Čápi se vracejí domů. Edovi a Mírovi se ale zalíbilo v Africe

20.03.2020 9:16

Většina čápů už je ze zimovišť doma. Hnízdo už opravuje například nepomucký čáp. Najdou se i výjimky, kterým se zatím vracet nechce. Eda a Míra zůstávají v Africe a svéráznému Arnoštoví se líbí v Německu.

11

Členové plzeňského Dobrovolného ekologického spolku – ochrana ptactva pokračují ve sledování čtyř čápů vybavených vysílačkami. Jedním z nich je dospělý čáp bílý z Nepomuku, který dorazil na své hnízdo ve čtvrtek 19. března přesně jednu minutu po 16. hodině.

"Jedná se o telemetricky sledovaného čápa bílého, kterému vysílačku nasadili naši kolegové z Nepomuku. Přesněji řečeno jde o poraněného čápa, který se loni po nárazu do překážky léčil v Záchranné stanici živočichů Spálené Poříčí. Po vypuštění se vydal koncem léta zimovat do Afriky. Zimu strávil v Egyptě 3520 kilometrů od domova u Rudého moře. Z tamního letoviska Šarm aš-Šajch se téměř nehnul. Na skládce komunálního odpadu sbíral potravu a nocoval na hřebenech sousedních hor,“ sděluje za ochránce zvířat Karel Makoň.

Nepomucký čáp se vydal na cestu domů už koncem ledna. S menšími přestávkami v Jeruzalémě opět na skládkách mu cesta trvala několik týdnů.

"Naši mladí hoši, loňská mláďata Eda a Míra se ještě poflakují v Africe. Eda je stále v Keni, kde je teď teplota kolem 30 stupňů a domů rozhodně nespěchá. Míra se nám od 8. března opět nehlásí, ale bude se pravděpodobně pohybovat pod Kilimandžárem někde v místech, kde není pokrytí mobilního operátora. Musíme vydržet, věřit a doufat, že se mu nic nestalo,“ dodává Karel Makoň

Vysílačkou je vybaven také známý čáp Arnošt.  "Ten se posunul z ptačího parku u německého Pasova do nedalekého města Ortenburg. Podle fotografie, která dorazila tento týden do kroužkovací stanice Národního muzea Praha předstírá, že přilétl udřený z daleké Afriky,“ uzavírá Karel Makoň.

Více o zimovištích sledovaných čápů jsme psali zde.

FOTO:  Kroužkovací stanice Národního muzea Praha

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT