Původní šumavské smrky jsou v ohrožení

14.10.2011 7:18

Následkem kůrovcové kalamity odumírají velké části lesa na Šumavě. S tím mizí i původní šumavský smrk. Genové zdroje šumavského smrku jsou v ohrožení. Původní a nejvitálnější smrky ze Šumavy téměř zmizely. Uvedli to odborníci na genetiku stromů při návštěvě Šumavy.

Vymírání smrků na Šumavě
Kurovec na Šumavě (1)Kurovec na Šumavě (2)Kurovec na Šumavě (3)Kurovec na Šumavě (4)Kurovec na Šumavě (5)

Kůrovec se velmi drasticky podepsal na šumavském lese. Mizí tady právě původní šumavské smrky. Kromě kůrovce za jeho mizení mohou také například větrné kalamity. Odborníci bijí na poplach.

Původní šumavské smrky se vyznačují některými konkrétními genetickými znaky a vlastnostmi, které se v dalších oblastech České republiky nevyskytují, nebo jen velmi vzácně. Mají specifický tvar koruny, lépe odolávají námrazám a sněhu, hůře se lámou, jsou méně náchylné k chorobám.
"Ztráta nebo vymizení původního šumavského smrku zde jednoznačně hrozí, protože dochází k velkoplošnému odumírání na lokalitách, kde byl historickým šetřením prokázaný jeho výskyt," popisuje profesor Jaroslav Kobliha, vedoucí katedry dendrologie a šlechtění lesních dřevin, České zemědělské univerzity v Praze. Jaroslav Kobliha se se svými kolegy problematikou genofondu lesních dřevin celoživotně zabývá na poli České republiky i v zahraničí.

Nejde jen o odumírání dospělých populací smrku ztepilého na řadě cenných lokalit na Šumavě, ale hlavně o další generace smrků.
"Následná generace smrků může být ohrožena, došlo u ní k významné změně v genetické struktuře populací, k extrémnímu zúžení genetické rozmanitosti, což je základní předpoklad odolnosti populací k nejrůznějším vnějším vlivům," vysvětluje Kobliha.
"Přirozená obnova lesa, která se vyvíjí v jiných podmínkách, než ve zdravém lese s existujícím mateřským patrem, není zárukou genetické a tím i fyziologické stability budoucích lesů. Pokud by tu byla zdravá populace, bylo by to něco jiného," říká Kobliha.

Pomohou reprodukční výsadby

Společně se svými kolegy doporučuje Správě NP Šumava zastavit rozvoj kalamitního škůdce. Dále doporučuje Kobliha založit sérii reprodukčních výsadeb, které budou poskytovat semeno známého a vhodného, v tomto případě šumavského původu.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT