Festival Hrákula pomůže záchranářům koupit defibrilátor

14.07.2010 16:43

Větší část peněz, které byly vybrány na letošním festivalu Hrákula, předal ve středu starosta Slovan vodním záchranářům. Ti je utratí za nový defibrilátor, který bude sloužit na Hracholuskách, na jejich novém působišti.

předání peněz vodním záchranářům

Letošní festival Hrákula, který oslavil již desáté výročí, vydělal poměrně vysokou návštěvností slušnou sumičku. Ta byla rozdělena mezi dva subjekty, které peníze potřebují. Tím, který ve středu 14. července převzal peníze, byli plzeňští vodní záchranáři.  

Předání bylo naplánováno symbolicky v Hradišti u jezu. Dorazil starosta Slovan Lumír Aschenbrenner, který s sebou přivezl částku 54 000 korun pro záchranáře. "Na letošním desátém Hrákulovi se vybralo 64 000 korun, což je poměrně dost. Z toho 10 000 korun dostala paní Korandová, která je po nehodě ochrnutá a má opičku Báru. Zbylou částku tedy oněch 54 000 korun jsem rád předal vodním záchranářům," řekl QAPu starosta Lumír Aschenbrenner. "Jinak jsem byl celkově s návštěvností Hrákuly spokojen. Bylo průměrně asi 250 lidí, což normální kino neudělá. A za celých deset let se vybralo kolem 620 000 korun," upřesnil ještě starosta.

Čtyřčlenná skupinka, která si pro peníze přijela, byla s částkou spokojena. "Peníze z výtěžku z Hrákuly použijeme na koupi defibrilátoru, který bude sloužit na naší stanici na Hracholuskách plus bude ještě sloužit na různých kulturních akcích, které pořádá město a kde se srocuje vždycky větší množství lidí," řekl QAPu předseda vodní záchranné služby Plzeň-město 2 Jan Fišer. "Částka tedy celá stačit nebude, budeme muset ještě přidat ze svého. Defibrilátor přijde na 54 000 korun bez daně," upřesnil mladý záchranář.

Vodní záchranná služba už od 3. července brázdí Hracholusky. "Lidé jsou zatím spokojeni, jsou rádi, že tam jsme. Jediní, kdo nás na Hracholuskách nemusí, jsou rybáři," řekl s úsměvem Fišer. "Máme už na kontě šest zásahů. Z toho jsou dvě težší zranění. Jedno byla malá holčička se zlomeninou předloktí a druhým byla cévní mozková příhoda," upřesnil ještě předseda záchranářů.

Vodní záchranáři to ale nemají na Hracholuskách s provozem jednoduché. Chybí jim peníze. "Něco už nám dalo Město Touškov, ale to pokryje tak desetinu nákladů na letní provoz. Takže zbytek si hradíme sami z vlastních zdrojů jako třeba brigád," konstatoval.

Členové vodní záchranné služby tedy musí sami pracovat, aby mohli na přehradě zachraňovat životy. QAP jim drží palce, aby vydrželi celou sezonu, která trvá až do 30. srpna.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT