11.12.2024 8:45
10.12.2024 13:41
V Plzni se pokračuje v opravách radnice – FOTKY
10.12.2024 10:53
Vyprodáno! Prodej stromků u Košináře skončil za pouhých 5 dní
Na Slovanech to mají handicapovaní žáci lehčí
Už i v Plzni jsou školy, které myslí na handicapované děti. Na 13. ZŠ budují výtah pro vozíčkáře. Škola bude kompletně připravena přijímat pohybově omezené děti jako jedna z prvních. Do tamější první třídy už jedna handicapovaná holčička chodí a všem to moc svědčí.
Je chvályhodné, že už i na základních školách myslí na to, že handicapovaní by měli mít šanci navštěvovat normální školu. Na 13. ZŠ v Plzni na Slovanech budují venkovní výtah, který tak dokončí bezbariérovou školu. Zákonné normy sice nařizují, že každá veřejná budova musí mít bezbariérový vstup, ale to není možné uplatnit prakticky, hlavně z finančních důvodů.
"Proto došlo k dohodě města a hygienické stanice, že toto nejde na všech plzeňských školách. A byly vytipovány jen některé školy a to tak, aby byla v každém městském obvodě jedna přístupná bezbariérově," uvedla ředitelka 13. ZŠ Zdena Vrátníková. "Naše škola byla vybrána hlavně asi proto, že už máme hotový bezbariérový vchod a máme také hotové sociální zařízení pro invalidy. Takže jsme se rozhodli, ji zpřístupnit celou," upřesnila ředitelka. Ale pořád nebylo jasné, jakým způsobem. "Plošiny přidělané ke schodům se nám nelíbily, protože jsou nebezpečné pro okolo chodící děti," ujasnila Vrátníková. Pak přišel spásný nápad. V zadním traktu školy místo prostředního okna se našlo místo na skleněný tubus venkovního výtahu. "Jenže ani to to není levná záležitost takže jsme museli začít shánět peníze. Polovinu částky jsme získali z dotace Mobilita pro všechny od ministerstva školství. Druhou polovinu jsme nastřádali z dotací od města Plzeň," spočetla ředitelka cifru. "My bychom si to sami dovolit nemohli," konstatovala Vrátníková.
A kolik takový malý výtah asi stojí? "Zatím je cena 2 300 000 korun," upřesnila ředitelka. "Zájem rodičů zatím neregistrujeme, ale ještě není výtah v provozu takže uvidíme. Ale využití bude nejen pro handicapované děti. Určitě výtah využije třeba žák se zlomenou nohou, který bude mít zjednodušený pohyb po škole."
Získá škola nějaké dotace nebo jiná zvýhodnění na handicapovaného žáka?
"Na takto handicapovaného ne, ale lze dostat dotaci například na asistenta. Máme u nás v první třídě handicapovanou holčičku Nikolku, která má kombinované postižení tělesné i mentální, ale je sama pohyblivá. Ta má k dispozici celý den ve škole asistentku," řekla Vrátníková. "Jinak je brána, jako každý jiný žák. Děti ji mají rády, berou jí skvěle, pomáhají jí a ona má tak možnost zapadnout do běžného kolektivu. pro ni i její rodinu je to určitě skvělá příležitost."
Nikolka je na škole jako prvním handicapovaným žákem s asistentem a je vidět, že ona, její maminka i ostatní děti jsou spokojené. "Nikolce se tu moc líbí a řekla bych, že se jí i daří. Původně jsme měli takovou prognózu, že bude mezi handicapovanými dětmi, ale zvládli jsme to a je tady," upřesnila QAPu maminka Nikolky. "Má tady svou asistentku a děti jí moc pomáhají, berou jí úplně v pohodě," konstatovala spokojeně maminka. Asistentka, která Nikolku doprovází celé školní dopoledne je i u ostatních dětí jako ´teta ´oblíbená a pomáhá tak celé třídě. "Díky Nikolce se její spolužáci také naučí chovat se k handicapovaným normálně a neshlížet na ně shora. A to je velmi důležité pro budoucnost," uzavřela ředitelka školy.
Držme všem takovým človíčkům, jako je Nikolka, palce. Ať mají možnost se začlenit mezi obyčejné, zdravé děti a žijí plnohodnotný život tak, jak to jen půjde.