14.05.2025 15:28
14.05.2025 14:41
Plzeň ožije středověkem! Historické slavnosti vtáhnou návštěvníky mezi rytíře
14.05.2025 8:35
Pozor na klíšťata! Na většině Plzeňského kraje jsou mimořádně aktivní
Jak to vypadá na plzeňské patologii?
Prohlédnout si prostory patologie se běžnému živáčkovi jen tak nepovede. Plzeňská FN Bory po letech nově zrekonstruovala prostory své pitevny, přičemž QAP nemohl chybět a pořídil pro vás exkluzivní fotografie...
Šiklův patologicko - anotomický ústav v plzeňské Fakultní nemocnici Bory získal konečně finanční prostředky, aby mohl zrekonstruovat prostory své pitevny. S rekonstrukcí začala nemocnice v květnu 2012 a náklady na opravu se vyšplnaly na 16 milionů korun.
Rekonstrukci pitevny ocenili především primář Petr Mukenšnabl, technicko-provozní náměstek František Řeřicha, vrchní zdravotní laborantka Hana Dvořáková, přednosta Ústavu soudního lékařství Miroslav Dvořák, profesorka Lékařské fakulty UK v Plzni Alena Skálová a další.
Původní stav pitevny byl podle slov náměstka Řeřichy opravdu tristní a rekonstukci si více než zasluhoval. Náměstkovi přikyvuje také profesorka Skálová, která v prostorách pitevny provádí výuku pro mediky: "Stropy původní pitevny podpíraly dřevěné kůly, nefungovalo odsávání a problémy tak byly i s kanalizací. Na pitevně se přitom šířil nepříjemný zápach," podotýká.
Lékaři se shodli na tom, že i nebožtík si zaslouží důstojný odchod, který v původních podmínkách rozhodně nespoňoval požadované nároky. "Nové prostory jsou nyní důstojnější jak pro pracovníky ústavu, tak i pro nebožtíky. Vypadá to zde jako operační sál," říká primátor Mukenšnabl.
Prostředí pitevny nyní plně vyhovuje nárokům lékařů: "Jsem nadšený, že to vidím. Nyní splňuje pitevna požadavky hygienické i estetické," nechává se slyšet náměstek Dominik. Spokojený je ale také primář Mekenšnabl: "Náš ústav je tak pěkný, že tu každý bude chtít ležet," odlehčuje svým černým humorem morbidní prostředí v pitevně.
Výraznou rekonstrukcí neprošla ale pouze pitevna, ale také márnice (chladící boxy) a nový vzhled získala také venkovní část Šiklova ústavu díky opravené fasádě.
Pitevna ve Fakultní nemocnici Bory slouží bezmála 80 let a na pitevně provádějí lékaři zhruba 500-600 zdravotních a patologicko-anatomických pitev ročně. Soudních pitev se ročně uskuteční asi 800. Soudní pitvy se provádějí například při spáchání sebevraždy, při úmrtí osoby mladší 18ti let či u jiných případů, kdy osoba zemřela mimo prostory nemocnice a stala se např. obětí trestné činnosti.
Počet pitev ale podle slov pana primáře klesá kvůli žádostem pozůstalých. Na druhou stranu se stále častěji začínají vyskytovat případy, kdy je nebožíkovo tělo dobrovolně vydáno k dispozici za účelem výuky.
Podle výsledků pitvy dokáží lékaři určit příčinu smrti. Profesorka Skálová ovšem podotýká, že skutečnost se výrazně liší od scén ve filmech a na výsledky různých rozborů se mnohdy čeká i celý měsíc.
V Šiklově ústavu se mimo jiné provádí také často biopsie (odběr vzorku tkáně). "Vzorky tkáně se zapečetí do parafínu a na rozbor mohou být posílány do laboratoří po celém světě," uvádí vrchní laborantka Kaslová.
foto : QAP.cz