Orel mořský na Plzeňsku

14.05.2010 8:48

Ve středu 12. května provedli záchranáři ze Záchranné stanice živočichů na Plzeňsku konečně očekávané okroužkování orla mořského jehož hnízda jsou pečlivě střežena a tajena. Na povolení okroužkovat tohoto vzácného ptáka čekali záchranáři tři roky. Lidé se k tomuto dravci chovají opravdu nehezky, mnohdy je zabíjí, proto se hnízda musí tajit.

Orel morsky 9. 5. 2010 or1
Orel morsky 9. 5. 2010 krOrel morsky 9. 5. 2010 orOrel morsky 9. 5. 2010 or1Orel morsky 9. 5. 2010 or2Orel morsky 9. 5. 2010 oř

Celé tři roky museli pracovníci Záchranné stanice živočichů čekat na povolení okroužkovat mláďata orla mořského, která bydlí nebo chcete-li hnízdí na přísně utajovaném a střeženém místě na Plzeňsku. "Ne všichni však vnímají přínos kroužkování stejně, místně příslušné orgány ochrany přírody nám proto nechtěly kroužkování povolit a to i přesto, že samy nebyly schopny zajistit na lokalitě v době hnízdění klid a přímou ochranu hnízda. Dnes je situace jiná a tím, že ochrana tohoto druhu přešla pod jiný operativnější úřad ochrany přírody, jsme mohli okroužkování mláďat konečně zrealizovat," řekl Karel Makoň ze ZSŽ v Plzni. "Po 18 letech činnosti na Záchranné stanici živočichů v Plzni se mi konečně splnil můj dávný sen a okroužkoval jsem si první dvě mláďata orla mořského na Plzeňsku," pochlubil se dále Makoň a dodal, že akce byla přísně utajena. Účastnili se jí dva lezci. Jeden jistil dění v hnízdě ze sousedního stromu, druhý se snažil co nejrychleji a nejšetrněji dostat k hnízdu s mláďaty. Akce se nakonec zdařila, byla okroužkována dvě 6-7 týdnu stará mláďata.

Orel mořský byl v minulosti na území České republiky lidmi vyhuben jako většina dravých a u nás žijících velkých druhů ptáků. Nově se do naší přírody začal vracet až s iniciativou sokolníků a ochránců přírody z Německa zhruba před 30 lety. "Tenkrát byli na Třeboňsku v Jižních Čechách vypuštěni tuším, že tři mořští orli, přičemž jedna samice byla téměř okamžitě nelegálně upytlačena a zastřelena," upřesnil Makoň. Tento u nás největší orel je totiž mylně považován za škodlivého predátora a krvelačnou bestii i když to ani zdaleka není pravda. Orel mořský je spíše mrchožrout a rybář. Loví převážně velké ryby, sbírá však i uhynulé a nebo vyhledává padlou zvěř. Občas chytne nějakého vodního ptáka či vybírá z hnízdních kolonií mladé volavky. Každopádně pokud nemusí, tak příliš neloví a moc se při lovu nenamáhá. V přírodě funguje jako zdravotní policie a přirozený predátor slabých, poraněných či nemocných zvířat.

V důsledku časté konzumace uhynulých zvířat je však zejména v posledních letech hojnou obětí nelegálního trávení ptáků. Informace o nálezu otrávených mořských orlů přicházejí ze všech koutů republiky a dokonce ani Plzeňský kraj není výjimkou. "Pokud si dobře vzpomínám, tak poslední případ otráveného mořského orla z Plzeňského kraje byl zaznamenán a nahlášen kolegy ornitology z Klatovska. Před dvěma či třemi roky našli otráveného orla u Velkého Boru kousek od Horažďovic," dodal ještě Makoň.

Ochránci zvířat prosí veřejnost, aby této problematice pozornost a při nálezu místa, kde je vysoký úhyn ptáků, to ohlásila na Záchranné stanici živočichů.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT