13.12.2024 13:24
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
12.12.2024 21:30
Viktorka doma prohrála s Manchesterem United 1:2
Simulovaná srážka vlaků proběhla, záchranáři zasahovali jako blesk
Ve středu 28. dubna proběhlo největší cvičení složek IZS. Simulace železničního neštěstí byla připravena ve Starém Plzenci v depu. QAP byl samozřejmě u toho, aby vám přiblížil, jak fungují hasiči, záchranná služba i policie v případě velké nehody.
Největší cvičení složek integrovaného záchranného systému v kraji proběhlo ve středu 28. dubna v železničním depu ve Starém Plzenci. Námětem akce byla srážka dvou vlaků, osobního, kde cestovalo 265 lidí, a nákladního. Při srážce došlo ke 152 zraněním, z toho 28 těžkých a ke 12 úmrtím. Účelem cvičení bylo prověřit připravenost všech složek IZS tedy záchranné služby, hasičů a policie. Celkem na akci zasahovalo 601 záchranářů, figurantů se účastnilo 280 a mrtvé suplovalo 12 figurín.
Na celou akci byl vytvořen podrobný plán, hned u depa byl stan krizového štábu hasičů i policie, krizové centrum pro příbuzné, kteří požadují informace. V okolí Starého Plzence byly připraveny jednotky IZS k dojezdu. Každá jednotka měla stanovený přesný čas dojezdu dle místa odkud vyjíždí. Policie zajišťovala uzavírkami okolí již od 10 hodin ráno. Konec akce byl v plánu na 20 hodinu.
QAP byl přímo v centru dění, aby vám přiblížil situaci při takovém něštěstí.
Krátce po 13 hodině obdrželi hasiči hlášení o neštěstí. Okamžitě hlásí vše i policii, záchranné službě a na místo posílá výjezdovky. Během několika minut se začaly sjíždět hasičské jednotky z okolních obcí včetně Plzně. Také záchranky začaly dojíždět k místu tragédie.
QAP se zeptal mluvčí HZS pro Plzeňský kraj, jak by se hasiči zachovali, kdyby současně se cvičením někde vypukl požár nebo se stalo stejné neštěstí. "V záloze máme dostatečný počet jednotek, které se neúčastní cvičení, ty by zasáhly. V případě takovéto mimořádné události by bylo cvičení okamžitě zrušeno," upřesnila QAPu mluvčí HZS Alena Marešová.
Mezitím na místě nehody začali zasahovat první hasiči. Obcházeli poražené vagony, hledali zraněné. Někteří nezranění figuranti vybíhali z vagonů a zmateně se pohybovali. Jiní křičeli o pomoc z nitra vlaku. Vyzbrojení hasiči začali okamžitě rozbrušovat jeden vagon, další vynášeli zraněné na místo nazvané "triage". To je místem, kde úřadují lékaři a ostatní zdravotníci. Tam si určují kam který zraněný půjde. Dělí si pacienty do 4 skupin, nejhorší je černá, tam jsou mrtví. Před nimi jsou v červené zóně těžce zranění v kritickém stavu, kteří potřebují neodkladnou pomoc. Například jde o oživování, zastavení krvácení, zprůchodnění dýchacích cest. Do žluté zóny patří život neohrožující zranění, ale pacienti potřebují pomoc. Nejlépe jsou na tom zelení, ti odchází po svých.
Na scénu přilétl vrtulník, sedá ale na jiné místo, než mu bylo určeno. Na tom původním parkují dvě osobní auta, neznámo čí. Zdravotníci okamžitě přibíhají s prvními ošetřenými, kteří potřebují transport. QAP pro vás vyfotil některé "zraněné", aby bylo možné si udělat představu o práci maskérů. Hlavní lékař akce Pavel Hrdlička QAPu prozradil: "Některá zranění vypadají velice reálně, je vidět, že tým maskérů pracuje skvěle." Dodal ještě, že připravovali figuranty už od 9 hodin ráno.
Po hodině od nahlášení události hasičům byli na místě už i psovodi se speciálně cvičenými psy, pyrotechnici, zásahová jednotka PČR. Nechyběli samozřejmě zástupci vedení Českých drah. Postupně dorazily i týmy psychologů.
Zdravotníci postupně ošetřovali zraněné, vrtulník odlétal s těmi nejvážnějšími případy a hasiči stále dokola vynášeli zraněné. Krizové centrum jelo na plné obrátky.
Co říci závěrem? Po tomto cvičení se nebojíme toho, že by složky IZS nezvládly podobnou akci v reálu. Jen jediné se na místě většině zasahujících nelíbilo a to bylo velké množství ´čumilů´, kteří se snažili dostat dovnitř. Místo však pečlivě střežila PČR.