12.12.2024 13:38
12.12.2024 12:11
V objektu v ulici Pod Všemi svatými v Plzni na Roudné vznikne evakuační středisko
12.12.2024 11:12
Čtrnáctiletí chlapci utekli při vycházce. Pátrá po nich policie
Výskyt vlka na Šumavě je stále častější. Objevil se i na Železnorudsku
Fotopasti na Šumavě stále častěji zachycují vlka ve volné přírodě. Podle odborníků se schyluje k usídlení smečky. Vlk se objevil také na Železnorudsku, lidé by se ale bát neměli.
Za uplynulý rok fotopasti na Šumavě zaznamenaly výskyt vlka mnohem častěji než v minulosti. Podle expertů se nicméně zatím na území hor nevyskytuje žádná smečka, i když do několika let by to mohlo být úplně jinak. Lidé by se ale vlků bát neměli, jde o plachá zvířata, která se lidem spíš vyhýbají.
Výskyt vlka byl v uplynulém roce na území Šumavy zaznamenán na Železnorudsku, ale i na Lipensku a Novohradsku. Několik snímků vydaly také fotopasti umístěné v centrální části Šumavy.
"V současnosti využíváme v terénu více fotopastí než tomu bylo, dejme tomu, před deseti lety a díky tomu máme více hmatatelných dokladů o výskytu vlka. Zatím rozhodně nelze hovořit o smečce či dokonce nějaké stabilní populaci, ani rozmnožování nebylo potvrzeno nicméně, zdá se, že jejich přítomnost je stále častější,“ vysvětluje zoolog Správy Národního parku Šumava Luděk Bufka.
Vlci jsou ovšem poměrně zdatní "turisté" a dokáží za den ujít pořádnou trasu. Není tak vyloučené, že jeden vlk se mohl projít před několika fotopastmi. "Vlci dokážou za den ujít desítky kilometrů. Je tedy možné, že stejný jedinec prošel za dva nebo tři dny kolem několika fotopastí od sebe vzdálených více než 100 kilometrů. Spolehlivě tak můžeme tvrdit, že se na Šumavě pohybuje maximálně několik jedinců vlka,“ dodává Luděk Bufka.
Pohádka o Karkulce má jen děsit děti, lidé se vlků bát nemusí...
Podle odborníků se lidé vlků bát nemusí. Jde o velmi plaché zvíře, které se lidem spíš vyhýbá. Podle zoologů se nemusí bát ani chovatelé domácích zvířat a dobytka. Vlk si hledá potravu spíš ve volné přírodě a Šumava mu poskytuje poměrně bohatou škálu potravy.
"Já mám z toho trendu velkou radost. Jen to potvrzuje to, že Šumava jde správným směrem a ochrana přírody má smysl. Této šelmy se opravdu nemusíme bát. Pohádka o Červené Karkulce je jen pohádka, která má za úkol pobavit i postrašit děti. Vlk není hloupé zvíře, naopak, je natolik chytrý, aby se člověku vyhnul. Málokdo ví, že se tu vlci pohybují už od 80. let a nikomu neublížili,“ říká ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.
I když v současné době je na Šumavě jen několik jednotlivců z vlčí populace, může se to v příštích letech změnit. A nejspíš to nebude ani tak dlouho trvat. "Jsem přesvědčený, že se v nejbližších letech, třeba do pěti, maximálně deseti let, vlčí smečka na Šumavě usídlí. Záleží ale jen na nás, jestli jim ten prostor pro život dáme a nebudeme je likvidovat, jako to bylo ještě v nedávné minulosti. Věřím ale, že lidské myšlení a vědění se už posunulo dál,“ zakončuje Pavel Hubený.
FOTO: NP Šumava