12.12.2024 13:38
12.12.2024 12:11
V objektu v ulici Pod Všemi svatými v Plzni na Roudné vznikne evakuační středisko
12.12.2024 11:12
Čtrnáctiletí chlapci utekli při vycházce. Pátrá po nich policie
Problémy s romskými uprchlíky v Plzeňském kraji! Přicházejí i z Maďarska
V Plzeňském kraji začínají být velké problémy s romskými upchlíky. Objevují se často totiž lidé, kteří neutíkají před válkou na Ukrajině, do regionu přicházejí i romští uprchlíci z Maďarska.
Na zasedání zastupitelstva Plzeňského kraje v pondělí 13. června došlo na dlouhou debatu kolem ukrajinských uprchlíků.
Diskuse se strhla při projednávání bodu o udělení dotací na ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny, diskutovalo se ohledně systému umisťování příchozích osob. O problémech mluvil zejména hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. Podle něj mnoho romských uprchlíků není z Ukrajiny, ale z Maďarska.
Dočasné přístřeší slouží pro uprchlíky v době, než se jim podaří získat vízum, popřípadě do doby, než je jim nalezeno ubytování v rámci Plzeňského kraje. Většinou se jedná o nouzové přístřeší, jako je tělocvična a uprchlíci se tam zdržují jednu až dvě noci. „Momentálně máme toto přístřeší v Plzni, Rokycanech a Domažlicích. Klatovy a Tachov jsou v případě extrémního nárůstu nově příchozích do 24 hodin připraveny zprovoznit nouzové přístřeší. Dá se říci, že je to takový průtokový systém, lidé setrvávají několik málo nocí,“ řekl Rudolf Špoták.
Do Plzeňského kraje ale nepřicházejí romští uprchlíci jen z Ukrajiny, ale také z Maďarska. „Podezření, že se kolikrát jedná o maďarské uprchlíky, kteří nemají nárok na víza a humanitární pomoc, se nám v posledních dnech potvrdilo. Zahájí se u nich lustrace, ověří se, zda jsou z Ukrajiny nebo odjinud. Díky maďarské straně, která není moc aktivní, lustrace netrvá standardně 24 hodin, ale až 80 hodin,“ řekl Špoták a dodal: „Pokud se povede zrychlit lustrace ze strany Maďarska, myslíme si, že nebude potřeba zřizovat nové stanové městečko na Tachovsku.“
Nedávno do Plzně přišlo 34 romských uprchlíků. Měli vyřízená víza a byli umístěni do Strašic na Rokycansku, kde se z 34 uprchlíků během pár dní stalo 120. „Ubytovatel ve Strašicích nemá nad místem neustálý dohled, přijel tam a zjistil, že místo 34 je jich tam 60, další den 80 a ve finále 120. Policie provedla lustraci, bylo zjištěno, že ubytování má zajištěno pouze 34 lidí. Po dohodě s policií a neziskovými organizacemi jsme nasměrovali uprchlíky na rokycanské nádraží, aby se vydali do svých ubytovacích lokací. 34 lidí bylo nakonec umístěno do lokality v Nových Domcích, jakmile dostali dotaci, objednali si taxi do Prahy. Na místě zbylo 8 osob, které dávky ještě nedostaly. Ve finále pouze 4 uprchlíci zbyli a ti budou umístěni do standardních zařízení, která jsou pro uprchlíky určená,“ popsal situaci Špoták.
Jan Šašek vyzval Plzeňský kraj, aby uprchlíky umisťoval do jiných lokalit. „Byl bych rád, kdyby Plzeňský kraj našel lokalitu, která bude pro dočasné umisťování uprchlíků sloužit. V Rokycanech nabízíme tělocvičnu, která samozřejmě slouží i k jiným účelům. Jsme schopni prostor vyblokovat a víme, že je potřeba, ale byl bych rád, kdyby kraj vymyslel jinou lokalitu, abychom mohli tato místa využívat ke standardním účelům.“
foto ilustrační