Na Klatovsku vznikl plovoucí ostrov pro ptáky. První svého druhu v kraji

10.07.2025 12:29

V přírodní rezervaci Zbynické rybníky u Hrádku na Klatovsku byl na jaře spuštěn první umělý plovoucí ostrov v Plzeňském kraji. Nový biotop o ploše 32 metrů čtverečních poskytne bezpečné místo pro hnízdění ptáků, zlepší podmínky pro další druhy a pomůže zvýšit biodiverzitu vodního prostředí.

ostrov pro ptáky na Klatovsku_0725_Plzeňský kraj (2)
ostrov pro ptáky na Klatovsku_0725_Plzeňský kraj (2)ostrov pro ptáky na Klatovsku_0725_Plzeňský kraj (1)ostrov pro ptáky na Klatovsku_0725_Plzeňský kraj (3)ostrov pro ptáky na Klatovsku_0725_Plzeňský kraj (4)ostrov pro ptáky na Klatovsku_0725_Plzeňský kraj (5)ostrov pro ptáky na Klatovsku_0725_Plzeňský kraj (6)ostrov pro ptáky na Klatovsku_0725_Plzeňský kraj (7)

Přírodní rezervace Zbynické rybníky je domovem desítek druhů ptactva. Letos na jaře tam byl umístěn první umělý plovoucí ostrov v Plzeňském kraji. 

Cílem projektu s názvem Umělý ostrov pro hnízdění ptáků je podpořit ptáky, kteří v běžně hospodařených rybničních soustavách ztrácejí vhodná místa pro hnízdění. Ostrov byl proto umístěn na rybník Velká Strana, kde dosud chyběl jakýkoli bezpečný prostor uprostřed vodní hladiny. „Zásadní výhodou plovoucího ostrova je ochrana před predátory, ale i klidné prostředí, které je pro úspěšné hnízdění klíčové,“ připomněl radní Plzeňského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství Petr Fišer.

Lokalita je známá výskytem mnoha vzácných druhů. Hnízdí zde husa velká, potápka roháč, moták pochop, slavík modráček nebo chřástal vodní. Nový ostrov má za cíl vrátit na hladiny i takřka vymizelé druhy jako racek chechtavý nebo rybák obecný.

Ostrov, který byl na vodu spuštěn v dubnu letošního roku, má ale i další ekologické benefity. Zpomaluje erozi břehů, zadržuje živiny, poskytuje úkryty pro ryby a zlepšuje celkovou biodiverzitu vodního prostředí. Jeho stav bude dlouhodobě monitorován a vyhodnocován, aby se projekt mohl stát inspirací pro další podobné záměry v kraji i jinde v republice.

„Projekt vznikl díky spolupráci Plzeňského kraje a Plzeňské teplárenské a.s., které se na jeho financování podílely. Celkové náklady činily 218 tisíc korun,“ dodal radní Plzeňského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství Petr Fišer.

Foto Plzeňský kraj

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT