14.07.2025 17:37
14.07.2025 13:08
Barevné kroje, tanec i tradice. Klatovy žily folklorem – FOTKY
14.07.2025 8:46
Plzeň zaplavily Corvetty. Podívejte se na FOTKY z mezinárodního srazu
Zákonem o NP Šumava chce kraj zastavit kůrovce
Plzeňský kraj navrhl zákon o Národním parku Šumava. Chráněnou oblast by měl ´odtabuizovat´, více zpřistupnit lidem a umožnit také více zásahů proti kůrovci. Podpořit jej ale musí poslanci, senátoři a prezident!

Zastupitelé ´kraje´ podpořili ve čtvrtek 9. června návrh zákona o Národním parku Šumava, který ve spolupráci s Jihočeským krajem, šumavskými obcemi a odborníky připravil Plzeňský kraj.
"Legislativní úprava by měla především zastavit kůrovce, který raketovým tempem devastuje šumavské smrkové porosty. Takzvané bezzásahové území by mohlo být pouze v první zóně parku, tedy maximálně na 18 procentech jeho rozlohy. Na zbytku rozlohy parku by člověk mohl proti kůrovci efektivně zasahovat," vysvětlil záměr kraje radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Petr Smutný, s tím, že návrh zákona je kompromisním řešením, které se snaží optimálně skloubit často velice rozdílné názory všech zainteresovaných stran. Pokud novou právní normu schválíPoslanecká sněmovna, Senát a podepíše ji prezident, mohla by vejít v platnost už 1. ledna 2012.
Krajský návrh zákona neřeší jen aktuální kůrovcovou kalamitu, ale podrobně se zabývá také budoucností Šumavy. Ve druhé a třetí zóně parku by měl přičiněním člověka postupně vznikat takzvaný les blízký přírodě – do smrkových monokultur by měly být vysazovány jedle a listnáče. "Rychle rostoucí smrkové monokultury nejsou původním šumavským porostem. Vysázeli je zde lidé, protože pravý šumavský les padl za oběť sklářskému průmyslu a výrobě dřevěného uhlí. Když na Šumavě obnovíme pestřejší lesní porost, příroda už si v budoucnu s problémy typu kůrovce poradí sama," vysvětlil Smutný.
V návrhu zákona je také to, že by péči o šumavské lesy a jejich revitalizaci převzala nová obecně prospěšná společnost, kterou by zřídil Národní park Šumava. V jejím vedení by byli zástupci národního parku, ministerstev životního prostředí a zemědělství, Plzeňského kraje, Jihočeského kraje a šumavských obcí. "Výrazně by se tak v rámci péče o šumavské lesy snížilo riziko neuvážených kroků. Společnost by zaměstnávala zejména lidi žijící na Šumavě, kde je v současnosti minimum pracovních příležitostí. Šumavu bychom také chtěli více otevřít lidem. V návrhu zákona počítáme s tím, že turisté budou moci běžně využívat cesty, které se nacházejí v první zóně parku. Pokud se však naskytne nějaký ochranářský důvod, například hnízdění tetřevů hlušců, může být cesta samozřejmě dočasně uzavřena," poznamenal radní a dodal, že mnohem vstřícnější podmínky by měly mít pro své záměry i šumavské obce, protože návrh zákona zahrnuje zřízení čtvrté zóny, která bude určena pro jejich rozumný rozvoj.