04.07.2025 14:17
04.07.2025 10:10
Policejní pátrání: Z Psychiatrické nemocnice v Dobřanech utekl nesvéprávný pacient
04.07.2025 9:29
V Rokycanech vyroste nová výjezdová základna záchranářů
Tepelné vlastnosti dřevostaveb a jejich vhodný způsob vytápění
Moderní dřevostavby jsou u nás na vzestupu. Zákazníky obvykle láká relativně nízká pořizovací cena staveb na bázi dřeva i rychlost samotné výstavby. A není se čemu divit...

Moderní dřevostavby jsou u nás na vzestupu. Zákazníky obvykle láká relativně nízká pořizovací cena staveb na bázi dřeva i rychlost samotné výstavby. A není se čemu divit, vždyť malou dřevostavbu v základním provedení můžete pořídit i do 1,5 milionu a bydlet budete již 3 měsíce od prvního kopnutí do země (pro představu – hrubá stavba je obvykle hotová do 20 dnů).
Dřevostavby by také měly být šetrnější k přírodě a hospodárnější, co se provozu a údržby stavby týče. Dodavatelé často svým zákazníkům slibují zejména nízkou energetickou náročnost budovy. Moderní dřevostavby obvykle spadají mezi takzvané energetické domy kategorie B, případně do kategorie C. Je to tak ale doopravdy? Dokáže jednoduchá dřevostavba udržet teplo? Jak je to s teplenými ztrátami a vyplatí se vůbec do dřevostavby investovat?
Pravda o akumulačních vlastnostech běžných dřevostaveb
Moderní dřevostavby jsou ceněné pro jejich komfortní a intuitivní užívání. Majitelé si pochvalují zejména rychlou regulaci teplot a tím pádem i rychlé a snadné vytopení objektu. Taková vlastnost je pro dnešní životní styl nesporně výhodou. Po dlouhém dni stráveném v práci se můžete vracet do příjemně vyhřátého domova. Tato schopnost dřevostaveb má však i druhou stránku. Dřevo má špatné akumulační vlastnosti, a teplo proto nedokáže plnohodnotně uchovávat. Dům tedy sice rychle vytopíte, ale pokud teplotu neudržujete, opět vám rychle vychladne.
Existují ovšem materiály, které akumulační vlastnostmi dřevostaveb značně zlepšují. Jak už ale nejspíše tušíte, nejedná se právě o levnou záležitost a jejich použití je obvyklé spíše u nízkoenergetických budov. Optimálním a levným řešením špatné akumulace je proto regulovatelný zdroj tepla, který je schopný rychle reagovat na vaše potřeby a jeho užívání je pro dřevostavby ekonomické. Jaké možnosti se vám nabízejí, si rozebereme v následujícím textu.
Kromě výběru vhodného tepelného zdroje můžete akumulační vlastnosti stavby zlepšit užitím těžkých litých podlah a zděného jádra (příček). Tyto masivní konstrukce dobře akumulují teplo a pomáhají udržovat příjemné vnitřní klima. Zajímavou možností je také instalace krbových kamen, nebo krbu, do společenské místnosti a vítaným pomocníkem je i podlahové topení, které navozuje příjemnou pocitovou teplotu.
Tepelné ztráty jsou všudypřítomné
Nevyhýbají se ani dřevostavbám, spíše naopak. Domy, vystavěné z kompozitních materiálů, jsou náchylné na tepelné ztráty nejen z důvodu špatné akumulace použitých materiálů. Svůj podíl má na tepelných ztrátách také nedokonalé provedení stavby, které je v případě špatného dozoru a časové tísně častým jevem. Nedokonalosti, poruchy a nedodělky je potřeba včas objevit a reklamovat, aby je společnost, která stavbu prováděla, dala do pořádku dříve, než začnete stavbu plně užívat, případně než se vady na plno projeví a dojde k poškození dalších konstrukcí (například vlhkostí). Právě proto je tak důležité svěřit stavbu na klíč pouze dobře recenzované společnosti, která zaměstnává (nebo najímá) řemeslníky s reálnou zkušeností montáže dřevostaveb.
Co nám říká údaj o roční spotřebě tepla dřevostavby a je pro nás důležitý?
Je! Údaj o roční spotřebě tepla nám říká, kolik stavba za rok „spotřebuje“ tepelné energie, zjednodušeně řečeno, kolik protopíme. Dřevostavby mají hodnotu vyšší než stavby zděné. To znamená, že jsou z hlediska tepla více ztrátové. Proto je nutné zvolit k jejich vytápění regulovatelný a finančně stabilní (a levný) zdroj tepla. Hodnota může samozřejmě zahrnovat i potřebu tepla pro ohřev TUV. Porovnání jednotlivých typů staveb si můžete prohlédnout v odborném textu na TZB-info.
Vhodný způsob vytápění dřevostavby aneb jak neprotopit majlant
Konečně se dostáváme k informaci, která vás patrně zajímá nejvíce. Jaký zdroj tepla je tedy pro dřevostavby nejvýhodnější? Jednoznačně je to… Ne, tak jednoznačné to opravdu není. Přinášíme vám proto pár typů, podle čeho vybírat a chybět samozřejmě nebude ani náš favorit.
Klíčovou vlastností vhodného tepelného zdroje je regulovatelnost, možnost plánování vytápěcích cyklů a dostatečný, ale ne nadbytečný výkon. Při nadbytečném výkonu by totiž mohlo docházet k přehřívání objektu.
TIP: Pokud instalujete podlahové topení na místo radiátorů, bude pocitová teplota v objektu vyšší a klima příjemnější.
Vybírat pak můžete mezi elektrokotlem, kondenzačním plynovým kotlem, tepelným čerpadlem a eventuálně i kotlem na pevná paliva či biomasu. Všechny tyto kotle lze navíc pořídit i v kombinovaném provedení s ohřevem teplé užitkové vody a zásobníkem. Na místě je také zmínit možnost pořízení zařízení v ekodesignu a čerpání dotačního příspěvku (Zelená úsporám, Kotlíkové dotace).
V případě kotle na pevná paliva však musíte zohlednit také čas, který je potřeba věnovat obsluze kotle (i kotel s automatickým přikládáním je třeba občas „nakrmit“ ;-)) a také jeho nároky na prostor. Ať už jde o kotelnu nebo skladovací prostory pro palivo.
Plynový kondenzační kotel zase prodraží náklady na zřízení přípojky a kouřovodu.
Elektrokotel je levný, nenáročný na prostor a snadno regulovatelný. Spolu s tepelným čerpadlem patří k nejlepším volbám pro vytápění dřevostaveb. Při výběru však dbejte na kvalitu výrobku. Zdánlivě levný kotel se vám totiž může v budoucnu prodražit na opravách a údržbě. Elektrokotel je také dobrou volbou, hledáte-li sekundární zdroj k níže zmíněnému tepelnému čerpadlu.
Tepelná čerpadla jsou za nás ideálním řešením. Proč? Jsou hospodárná, šetrná k přírodě a lze je snadno propojit se solárními či termickými panely i domácí baterií. Tepelná čerpadla si dobře rozumí s naturelem moderních dřevostaveb. Návratnost investice je navíc vysoká. Některá čerpadla se finančně navrátí již do šesti let. S dotačním příspěvkem z programu Zelená úsporám nebo Kotlíkové dotace, je navíc ekonomická stránka investice dostatečně zajištěna. V našich podmínkách jsou nejčastěji instalována tepelná čerpadla vzduch / voda, ale oblíbené je i výkonnější varianta země / voda. Více o tepelných čerpadlech vzduch / voda se můžete dozvědět na stránkách společnosti Tenaur, největší instalační firmy tepelných čerpadel u nás. Při výběru tepelného čerpadla totiž není radno podlehnout zdánlivě levnějším výrobkům dováženým z východu. Dáte-li přednost české či německé kvalitě, nebudete litovat.
I přesto, že nejsou dřevostavby tím ideální domem, jaký výrobci a dodavatelé často slibují, není důvod je zatracovat. V našich klimatických podmínkách jsou dřevostavby zajímavou a relativně levnou (cenově dostupnou) alternativou, která dobře vyhovuje dnešnímu životnímu stylu. Žádná stavba není nakonec ideální a trpí na neduhy pro svou konstrukci typické. My říkáme dřevostavbám jednoznačné ANO!
ilustrační foto: Tenaur