COVID 19 - aktuální mapa nákazy v Plzeňském kraji

29.08.2020 10:19

V Plzeňském kraji je situace dobrá, mimořádná opatření platí stále pro obec Tatiná na severu Plzeňska, kde se v srpnu objevilo lokální ohnisko. Za poslední týden nejvíce případů přibylo v Praze.

covid-19-5080950_960_720

V Plzni je aktuálně 24,71 osob s pozitivní nákazou Covid-19 na 100 tisíc obyvatel, to je k pátku 28. srpna v absolutních číslech 71 nakažených osob. V celém Plzeňském kraji je aktuálně nakaženo 211 osob. Vyplývá to z údajů Ministerstva zdravotnictví a Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje.

Opatření stále platí na severním Plzeňsku v obci Tatiná, kde bylo zaznamenáno v srpnu lokální ohnisko. Tam platí opatření od 14. srpna. V obci je povinné nošení roušek ve všech místech mimo bydliště. Kontakt s jinými osobami je omezený na nezbytně nutnou dobu, na veřejně dostupných místech lze pobývat v počtu nejvýše 2 osob. Při kontaktu s ostatními osobami je třeba zachovávat odstup nejméně 2 metry, uzavřena jsou stravovací zařízení a platí zákaz pořádání veřejných i soukromých akcí.

Nejvíce nakažených v našem regionu je v Plzni (71), dále na severním Plzeňsku (52) viz aktuální mapa z pátku 28. srpna. (zdroj Krajská hygineická stanice Plzeňského kraje)

mapa nakazy 28_8Jaká je situace v České republice?

Nejvýznamnějším lokálním ohniskem je za poslední týden Praha, která se dostala na oranžový stupeň počínajícího komunitního přenosu. Zvýšený výskyt onemocnění spojený s některými dalšími rizikovými trendy zaznamenal Kolín, Příbram, Žďár nad Sázavou a Brno – město. Lokální ohniska v Moravskoslezském kraji se významně zklidňují a nevykazují žádný růst rizika.

„V Praze bohužel dochází k nárůstu počtu případů bez vazby na známý zdroj nákazy. Nicméně riziko komunitního přenosu je zde na spodní hranici pásma a tudíž není prozatím nutné přijímat zásadní protiepidemická opatření. Z globálního hlediska není zvýšený výskyt v Praze odlišný od situace v jiných velkých evropských aglomeracích, jako např. ve Vídni, Lisabonu, Madridu či Barceloně, což je dáno zejména vysokou kumulací osob dojíždějících do Prahy za prací či z důvodu turismu a také četnosti větších akcí s vyšším počtem účastníků,“ vysvětlila hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

„Praha je na hranici mezi zeleným a oranžovým stupněm, proto zatím ponecháváme jen doporučení roušek ve školách. Pokud by se situace zhoršila, museli bychom přijmout širší opatření. Budeme ji neustále vyhodnocovat. Občany Prahy prosím, aby byli maximálně odpovědní a vyhýbali se velkým akcím. Nyní je to zejména v rukou Pražanů, jak se budou chovat zodpovědně,“ doplnila Zdeňka Jágrová, ředitelka pražské hygienické stanice.

Plošná opatření v celé ČR od 1. září

Od 1. září budou roušky povinné v zařízeních zdravotních a sociálních služeb, ve veřejné dopravě, na úřadech či ve volebních místnostech. Kapacita hromadných akcí zůstává stejná, na vnitřní akce nad 100 osob však bude vstup pouze s rouškou.

foto: ilustrační Pixabay

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT