13.05.2025 10:12 13.05.2025 10:32
12.05.2025 13:05
Policejní manévry v Chlumčanech! Ve výkopech byla zřejmě nalezena puma
12.05.2025 11:29
Začala oprava mostu u Brodu nad Tichou. Na řidiče čeká omezení
Šumava se modrá květy lupin. Národní park je usilovně likviduje - FOTKY
Turisté sice modrofialové květy lupiny mnoholisté obdivují, ale podle odborníků se jedná o nejinvazivnější rostlinu na Šumavě. Správa národního parku s ní proto intenzivně bojuje.
"Tato rostlina je u nás geograficky nepůvodní, původem je ze západní části severní Ameriky. Nemá tady proto své přirozené nepřátele a snadno se šíří do vlhčích, chladnějších, ale slunných míst s kyprými půdami. Je invazní nejen pro nás, ale i pro evropské severské státy, jako Finsko, Švédsko, Norsko. Na seznamu invazivních druhů ji mají třeba i ve Švýcarsku,“ vysvětluje krajinná ekoložka Správy Národního parku Šumava Daniela Steinbachová.
Lupina vytváří obrovské množství semen s vysokou klíčivostí. Ta navíc dokážou v půdě dlouho čekat na vhodné podmínky – vyklíčí třeba i po deseti letech. Roste ve velkých trsech, v krátké době produkuje obrovské množství biomasy, díky množství listů a své velikosti. Vyrůstá velmi brzy na jaře, takže ostatním rostlinám nedává moc šancí pro klíčení a následný růst. Uvádí se také, že vylučuje jedovaté alkaloidy, které nesvědčí ostatním druhům.
"Jako všechny bobovité rostliny je schopná přes hlízkové bakterie kořenovým systémem vázat vzdušný dusík. Takže se snadno uchytí na místech, která jsou mechanicky narušená, kde ještě není tolik živin. Dá se říci, že je to taková pionýrská rostlina obsazující místa po stavbách, podél cest, v kamení, písečné náplavy řek a potoků,“ doplňuje Daniela Steinbachová.
V posledních letech se lupina dostala i do míst s chráněnými rostlinami, kterým nedává šanci na přežití a výrazně se zde šíří, proto ji správa parku začala systematicky likvidovat, kromě biocidů také všemi možnými prostředky – ať už pomocí dodavatelských služeb, zemědělců, svépomocí nebo pořádáním akcí pro veřejnost a osvětou.
Lupina se dnes vyskytuje ve velkém množství na mnoha místech Šumavy, především tam, kde bují nová výstavba, jako je Kvilda, Modrava, Filipova Huť nebo Stožec. Objevuje se ale už i daleko od zastavěných oblastí, především podél turistických cest a na zemědělsky obhospodařovaných loukách a pastvinách.
"K šíření lupiny přispívají i sami turisté, kteří ji utrhnou a poodnesou o pár kilometrů dál, kde se vysemení. To je velký problém. Lupina se musí vytrhat tak, aby nevypadávala semena a musí se úplně likvidovat a to buď v kompostárnách nebo spalovnách,“ říká krajinná ekoložka Správy NP Šumava Romana Roučková.
Lupinu mnoholistou si lze koupit i jako okrasnou rostlinu do zahrádky, kde nadělá hodně parády. "V tomto případě je však třeba si uvědomit, že se jedná o snadno se šířící invazní rostlinu, tudíž ji nenechat vysemenit ani na své zahrádce a lusky se semeny vždy pečlivě ekologicky zlikvidovat. Také je potřeba bedlivě zvážit, kam si ji pořizujeme, pokud je to na zahradu málo udržované chaty či chalupy v chráněné oblasti, pak věřte, že pro okolní přírodu je takováto nepůvodní invazní rostlina tikající bombou. Stačí zahradu pár let řádně neudržovat nebo v okolí provést nějakou rekonstrukci či výstavbu a malá ekologická pohroma je na světě," připomíná mluvčí národního parku Jan Dvořák.
FOTO: Štěpán Rosenkranz