Diecézní charita Plzeň již sedm let pomáhá cizincům ze třetích zemí

28.10.2021 6:10

Poradna pro cizince Diecézní charity Plzeň již 7. rokem pomáhá cizincům přicházejícím do České republiky. Co všechno cizincům poskytují a jaké pozitivní změny za poslední léta zaznamenali?

Poradny_pro_cizince_Charita

Poradna pro cizince Diecézní charity Plzeň realizuje již 7. rokem projekt s názvem Asistenční služby na pracovišti OAMP MV ČR (Odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra České republiky) v Plzni. Projekt je financovaný Ministerstvem vnitra České republiky a městem Plzní.

Smyslem projektu je pomoci cizincům přicházejícím do České republiky s vyřízením všech potřebných náležitostí, které bezprostředně souvisejí s jejich pobytem a pomoci jim začlenit se do společnosti. Sociální pracovnice v tandemu s tlumočnicemi poskytují cizincům potřebné informace a pomáhají například také při vyplňování formulářů.

Za poslední monitorované období od ledna do září 2021 se ve srovnání se stejným obdobím v roce 2020 počet klientů asistenčních služeb zvýšil o více než 50 %.

Poslední rok jsou asistenční služby poskytovány na novém pracovišti Odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra v Jagellonské ulici 9.

„Lidé si pochvalují dobrou dopravní dostupnost v centru města. Oproti předchozímu místu poskytování je pro ně budova přehlednější,“ ocenila přednosti nového pracoviště Klára Zachová, vedoucí Poradny pro cizince Diecézní charity Plzeň. „Lidé tam o nás vědí, naše služby jsou velmi využívané, zaznamenáváme nárůst klientů,“ dodala.

Pozitivní zprávou je, že cizinci mají opravdu velký a dlouhodobý zájem o rozvoj svých komunikačních dovedností v češtině. Poradna pro cizince jim v tom vychází vstříc organizací jazykových kurzů, kterých letos pořádá 11, a to pro různé věkové kategorie a úrovně osvojení jazyka.

Zvládnutí češtiny na úrovni A2 je totiž od září 2021 podmínkou pro udělení trvalého pobytu.

Na začátku srpna vstoupila v platnost novela zákona o pobytu cizinců. „Novela přinesla zásadní změny, lidé se v nich obtížně orientují, některá důležitá ustanovení jsou nejednoznačně formulovaná a výkladová pravidla ještě nejsou ustálena,“ přiblížila aktuální situaci Hana Kozlová, sociální pracovnice Poradny pro cizince.

Vedle poradenství se pracovnice Poradny pro cizince věnují organizaci integračních setkání, která jsou otevřena široké veřejnosti a mají připraven také program pro děti.

Letošní letní zahradní slavnost v prostorách dominikánského kláštera na Jiráskově náměstí v Plzni navštívilo až dva tisíce lidí. Pokud to epidemiologická situace dovolí, proběhne předvánoční setkání 4. prosince v sále Mezigeneračního a dobrovolnického centra TOTEM.

 

foto: Odbor sociálních služeb Magistrátu města Plzně

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT