29.09.2025 13:33
29.09.2025 11:19
Aktuálně z ranní špičky. Křižovatka u Makra je v provozu – FOTKY, VIDEO
V sobotu 27. září ji projeli první řidiči. QAP byl na místě o víkendu a také v pondělí ráno. Jaký byl provoz poprvé v ranní špičce? Podívejte se na FOTKY a VIDEO.
28.09.2025 19:21
Plzeň po nájezdech porazila Karlovy Vary
Letiště v Líních nahradí nový podnikatelský průmyslový park
Vláda schválila nový podnikatelský park. Příprava počítá s demolicí veškeré letištní infrastruktury a přípravou zóny o celkové maximální rozloze až 391 ha. Více informací naleznete v článku..

Na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu schválila vláda vybudování nového strategického podnikatelského parku na letišti v Líních u Plzně. Cílem projektu je revitalizovat letiště a tím připravené pozemky nabídnout pro expanzi nových investorů, například pro výstavbu tzv. gigafactory. Zároveň má tento projekt zabránit pokračujícímu záboru zemědělské půdy.
Dle Ministerstva průmyslu a obchodu je lokalita Plzeň-Líně neefektivně využitým brownfieldem o optimální velikosti s minimálními terénními nerovnosti. Navíc je převážně ve státním vlastnictví a má dobrou dostupnost na železniční a dálniční síť. Také proto je jednou z možných lokalit pro výstavbu továrny na výrobu baterií do elektromobilů. „Automobilový průmysl, který je pro Českou republiku klíčový, prochází transformací. Většina automobilek staví svou budoucnost na elektromobilech. A s očekávaným růstem elektromobility je spojen prudký nárůst poptávky po bateriích, pro Česko je tedy nezbytně nutné držet s tímto vývojem krok,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Plánovaný projekt revitalizace a výstavby podnikatelského parku v Líních u Plzně však případně umožní využití i k jiným projektům než těm z automobilového průmyslu. „Spolupráce s významnými technologickými partnery, kteří by se zde mohli usadit, slibuje výrazný ekonomický přínos a nová pracovní místa v ekologické výrobě s vysokou přidanou hodnotou,“ dodává ministr Síkela.
Plzeňský kraj toto rozhodnutí schvaluje. „Jsme rádi, že se vláda rozhodla, že bude vybudování strategické rozvojové zóny na letišti v Líních jejím strategickým projektem. Plzeňský kraj jí bude v tomto nápomocen a bude se snažit pro naplnění cíle revitalizovat línský brownfield na prostor určený pro podnikání aktivně pracovat,“ říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.
Příprava počítá s demolicí veškeré letištní infrastruktury a přípravou zóny o celkové maximální rozloze až 391 ha. Celkové náklady na realizaci infrastruktury, včetně podnikatelského parku, lze odhadnout na základě provedených studií na 9 mld. Kč v následujících 4 letech.
foto ilustrační