12.12.2024 12:11
12.12.2024 11:12
Čtrnáctiletí chlapci utekli při vycházce. Pátrá po nich policie
12.12.2024 10:39
Ve Starém Plzenci byl otevřen nový úsek cyklostezky
Do základních škol v kraji se vrací výuka první pomoci - FOTKY
Prvňáčci ve všech základních školách v Plzeňském kraji se nově budou učit poskytování první pomoci. Projekt podpořilo vedení kraje a zapojí se do něj krajská záchranka.
Do projektu, který v loňském roce spustila společnost Sanofi, jejíž součástí je známá farmaceutická firma Zentiva, se zapojí v rámci kraje celkem víc jak sedm tisíc dětí. Ty by se měly naučit, jak se zachovat v případě, že někdo třeba zkolabuje, utrpí zlomeninu nebo jiné zdravotní potíže. Plzeňský kraj se do projektu v letošním roce zapojil premiérově.
První pomoc se v rámci škol vyučovala okrajově za doby totality v rámci branné výchovy. Od té doby ale vymizela. Teď se výuka vrací v nové podobě. "Na školách v Plzeňském kraji ho budou provádět naši záchranáři Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje. Projekt začal už v loňském roce v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji a Zentiva v tom pokračuje v letošním roce v našem kraji," říká radní pro zdravotnictví Plzeňského kraje Milena Stárková.
Skoro šedesát procent lidí kraje by se v případě nutnosti snažilo poskytnout první pomoc...
Před spuštěním projektu v kraji proběhl i průzkum ohledně ochotě poskytovat první pomoc. V rámci Plzeňského kraje by se alespoň pokusilo tuto pomoc poskytnout skoro šedesát procent lidí. Jenomže v mnoha případech je velkou bariérou klasický strach. "Jsem ráda, že se do toho záchranka zapojila, protože v České republice neexistuje plošná výuka první pomoci na školách. Lidem to prostě chybí, víc než osmdesát procent lidí se bojí poskytovat první pomoc a malé děti jsou ještě bez zábran a nemají ten strach, navíc si dlouho pamatují, co se naučí," vysvětluje Milena Stárková. "Zentiva dá záchrance zhruba pět set tisíc korun a záchranka za to na 240 základních školách provede výuku první pomoci."
Také podle vedení záchranky je právě prolomení zažitých bariér důležité a u dětí to obecně jde snáz a lépe. "Cílem projektu je překonávání bariér poskytování první pomoci. Ty bariéry často brání i dospělým poskytovat první pomoc. Jedna z nich je neznalost a strach, tento projekt je má odstraňovat a začít se má právě od těch nejmladších. Během školního roku by mělo být proškoleno co nejvíc prvňáčků. Významně se na tom bude podílet naše výukové a výcvikové středisko, těch lektorů máme řádově deset. Vlastní výuka bude probíhat nejen v teoretické části, ale bude to i na výukových modelech," dodává ředitel krajské záchranky Pavel Hrdlička.
FOTO: QAP.CZ