QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Po dvou měsících se otevírají školy. Deváťáci se připravují na přijímací zkoušky

11.05.2020 10:38

Žáci a studenti posledních ročníků základních a středních škol se mohou dobrovolně vrátit do lavic. Jaký je zájem deváťáků v Plzeňském kraji?

1

Žáci devátých ročníků základních škol se mohou na základě nařízení vlády od pondělí 11. května vrátit do škol výhradně kvůli přípravě na přijímací zkoušky na střední školy. Musí dodržovat přísná hygienická opatření jako je například dezinfekce rukou. Pokud bude zachován dostatečný odstup, nemusí mít ve třídě roušky.  

Příprava na přijímací zkoušky dnes odstartovala v základní škole v Gagarinově ulici ve Stříbře, do lavic zasedla polovina žáků z 9. A.

"Z 9. A přišlo deset žáků z celkem dvaceti, kteří se předem přihlásili přes internet. Výuka bude probíhat v pondělí a ve středu. V 9. B se přihlásilo devět žáků z osmnácti, docházet budou v úterý a ve čtvrtek. K dispozici mají všichni jen jednu třídu, pro každého žáka je vymezena jedna lavice. Ráno všem měříme teplotu. Učitel má ochranný štít a děti roušky. Každou hodinu probíhá dezinfekce třídy, toalet, klik u dveří a podobně. Do jiných prostor školy děti nemají přístup,“ popsala dění ve škole ředitelka Květoslava Špilerová.

Ožila také další stříbrská základní škola v Mánesově ulici. Podle ředitele Václava Peteříka se přihlásilo 15 žáků z obou devátých tříd, které navštěvuje celkem 37 dětí. "Přišli všichni, kteří se připravují na přijímací zkoušky na maturitní obory,“ upřesnil Václav Peteřík.

V úterý 12. května se vrátí deváťáci do základní školy v Blovicích. "Přijít by měli všichni, kteří půjdou k přijímacím zkouškám,“ sdělila ředitelka Růžena Kohoutová s tím, že ve škole jsou celkem tři deváté třídy a žáci budou rozděleni do tří skupin. Příprava na přijímací zkoušky bude probíhat v úterý a ve čtvrtek.

Za přísných hygienických opatření odstartovala příprava na přijímací zkoušky také na 2. základní škole ve Schwarzově ulici v Plzni.

"Přihlášeny jsou všechny děti z obou devátých tříd, které se připravují na přijímací zkoušky. Nepřišli tedy pouze ti, kteří už jsou přijati na učební obory nebo na umělecké školy na základě talentových zkoušek,“ sděluje ředitelka školy Jaroslava Kuklová s tím, že výuka bude až do přijímacích zkoušek probíhat jednou týdně v dopoledních blocích, kdy žáky čeká 1,5 hodiny vyučování, půlhodinová přestávka a pak opět 1,5 hodiny výuky. Přijímací zkoušky by měly proběhnout 8. a 9. června.

"Děti si před školou ráno vyzvedli vyučující. Bylo to trochu náročné, museli děti ukáznit, protože se dlouho neviděly, chtěly se vítat, objímat. Pak následovala hygienická opatření jako dezinfekce rukou a podobně,“ dodala ředitelka s tím, že vyučování pro deváté třídy škola zvládá bez problémů. Pro mladší děti by se měly brány škol otevřít částečně od 25. května, Rodiče dětí ze školy ve Schwarzově ulici mají možnost je přihlásit do 18. května. Zajistit dodržování hygienických opatření bude ale pro většinu škol značně náročné

V maximálně patnáctičlenných skupinách je ode dneška možná výuka i na základních uměleckých školách a jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky.

Školy kvůli koronaviru nefungovaly od 11. března. S jejich úplným znovuotevřením se do konce tohoto školního roku nepočítá.

FOTO: zs2.plzen.eu

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380_
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Superb new