Archeologové z plzeňské univerzity učinili historický objev

09.03.2010 7:19

Archeologický tým z filosofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni dosáhl při svém výzkumu v Iráku velkého úspěchu. Spolu se svými pražskými kolegy nalezli stopy osídlení pravěkého člověka z doby asi před 150 tisíci lety, což je nejstarší doklad lidské přítomnosti v této části Mezopotámie.

Osmičlenná výzkumná skupina vedená doktorem Karlem Nováčkem dělá své rodné univerzitě dobré jméno ve světě. Čeští archeologové provádějí výzkum v iráckém Arbíllu již od roku 2006. Expedice zde vynesla na světlo řadu cenných archeologických nálezů, nyní i pazourek starý kolem 150 tisíc let. Tento nález je významný, neboť je nejstarším nástrojem objeveným v této oblasti. Posouvá tak doklady o přítomnosti člověka v této oblasti o několik tisíc let zpátky.

Archeologové se zaměřují na lokalitu o ploše deseti hektarů uprostřed městečka Arbíll v severním Iráku. Již se jim podařilo zjistit, že pod zdejším pahorkem leželo kdysi rozsáhlé město, které zaniklo, aniž bychom věděli proč. Expedice má podle Nováčka i rozměr kulturní a společenský: "Jde o to, že do povědomí se dostane informace, že Češi přispěli k poznání a ochraně historického dědictví v Iráku," sdělil Nováček.
 

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT