2 miliony korun.
Foto: HZSPK
Naše čtenářka Tereza v sobotu absolvovala 14 km dlouhou trasu na Šumavě tzv. Hamerský okruh. Podělila se s námi o zážitky a fotografie z výletu.
Trasa okruh: Hamry – Bílý potok – Černé jezero – Stateček pod Ostrým – Hamry – 14 km. Parkoviště na začátku trasy v Hamrech.
"Stopa byla částečně upravená, sněhu dostatek, jen jedno místo jsme museli obejít. Potkali jsme pár lidí na sáňkách i v místě, kde je zákaz. Jinak ale nebylo moc lidí, protože se nejedná o tak známou trasu. A na jezero jsme dojeli až za soumraku, takže ani tam nebyli lidi. Měli jsme celkem pěkné počasí, v sobotu odpoledne byl jeden stupeň pod nulou a polojasno. Pak trochu sestoupila mlha, takže přituhlo. A když jsem dojížděli už za tmy, tak bylo -6 stupňů," sděluje své zážitky Tereza.
Chcete se také s čtenáři QAPu podělit o váš výlet po Plzeňském kraji (pěšky, na běžkách...jakkoliv)? Pošlete nám info a fotky. Rádi váš výlet zveřejníme jako inspiraci pro další čtenáře.
mailem: qap@qap.cz
na náš facebook
foto: Tereza Tománková
Šumava zažívá nával a záchranné složky i strážci parku se stále častěji setkávají s neukázněnými návštěvníky. Na problém v Železné Rudě upozorňují po sobotě i místní hasiči.
"V prvním případě je to několik tun hokejistů na zamrzlém rybníčku, který tak výrazně praská a zaplavuje se vodou. Rodiče, trenéři, přemýšleli jste nad tím, jak zachránit ne jednoho, dva, ale desítky tonoucích? My ano a máme z toho celkem vrásky," takto se hasiči ze Železné Rudy vyjadřují k sobotnímu bruslení na přírodním koupališti Žabáky v Železné Rudě.
Hasiči dále upozorňují i na to, že lidé často parkují mimo vyznačená parkoviště. Pokud by se při bruslení na Žabákách v sobotu něco stalo, hasiči by kvůli zaparkovaným vozidlům na příjezdové cestě neměli možnost k místu projet. "Za druhé, na místo se potřebujeme dostat. A to se díky takovému parkování nepodaří ani se šestikolkou, natož s terénním autem, nebo cisternou. Nejde o to, že bychom na místo nedoběhli, ale se značným zdržením a omezeným vybavením na záchranu," uvádějí hasiči.
Problém s neukázněnými turisty měli už při předchozích víkendech strážci národního parku. Na ploše Čertova jezera se klouzali návštěvníci. Fotografie i informace najdete v článku zde.
O tomto víkendu zamířily kvůli očekávané vysoké návštěvnosti na Šumavu i policejní hlídky. Více jsme se psali zde.
foto: Hasiči Železná Ruda
Během sobotního dopoledne se v Plzeňském kraji stalo už několik nehod. Dopravní nehody se aktuálně odstraňují na třech místech v regionu. Namrzlé silnice způsobují řidičům problémy.
Kolem půl deváté havarovalo auto na silnici 234 u obce Lhota pod Radčem na Roycansku. Havárie se stala v první levotočivé zatáčce za obcí Lhota pod Radčem ve směru na Skomelno, vozidlo skončilo na střeše.
Další nehoda se odstraňuje na Klatovsku, a to u obce Janovice nad Úhlavou. Kolem půl jedenácté se střetla dvě vozidla za Janovicemi nad Úhlavou ve směru na Nýrsko u firmy Internel. Nehoda je naštěstí bez zranění.
Nehoda na Tachovsku mezi obcemi Částkov a Velký Rapotín si ale vyžádala zranění. Po desáté hodině se zde střetla dvě auta. Na místě je policie a záchranná služba.
Ani sobotní odpoledne není bez nehod. Po 13. hodině narazilo osobní auto do stromu u obce Sirá na Rokycansku. Další havárie osobního auta se odstraňuje před dálničním podjezdem ve směru od Rokycan. Dvě auta se střetla na Klatovsku o obce Čínov.
ilustrační foto: QAP.cz - Pavel Němeček
Turisté berou o víkendu Šumavu útokem a vzhledem k nové sněhové nadílce se očekává i větší počet běžkařů. Policie proto posiluje hlídky, policisté budou pomáhat i strážcům parku, kontrolovat řidiče...
"Vzhledem k příznivým sněhovým podmínkám na Šumavě, především na Železnorudsku a Kašperskohorsku, očekáváme zvýšený počet návštěvníků. O nadcházejícím víkendu policisté předpokládají enormní zájem občanů o uvedené lokality, využívání běžeckých tratí i dalších turisticky zajímavých míst na Šumavě. Z tohoto důvodu bude posílen výkon služby o další hlídky pořádkové a dopravní policie," uvedla mluvčí policie Dana Ladmanová.
Policisté apelují na řidiče, aby dodržovali pravidla silničního provozu. "S pobytem na horách úzce souvisí i parkování vozidel a žádáme řidiče, aby využívali označená a vymezená místa. Nezapomínejte, že v případě potřeby, musí být umožněn průjezd vozidel integrovaného záchranného systému. Připomínáme řidičům, že nebezpečný může být při jízdě vozidlem i sníh na střeše a kapotě, který při zabrzdění může zůstat na sklech a zakrývat výhled," dodává policiejní mluvčí.
Policisté nepotkáte jen na silnicích, pomáhat budou i strážcům parku. Kontrolovat budou dodržování Návštěvního řádu Chráněné krajinné oblasti a Národního parku Šumava. "Policisté budou poskytovat asistenci při kontrolách strážcům parku, zejména ve zvlášť chráněných lokalitách, například v blízkosti Černého a Čertovo jezera," uvedla Ladmanová.
Právě v oblasti Čertova jezera měli strážci parku o minulém víkendu problém s neukázněnými turisty. Psali jsme zde.
Policisté budou dohlížet i na dodržování vládních nařízení. Porušení budou podle mluvčí řešit individuálně.
ilustrační foto
Do Klatov dorazila v pátek 8. ledna první tisícovka dávek očkovací vakcíny proti nemoci covid-19. Zástupce nemocnice si ji vyzvedl ráno ve Fakultní nemocnici Plzeň.
159 lahviček vakciny vyzvednutých v plzeňské nemocnici bylo uloženo do mrazicího boxu v laboratořích Klatovské nemocnice. Tam budou až do pondělí, kdy se rozběhne očkování ve všech nemocnicích Plzeňského kraje.
Jako první budou v krajských nemocnicích očkováni zdravotníci, kteří přichází do styku s covidovými pacienty. Vakcíny budou využity jak v Klatovské nemocnici, tak i dalších krajských nemocnicích.
O očkování projevilo zájem v nemocnicích Plzeňského kraje už v prosinci několik stovek zaměstnanců. „Seznamy ale dál doplňujeme. Zájemců přibývá. Samozřejmě nemohou být očkováni zdravotníci, kteří jsou momentálně nakaženi nebo prodělali onemocnění covid v posledních třech měsících,“ vysvětluje šéf krajských nemocnic Marek Kýhos.
V Klatovské nemocnici se vakcíny skladují v mrazáku při teplotě kolem -80°C. „Při teplotě od -60 do -90 stupňů je jejich trvanlivost půl rok. Naší snahou ale samozřejmě bude spotřebovávat jednotlivé dodávky a proočkovat potřebné skupiny a následně širokou veřejnost co nejrychleji. Z Plzně budeme další dodávky odebírat pravidelně každý týden ve čtvrtek nebo v pátek,“ říká primář oddělení klinických laboratoří Klatovské nemocnice Richard Pikner.
Jakmile se vakcína z mrazáku vyndá, je potřeba ji skladovat v teplotě od 2 do 8 stupňů Celsia. Takto vydrží pět dnů, během nichž se musí aplikovat. Očkovací centra mimo Klatovskou nemocnici proto nemusí mít tak výkonný mrazák. Stačí jim chladicí boxy a dobře připravenou organizaci očkování, aby vakcíny spotřebovali v požadované lhůtě beze zbytku.
foto: Nemocnice Plzeňského kraje