15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Lidé v Plzeňském kraji už si sluneční elektrárnu nepostaví
28. ledna 2010 přestal ČEZ vydávat povolení pro stavbu a připojení solárních panelů v Plzeňském kraji. Chtěli jste si také postavit vlastní sluneční elektrárnu, ale ještě nezažádali o povolení? Teď už se bohužel ani nemusíte snažit.
Slovo rekord se v souvislosti se sluneční energiíí stává obehranou písní. V Plzeňském kraji vyrobily fotovoltaické panely v roce 2009 obrovských 9,4 GWh elektřiny. Svým majitelům tím přinesly tržbu ve výši téměř 120 milionů korun.
Z původně plánovaného zlevnění odběru elektrické energie se přešlo k drastičtějšímu řešení, protože počet žádostí stále nepolevoval.
V roce 2009 přijala ČEZ Distribuce 2 480 žádostí s celkovým výkonem 1 400 MW. Z toho u 400 MW nedoložili předkladatelé všechny podklady a od projektů odstoupili. Extrémní počet žádostí vedl k tomu, že provozovatel přenosové soustavy ČEPS, a.s. vyzval distribuční společnosti, aby nepovolovaly nové zdroje na spádovém území rozvoden ČEPS. ČEZ Distribuce, a.s. poté rozhodlo s okamžitou platností vyhovět výzvě společnosti ČEPS, a.s. Pro Plzeňský kraj toto rozhodnutí platí od 28. ledna 2010.
Je to tu. 2 rozvodny v Plzeňském kraji převyšují svojí kapacitu o celých 300 MW. Jedná se o Chrást a Přeštice, které z části zaujímají i Karlovarský kraj. To bohužel znamenalo konec pro ty, kteří o stavbě teprve uvažovali.
Do doby, než vyšel tento zákaz, bylo za rok 2010 povolení vydáno na 800 MW. To značí velký nárůst, odběratelé tedy museli jednat.
Firmy, které se zabývají výrobou a instalací solárních panelů, se ale nemusejí bát, že by byly najednou bez práce. Dohromady jsou totiž za měsíc schopni vyrobit a zapojit panely s celkovým výkonem jen 40 MW.
Celá aféra s přestáváním vydávání povolení vznikla především kvůli "spekulantům a vyjednavačům", jak je nazval Martin Sobotka, mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy. Jsou tací, kteří si o povolení zažádali, bylo jim vyhověno, ale o stavbu solárních panelů ani třeba nestojí. Člověk, který o to pak naopak stál má smůlu, protože povolení bylo vydáno jiným.
Na otázku, zda je toto rozhodnutí pouze dočasné či konečné, nám odpověděl Martin Sobotka: "Kdybych na to odpověděl, bylo by hádání z křišťálové koule. Rozhodovat o tom nebude jen ČEZ, ale především Energetický regulační úřad. Je však v jednání, že by se v budoucnu mohly vydávat povolení alespoň těm, kteří si vybudují panely s výrobou do 30 KW."
Pokud jste měli i vy v plánu si vyrobit vlastní malou sluneční elektrárnu, máte už smůlu.
Jestli o solární panel na své střeše ale opravdu stojíte, vyčkejte a možná se Vám poštěští. Hned to ale nebude.
Takovýto problém potkal například pana Michala Hulíka z Horní Břízy: "Na solární panely jsme si s manželkou konečně ušetřili a teď je nám to k ničemu, o povolení jsme si nestihli požádat.
Vy, kteří již povolení máte, bylo Vám vydáno, se samozřejmě nebojte, tato povolení jsou stále platná! Vaše panely Vám budou do elektrické sítě určitě zapojeny!